Ordo Iuris: Obostrzenia wymagają przemyślenia i dopracowania prawnego - zdjęcie
10.10.20, 07:45Screenshot Youtube

Ordo Iuris: Obostrzenia wymagają przemyślenia i dopracowania prawnego

13

W rozmowie z portalem DoRzeczy.pl prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski przekonuje, że apel rządu o noszenie maseczek może być rozumiany jedynie jako prośba, ale nie może podlegać żadnym sankcjom. W ocenie prawnika obowiązek zasłaniania ust i nosa nie ma odpowiedniej podstawy prawnej.

- „Wypada zgodzić się z ministrem Adamem Niedzielskim, że noszenie maseczki to nie jest uciążliwość nie do uniesienia w sytuacjach nadzwyczajnych. Jednak jako prawnik muszę stwierdzić, że rząd nie rozstrzygnął tej kwestii na poziomie ustawy. Zatem obowiązku takiego na ogół populacji skutecznie nałożyć nie można” – przekonuje prawnik.

- „Wobec tego konferencja prasowa, na której grożono ludziom sankcjami była stanowczo złym pomysłem. Można to porównać do grożenia nienaładowaną bronią” – dodaje.

Podkreśla, że rząd argumentuje obowiązek noszenia maseczek umocowaniem w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku, na której postawie wydaje rozporządzenia mające zwalczać COVID-19. Jednak w ocenie Kwaśniewskiego powszechny obowiązek noszenia maseczek wykracza poza normy zapisane w tej ustawie. Podkreśla, że aby wprowadzić realny obowiązek, musiałaby zostać ona znowelizowana.

Prezes Ordo Iuris przekonuje, że po odmowie przyjęcia mandatu, w sądzie można skutecznie podważyć nałożone mandaty powołując się na orzecznictwo Sądu Najwyższego z ostatnich lat dot. stosowania art. 54 Kodeksu Wykroczeń, na który powołują się policjanci wystawiający mandat. Podobnie jego zdaniem można bronić się przed nałożeniem kar przez sanepid.

Jerzy Kwaśniewski zaznacza przy tym, że dot. to jedynie kwestii maseczek, a wszystkie pozostałe obostrzenia dot. koronawirusa mają zasadne umocowanie.

UWAGA: Pierwotnie przekazana przez portal Fronda.pl informacja, że wg Ordo Iuris nie ma w Polsce obowiązku noszenia maseczek była nieprecyzyjna i mogła wprowadzać naszych czytelników w błąd. Za zaistniałą sytuację najmocniej przepraszamy.

kak/DoRzeczy.pl

Komentarze (13):

Michał2020.10.11 20:31
W Polsce znacząco rośnie ilość zakażonych koronawirusem i dlatego władze chcą ograniczyć ilość osób na weselach. Ostatnio czytałem inny artykuł o mających nastąpić ograniczeniach na weselach. Artykuł dotyczył wprowadzenia nowych przepisów dotyczących wesel, ale nic nie było napisane o organizowaniu studniówek i osiemnastek. Być może wesela, studniówki i osiemnastki będą organizowane w konspiracji. Skoro nie będzie można tańczyć, to i podrzucać panny młodej, albo 18-letniej jubilatki również. Na osiemnastkach dalej jednak będą podrzucać i o północy dawać jubilatkom i jubilatom 18 mocnych pasów w tyłek. Wszystko będzie w tajemnicy.
Kombinujesz jak koń pod górkę @kaku2020.10.10 18:11
Na plus trzeba wam jednak przyznać poprawienie CMS, pozwalające na modyfikacje jakie widać na przykładzie zmian w tym artykule (link odzwierciedla zmieniony tytuł)
poprzednia wersja linku do tego art:2020.10.10 18:13
https://www.fronda.pl/a/ordo-iuris-nie-ma-podstaw-do-karania-za-brak-maseczki-1,151271.html
Szybka Randka2020.10.10 11:25
Hello- Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: https://erooo.pl Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. ____________________________________________________________________
Beno2020.10.10 10:44
We Włoszech były kary bardzo dotkliwe za nienoszenie maski. Gdy chodzi o dobro, o zdrowie człowieka, kary powinny być dotkliwe, aby skończyła się głupota ludzi narażających innych na utratę zdrowia, na kwarantannę, a może nawet na utratę życia. To nie ma żartów. Pan Jerzy Kwaśniewski walczący o dobo innych, przeciwko demoralizacji dzieci społeczeństwa, a tutaj gdy chodzi o zdrowie, a nawet o życie, zachowuje się jak ignorant i szkodnik.
verizanus2020.10.10 10:15
W PRLu też nie było teoretycznie podstaw żeby ludzi pałować itp. No i co z tego ;)
jula2020.10.10 10:13
Oczekiwałabym od rządu wyższych standardów, to jest działanie [ ruki pa szwam]. Nie tak miało być.
Po 11 ...2020.10.10 9:57
No i mamy katolicką paranoję w czystej postaci. Na brak majtek w miejscu publicznym jest paragraf, a na brak maseczki nie. Dodam, że brak majtek nikogo nie krzywdzi, może jedynie rozśmieszyć, z brak maseczki może zabić. Czysta katolicka paranoja.
Skoro to "apel" a nie obowiązek2020.10.10 9:55
wynikający z rozporządzenia MZ to artykuł nadal wprowadza w błąd. To jest nie do obrony. I tak, rozporządzenia ministerstw to źródło prawa obowiązujące wszystkich. To nie są okólniki wydawane przez ministra obowiązujące pracowników ministerstwa. Podam przykład - gdy płacisz taką a nie inną kwotę za usługę notarialną, robisz to nie na podstawie ustawy prawo o notariacie a na podstawie rozporządzenia właściwego ministra.
ada2020.10.10 8:55
jezeli wy z Ordo Iuris jestescie adwokatami diabla to otoczcie sie sami tymi bez maseczek a nie podjudzajcie bezmozgowcow
?????2020.10.10 12:03
Co to za sekta to Ordo Iuris?
Polak2020.10.10 8:30
Tak bezprawie i niesprawiedliwość -bój to jest wasz ostatni
Anonim2020.10.10 8:26
Zmieńcie nazwę partii na: Bezprawie i Niesprawiedliwość