Premier Węgier Viktor Orban, poinformował, że jego partia Fidesz może opuścić szeregi Europejskiej Partii Ludowej, której przewodniczącym jest Donald Tusk. W swym liście do lidera EPL Manfreda Webera, Orban ostrzega, że Fidesz nie zaakceptuje nowych ustaleń wewnątrz frakcji, które mają zacząć obowiązywać od środy.

Nowe zasady procedury zawieszania poszczególnych członków Europejskiej Partii Ludowej, przewidują karę dla całej partii, a nie, jak dotąd, dla konkretnego europosła.  Klauzule te zostały wypracowane na spotkaniu liderów EPL 26 lutego i mają zostać poddane pod głosowanie oraz zacząć obowiązywać od najbliższej środy. Orban zarzucił również liderom EPL angażowanie się w „nieakceptowalne” walki wewnątrz formacji.

Fidesz Viktora Orbana był już zawieszony w prawach członka EPL wiosną 2019 r. Partia Orbana wciąż jednak posiada 11 europosłów wchodzących w skład EPL. Nawet jeśli członkowie Fideszu zostaliby usunięci z EPL, nadal pozostawałaby ona najliczniejszą frakcją w Parlamencie Europejskim.

ren/onet.pl, wp.pl