O zmartwychwstaniu ciał. Jaka jest nauka Kościoła - zdjęcie
13.04.20, 12:50Fot. via Wikipedia, CC 0

O zmartwychwstaniu ciał. Jaka jest nauka Kościoła

14

Jezus Chrystus powróci w chwale, aby dopełnić dzieła zbawienia. Ujawni się to między innymi we wskrzeszeniu wszystkich ludzi z martwych.

1. Co rozumiemy przez zmartwychwstanie ciał? 1 Kor 15,35-58

Zmartwychwstanie będzie polegać na tym, że człowiek dzięki Chrystusowi otrzyma nowe ciało, całkowicie przemienione. Trudno określić, jakie będzie nasze ciało po zmartwychwstaniu. Św. Paweł wyjaśnia, że zbawieni będą podobni do zmartwychwstałego Chrystusa, bo ich zmartwychwstanie będzie udziałem w Jego życiu pełnym chwały. Po zmartwychwstaniu nasze ciała będą się zupełnie różnić od obecnych. Będą pozbawione wszelkich braków, nie będą podlegać cierpieniu ani śmierci.

2. Kiedy Chrystus wskrzesi nas z martwych? 1 Kor 15,20-28

Drugie przyjście Chrystusa w chwale, nazywane też paruzją, będzie dniem naszego zmartwychwstania. „Gdy się ukaże Chrystus, nasze życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale" (Koi 3,4). Zmartwychwstania w dniu ostatecznym (por. J 6,54) nie można rozumieć w ten sposób, że istnienie człowieka przerywa się na okres od jego śmierci aż do dnia przyjścia Chrystusa w chwale, gdyż ludzka dusza nie ulega zniszczeniu w chwili śmierci. Z tego też powodu zbawienie lub potępienie następuje w chwili śmierci, a nie dopiero w dniu zmartwychwstania ciał.

Nie w chwili śmierci, lecz na końcu czasów.
Kościół nie przyjmuje też poglądu, że zmartwychwstanie dokonuje się w sposób dla nas niewidzialny już w chwili śmierci człowieka. Powszechne zmartwychwstanie ciał będzie poprzedzać sąd ostateczny i odnowienie wszystkiego przez Chrystusa, który ujawni się w chwale. Dokona się więc u kresu ludzkiej historii.

3. Co Pismo św. mówi o zmartwychwstaniu potępionych? J 5,28-29; Dz 24,15

Wszyscy ludzie powstaną z martwych: zbawieni i potępieni. Po zmartwychwstaniu wszyscy będą żyć jako istoty cielesno-duchowe. Po śmierci natomiast istnieją tylko nieśmiertelne, świadome i wolne dusze zbawionych lub potępionych ludzi. Pismo św., głosząc jednoznacznie powszechne zmartwychwstanie (por. J 5,28-29; Dz 24,15) – a więc i zbawionych, i potępionych ludzi – nic nie mówi o cechach ciała tych ostatnich.

4. Co znaczy, że człowiek nie utraci swej tożsamości ani po śmierci, ani po zmartwychwstaniu? Łk 20,27-40

Po śmierci, kiedy będzie żyła tylko nasza duchowa i nieśmiertelna dusza, pozostaniemy tymi samymi osobami, którymi byliśmy w czasie naszego ziemskiego życia. Chociaż w chwili zmartwychwstania otrzymamy zupełnie nowe ciało, inne niż teraźniejsze, jednak nie przekształcimy się w jakieś odmienne istoty. Zresztą nawet na ziemi człowiek posiada inne ciało jako dziecko, inne jako dorosły, inne jeszcze jako starzec, a jednak ciągle jest tą samą osobą, chociaż inaczej myśli, inaczej nieco odczuwa i wygląda. Podobnie po śmierci człowiek nie zmienia się w kogoś innego. Wierzymy, że Matka Najświętsza w niebie jest tą samą Maryją, która żyta na naszej ziemi. Tak samo jest ze wszystkimi świętymi żyjącymi w niebie. Podobnie i my ani po śmierci, ani po zmartwychwstaniu nie utracimy naszej tożsamości.

5. Co znaczy, że Maryja została wzięta do nieba?

Oprócz zmartwychwstałego Chrystusa również Najświętsza Maryja Panna, zjednoczona ze swoim Synem, już teraz z ciałem i duszą żyje w chwale niebieskiej. Jej wniebowzięcie było przejściem w nowe, cielesno-duchowe życie, które stanie się udziałem wszystkich wierzących i kochających Boga w dniu paruzji, kiedy Chrystus wskrzesi nas z martwych.

Źródło: Ks. Michał Kaszowski
Podstawy Nauki Kościoła Katolickiego
w pytaniach i odpowiedziach

Komentarze (14):

Anonim2020.04.26 18:53
Podobne bajki jak ta to ja czytałem jak miałem 10 lat.AMEN.
ja katolik2020.04.14 0:14
Przełożeni zakonni i biskupi zamknęli usta ojcu Augustynowi Pelanowskiemu bo się boją Bożej Prawdy , którą on głosi. Wszyscy bezbożnicy boją się Prawdy , dlatego niszczą mówiących prawdę i zabijają Jezusa Chrystusa. Nie pozwalają na Jego Zmartwychwstanie.
_-_2020.04.13 22:35
Mam ten sam obraz w przedpokoju.Każdy go widzi gdy do mnie przyjdzie.Czy lewak lub ateopsychol(Taki Albert np.)
JA2020.04.13 23:02
Jezus z tęczą? Postępowo!
papsi2020.04.13 20:20
Mam dla ksiedza przykra wiadomosc.Kiedys przed Sedzia Sprawiedliwym odpowiesz za te brednie a wtedy nie chcialbym byc w twojej skorze
Jan Radziszewski2020.04.26 4:35
żydzie - wszyscy staną na Sądzie Ostatecznym ale jedni po Lewicy tj. Potępione kozły barany a drudzy po prawicy Zbawieni tzn ci których dusze trafiły do NIEBA po śmierci a nie do PIEKŁA jak potępieni tj po tem wiecznie umierający Mt 25:31-34 31. Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. 32. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. 33. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. 34. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! (...)
gośka2020.04.13 20:08
dlaczego zmartwychwstały Jezus przenikał przez ściany wg Ewangelii? to inny rodzaj ciała niż ludzkie...czy to zapowiedź zniszczenia Ziemi?...apeluję o odpusty za dusze...jak najwięcej...tego pragnie Duch Święty...podjęłam się odpustów za dusze w piekle ale nie polecam, dopadły mnie nieszczęścia i nie wiem jak to się wszystko skończy...to rola dla egzorcystów...Szatan się mści...ludzie, opamiętajcie się - Bóg sądzi po swojemu...Jego drogi nie są naszymi drogami...nie potępiajcie dusz w piekle! tak łatwo tam spaść po śmierci...Sąd po śmierci nie jest tylko Sądem Boskim...Bóg liczy się z oskarżeniami Szatana...zwróciłam się z prośbą do jednego zakonu o modlitwę za mnie do Ducha Świętego - i co? i obiecał modlitwę do Bożego Serca!...kościół ignoruje Ducha Świętego, który jako jedyny może doprowadzić do zbawienia dusz w piekle...to Jego mocą działał Jezus, a nie swoją...Wy nie wiecie jak potężną moc ma Duch Święty...jak potężną Miłość On/Ona ma...i jak boją się Jego/Jej szatani...moim jedynym gestem dla Ducha było strojenie balkonu lipą na Zielone Świątki, nikt mnie nie nauczył modlitw do Niego...a co On zrobił? dał mi drugą szansę...pokazał Sąd i piekło...ostrzegł, że nie zasługuję na niebo...że modlitwa to nie wszystko...że potrzebne dobre uczynki dla innych ludzi i wybaczenie swoim wrogom, że potrzebne spojrzenie miłości wobec osób, które mnie nienawidzą...ja nadal nie potrafię tego robić! i wołam RATUNKU!
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.04.13 22:07
Każda z Ewangelii pisze inaczej. Nie ma jednej wersji, z apokryfów zebrano te najbardziej spójne
mir 2020.04.13 17:13
Można tylko wierzyć, że tak jest lub tak będzie bo tak naprawdę są to tylko przypuszczenia i domysły i tyle w tym temacie. Najświętsza Maryja Panna z ciałem i duszą żyje w chwale niebieskiej ale z jakim ciałem? Gdzie w Ewangelii pisze o wniebowzięciu?
rebeliant2020.04.13 14:59
"Boże mój Boże czemuś mnie opuścił ?" - Te słowa Jezusa podczas wypowiedzi dla polsatu pewien ksiądz określił jako niezrozumiałe. A ja chyba wiem o co wtedy Jezusowi chodziło. To że Jezus użył wypowiedzi pytającej, nie oznacza, że sam nie wiedział jaka jest na nie odpowiedź - pozostawił tą sprawę jako zasłoniętą dla człowieka i odniósł się tym samym do nieposłuszeństwa ludzi wobec Boga, uczynione w Edenie próbą bycia na równi z Bogiem. Z samej treści pytania widzimy stwierdzenie, że Bóg troszeczkę się cofnął i oto proszę do czego są zdolni ludzie bez Boga: bestialskie zamordowanie niewinnego człowieka tak jakby był winien wszystkich niepowodzeń. Męką swoją powiedział tak: chcecie być tak potężni jak Bóg, to pokażcie czy potraficie okazać takie miłosierdzie i poświęcenie. Zdarzenie ukręcenia łba złu nawiązuje do zdarzenia rozpakowania tego zła - przez człowieka. To co jest między diabłami a Bogiem do załatwienia nie jest przeznaczone dla ludzi, bo pewne rzeczy w ogóle nie są przeznaczone dla ludzi i nie należy po to sięgać.
Klapaucjusz2020.04.13 14:36
Wypadałoby coś napisac o pięknej katolickiej tradycji malowania jajek i Lanego Poniedziałku. Zaprawdę, nasze polskie chrześcijanskie korzenie sięgają pierwszych pisanek, które Jezus pokazał swoim uczniom.
ladychapel2020.04.13 13:21
Przypominam brednie, które Frendzel o Bashoborze wypisywał - tak tak - tym samym, który ponoć z martwych wskrzesza https://www.fronda.pl/a/wskrzeszenie-zmarlego-modlitwa-jest-mozliwe,54342.html
Katolik2020.04.13 22:05
To nie sąbrednie
Sex Randki Online2020.04.13 13:16
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na http://www.xlove.com.pl Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już dziś!