26.05.20, 14:21Bazylika Grobu Pańskiego/pixabay.com

O. Patton: Bazylika Grobu otwarta, nie ulegajmy strachowi

Po prawie dwóch miesiącach zamknięcia, w Ziemi Świętej otwarto kościoły dla wiernych z możliwością uczestniczenia w liturgii. Wśród nich została otwarta także Bazylika Grobu Pańskiego. „Ostatni raz świątynia ta była tak długo zamknięta dla wiernych w XIV wieku” – przypomniał o. Francesco Patton.

Kustosz Ziemi Świętej wskazał, że ze względu na wciąż obowiązujące środki ostrożności otwarcie to jest częściowe, z ograniczoną liczbą wiernych, z odpowiednimi zabezpieczeniami. „To jednak bardzo ważny krok – zaznaczył – nawet, jeżeli jest to jeszcze faza rekonwalescencji, a nie uleczenia”. Podkreślił także, że bardzo ważną rzeczą jest, aby się nie poddawać strachowi.

Ostrożność tak, przesadne obawy nie

Zarówno obecnie, ale także w perspektywie przyszłości, robimy wszystko, aby zapewnić konieczne środki ostrożności. Ale trzeba także myśleć o powrocie, któregoś dnia, do normalności. Oczywiście taki czas nastąpi wtedy, gdy będziemy znali już skuteczny sposób leczenia, ale przecież nie możemy żyć w obsesyjnym strachu przed zarażeniem się, bo to oznaczałoby, że nie żyjemy już w prawdziwych międzyludzkich relacjach. Powiedziałbym nawet, że strach przed zarażeniem powinien się już zmniejszać – zaznaczył w wywiadzie dla rozgłośni papieskiej o. Francesco Patton. - Oczywiście, w całej rozciągłości jestem za środkami ostrożności, aż do czasu, gdy nie będzie zapewnione odpowiednie bezpieczeństwo, ale jednocześnie trzeba mówić, że musimy pokonać strach, gdyż w przeciwnym wypadku będą ludzie, którzy z lęku przed zarażeniem nie będą spali po nocach czy nie pocałują nawet własnego dziecka. A to byłoby w pewny sensie wejściem w fazę «znieczulonej antropologii» i niosłoby ze sobą bardzo złe skutki. Tak więc ostrożność tak, poszanowanie dla innych tak, ale przesadne obawy nie, smutek nie, ani też myślenie, że tak już będzie zawsze.“

 

Vaticannews.va/Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Komentarze

Leszek 2020.05.26 15:46
Powiązania Kaczyńskiego z masonerią | M. Ziętek-Wielomska https://www.youtube.com/watch?v=cJONRaK7MEg
PiS to masoneria tak jak PO2020.05.26 15:06
Szumowski i spólki od Gatesa wykreowali Pandemię Strachu , zatem daremne apele: https://wrealu24.tv/na-zywo/pilne-tvp-cenzuruje-program-w-ktorym-w-brzozowski-obala-pandemie-covid-sklepowicz-i-rola
ladychapel2020.05.26 14:42
Pielgrzymka rozwiązana po raz pierwszy w 365-letniej historii. "Nie da się iść w takich warunkach" W poniedziałek w pobliżu miejscowości Słupia policja zatrzymała 365. Łowicką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Dzień później ksiądz przewodnik podjął decyzję o rozwiązaniu pielgrzymki.
Leszek 2020.05.26 14:34
NIE WIERZĘ IM JUŻ ANI SŁOWA!!!! (DNI ŚFIRUSA 5) www.youtube.com/watch?v=TdfGieu-N44 Tomasz Klikiewicz vor 7 Stunden Dziękuję. Prosimy o więcej.
BekaŚmiechu2020.05.26 14:27
Bardzo slusznie O.Patton. Nie ulegajmy.