O. Leon Knabit: Nie ma innej drogi dla odzyskania spokoju ducha - zdjęcie
19.08.19, 08:55(fot. youtube)

O. Leon Knabit: Nie ma innej drogi dla odzyskania spokoju ducha

4

Tego nigdy jemu/jej nie przebaczę. To dramatyczne zdanie jest powodem, wielu poważnych komplikacji w życiu pojedynczych ludzi i całych społeczności. Bo człowiek istnieje dla szczęścia, pokoju i ładu. O to się troszczy, nad tym pracuje, nieraz długie lata. I jeśli na drodze do celu staje inny człowiek, który mu w tym przeszkadza, albo wręcz uniemożliwia – biada mu! Odpowiedzią jest wtedy zemsta, w niektórych kulturach obowiązkowa. Przybiera ona rozmaite formy, aż do unicestwienia przeciwnika włącznie. Częściej zdarza się jednak poczucie zapiekłej złości w sercu. Skreśla się po prostu przeciwnika ze swojej sfery zainteresowań. Jest dla mnie, jak powietrze. Cóż? Obrażającego na ogół nie obchodzą uczucia osoby pokrzywdzonej. Zwykle czuje się bardzo dobrze. Poszukuje nowych ofiar – i znajduje je. Pokrzywdzony zaś przeżuwa gorycz w swoim sercu i pokoju znaleźć nie może. Jeśli zasugeruje mu się przebaczenie jako drogę odzyskania pokoju duszy, nie dowierza, uważa, że przebaczenie może być uważane za wyraz słabości. Tymczasem doświadczenie uczy, że umiejętnością przebaczania odznaczają się ludzie z charakterem. Oczywiście, nie znaczy to, że przebaczać, to zapomnieć, czasem nawet należy domagać się stosownego zadość uczynienia. Nie ma jednak innej drogi dla odzyskania spokoju ducha.


A gdyby tak przenieść te rozważana na płaszczyznę społeczną, a nawet międzynarodową? Chyba to nie utopia…


o. Leon Knabit OSB

Felieton pochodzi z Dziennika Polskiego. O autorze: Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Komentarze (4):

violencja2019.08.20 22:37
Trzeba przebaczyć, wtedy następuje pokój. Jeśli nie potrafisz przebaczyć, powiedz -chcę przebaczyć.Przebaczyć =to nie mścić się, to modlić się za tę osobę , ale pamięć pozostaje.
edi2019.08.19 13:47
FATIMA - CUD SŁOŃCA - NIE CHCIAŁBYM BYĆ W SKÓRZE TOTALNEJ oPOzycji gdyż 13 października 2019 r. W MIESIĄCU MARYJNYM będzie ich POgrom - 13 października 1917 roku w Fatimie Matka Boża po raz szósty ukazała się trojgu portugalskim pastuszkom. Dzieciom towarzyszył ogromny tłum. Ludzie pobożni przyszli z nakazu sumienia, inni ze zwykłej ciekawości. Niektórzy znaleźli się tam z obowiązku służbowego. Trzy miesiące wcześniej Maryja zapowiedziała: W październiku powiem wam, kim jestem i czego chcę oraz dokonam cudu, który wszyscy zobaczą, aby uwierzyli. Wezwania Matki Bożej skierowane do ludzi oraz tajemnice, które otrzymały dzieci miały uzyskać potwierdzenie, które powinno przekonać każdego co do prawdziwości objawień. SURSUM CORDA - POLACY DO URN - JEZUS JEST PANEM !!!
piotruś pan2019.08.19 12:00
wszystkie religie kłamią o miłości oprócz satanizmu - te kłamie o wolności. Ludzie to bydło które trzeba hodować w klatkach - tego pastuszek idiota nie akceptuje bo jest grzechem ze swoją mamo żoną. Bóg jest jeden? to dla czego wołał z krzyża ' dla czegoś mnie opuścił"? Nie chrzańcie o nieskończonych tajemnicach, to jest wał, Niech pan premier wyśle komandosów gotowych zabić za skręta, żeby zabili klub dla tych co lubią swing, jeśli tego nie zrobi oby jego dzieci straciły oczy.
mmeanoma2019.08.19 10:37
Wystarczy dać sobie dychnąć od habita Knabita i już człowiekowi lżej na duszy