O. Dariusz Kowalczyk SJ odpowiada Frondzie, co można zrobić w Adwencie - zdjęcie
29.11.20, 14:06Fot. screenshot - YouTube

O. Dariusz Kowalczyk SJ odpowiada Frondzie, co można zrobić w Adwencie

12

Tomasz Wandas, Od jakiego czasu Kościół obchodzi Adwent, w takiej formie, tak jak my go dzisiaj obchodzimy?  Czy ta forma zawsze była taka sama czy zmieniała się,  czy zmieniał się akcent "oczekiwania"?

o. prof. Dariusz Kowalczyk SJ: Formowanie się Roku liturgicznego Kościoła, to historycznie skomplikowany temat. I nic tu nie jest takie samo od początku. Wszak Jezus nie ułożył Roku liturgicznego. Formował się on przez wieki, różnie w różnych regionach. Wszak mówimy o 2 tys. lat. Adwent powstał w Hiszpanii i Galii w IV wieku. Wtedy jednak adwent kończył się nie Bożym Narodzeniem, ale starszym od niego świętem Epifanii. W Rzymie rozwój okresu adwentu datuje się od VI wieku. Obecny kształt i teologia Adwentu, to owoc reformy Soboru Watykańskiego II. W „Ogólnych Normach Roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu zaczyna się od I Nieszporów niedzieli, która wypada 30 listopada lub jest najbliższa tego dnia, i kończy się przed I Nieszporami Narodzenia Pańskiego”. Nie zawsze podkreślano element „oczekiwania”, jak obecnie. Więcej było zaproszeń do czynienia pokuty.

Czego symbolem są "roraty"? Dlaczego ten rodzaj mszy odprawiany jest akurat w tym czasie? W okresie Adwentu? 

Msza roratnia, której najstarsze ślady w Polsce sięgają XIII wieku, to Msza ku czci Maryi, która w wydarzeniu zwiastowania powiedziała Bogu „niech się tak stanie”. W wyniku tego posłuszeństwa wiary Maryja stała się Matką Jezusa, Boga wcielonego. Czcząc Maryję przygotowujemy się na przyjście jej Syna. Słowo „roraty” pochodzi od pieśni: Rorate coeli... (Niebiosa rosę spuśćcie nam z góry...).  We Włoszech roraty nie są tak popularne jak w Polsce. A i w Polsce w niektórych kościołach zostały przeniesione z wczesnych godzin rannych na wieczór, co jednak obdziera je ze swoistej nastrojowości. Warto podtrzymywać tradycje porannych rorat i zapraszać na nie dzieci. Ale to już zależy głównie od rodziców…

Co jest istotą tego okresu liturgicznego?

Istotę adwentu tłumaczą zwięźle cytowane już „Normy ogólne…”. Czytamy w nich, że „okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”. Wcześniej, o czym już napomknęliśmy, okres adwentowy była bardziej nastawiony na pokutę. Obecnie podkreśla się właśnie „radosne oczekiwanie” na Chrystusa. Oczywiście w praktyce nie ma to oznaczać jakiejś banalnej wesołkowatości, ale radosne przygotowanie się, np. poprzez rekolekcje i dobrą spowiedź, na Tego, który nadchodzi. Radosne oczekiwanie nie przekreśla pokuty.

Jak mamy się zmobilizować do tego, aby chciało się nam chcieć wcześnie wstawać na mszę,  pracować nad sobą,  czynić uczynki miłosierdzia itd.? 

Co zrobić, żeby nam się chciało chcieć? Wiara nie jest woluntaryzmem, napinaniem „mięśni”, aby zasłużyć na zbawienie. Wiara jest odpowiedzią daną Słowu Bożemu. A zatem trzeba zaczynać od Boga, bez którego nic nie możemy uczynić a nie od siebie. Ten prymat Boga nie znaczy jednak, że od nas nic nie zależy. Nie mogę sam dać sobie Bożej radości, ale mogę nastawić budzik, wstać rano i pójść na roraty. Pamiętam z dzieciństwa, że bardzo ciężko mi się wstawało, kiedy mama budziła mnie na roraty, ale potem wracałem zawsze radosny. I to pozwalało mi pokonywać lenistwo następnym razem.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

(Rozmowę pierwotnie opublikowaliśmy 15. grudnia 2016 roku)

Komentarze (12):

ja2020.11.30 0:17
Panie Jezu daj mi moc i wytrwałość w cierpieniu , gdy trwa globalne prześladowanie wiary i chrześcijan na świecie także w naszej ojczyźnie. Szatan tryumfuje a Boga jakby nie było bo w sercach ludzi panuje diabelska ciemność. Daj mi moc do dźwigania mojego krzyża, daj mi moc aż do męczeństwa abym się Ciebie Jezu nie zaparł, Nadchodzi czas globalnego panowania Lucyfera nad światem zapowiedziany w Apokalipsie - Objawieniu św. Jana Apostoła. Daj mi moc do modlitwy, pokuty i świadczenia miłości z której każdy z nas będzie osądzony.Daj Boże w Trójcy Jedyny z Chórami Aniołów i Świętych abym się nie załamał pod atakami Złego i prześladowaniami ludzi oddanych Diabłu mających obecnie władzę nad całą ziemią. Maryjo i Michale Archaniele wraz z moim Aniołem Stróżem i świętymi Patronami wybranymi dla mnie nie dopuście abym uległ Złu i Mocy piekielnej. Jezu w Eucharystii utajony bądź dla mnie Mocą z Wysoka Proszę Cię Jezu przyjdź z Twoim Duchem Świętym Przyjdź Panie bo bez Ciebie zginę !
Po 11 ...2020.12.26 18:38
"abym się nie załamał pod atakami Złego" A tak konkretniej, jak cię zły atakuje i dlaczego go dowartościowujesz pisząc jego "imię" z dużej litery???
moly2020.11.30 0:05
Chcialam skomentowac. Ale nie moge. No, nie moge. Starszna facjata
Anonim2020.11.29 22:14
Tak, zaczynamy od powrotu do Domu Boga i obrządków.
Kamil2020.11.29 16:43
Nawet nie wiem co to jest ten wasz śmieszny adwent i szczerze to göwno mnie to obchodzi, bo nie mam zamiaru tego w żaden sposób świętować. Gardzę waszym katolicyzmem i całym tym szamanstwem. Religia powinna zniknąć z powierzchni ziemi - wtedy świat byłby piękniejszy.
Dell2020.11.29 16:58
Religia już znikała. W czasach rewolucji - we Francji, w Rosji. Jak piękny to świat możesz się jeszcze przekonać, na własnej skórze, w Korei Północnej. Tylko przyjmij obywatelstwo KRLD żeby móc doznać tego "piękna" w całej jego krasie.
Po 11 ...2020.12.26 18:41
Łatwiej przejechać się do Czech. Czesi stanowią jedno z najbardziej ateistycznych społeczeństw na świecie. Ja byłem. Dell byłeś? To straszne miejsce :))
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.29 15:30
Nie będziesz klękał przed okupantem watykańskim bo to twój wróg ,nie będziesz klękał kiedy pijacy piją wino kłamiąc że to krew chrystusa ,nie będziesz klękał przed okupantem watykańskim i jadł z ich brudnych rąk śmierdzących odbytem molestowanego ministranta, czipsa o smaku jezusa bo to upokorzenie! Nie będziesz klękał przed okupantem watykańskim ,który już ponad 1000 lat grabi Polskę ,manipuluje ciemnotę w Polsce , pyerdoli dzieci i jest bezkarny.
Jak mamy się zmobilizować do tego,2020.11.29 14:34
aby chciało się nam chcieć wcześnie wstawać na mszę, pracować nad sobą, czynić uczynki miłosierdzia itd.? Co zrobić, żeby nam się chciało chcieć? Wiara nie jest woluntaryzmem, napinaniem „mięśni”, aby zasłużyć na zbawienie. Wiara jest odpowiedzią daną Słowu Bożemu. A zatem trzeba zaczynać od Boga, bez którego nic nie możemy uczynić a nie od siebie. Ten prymat Boga nie znaczy jednak, że od nas nic nie zależy. Nie mogę sam dać sobie Bożej radości, ale mogę nastawić budzik, wstać rano i pójść na roraty. Pamiętam z dzieciństwa, że bardzo ciężko mi się wstawało, kiedy mama budziła mnie na roraty, ale potem wracałem zawsze radosny. I to pozwalało mi pokonywać lenistwo następnym razem.
Czego symbolem są "roraty"?2020.11.29 14:34
Dlaczego ten rodzaj mszy odprawiany jest akurat w tym czasie? W okresie Adwentu? Msza roratnia, której najstarsze ślady w Polsce sięgają XIII wieku, to Msza ku czci Maryi, która w wydarzeniu zwiastowania powiedziała Bogu „niech się tak stanie”. W wyniku tego posłuszeństwa wiary Maryja stała się Matką Jezusa, Boga wcielonego. Czcząc Maryję przygotowujemy się na przyjście jej Syna. Słowo „roraty” pochodzi od pieśni: Rorate coeli... (Niebiosa rosę spuśćcie nam z góry...). We Włoszech roraty nie są tak popularne jak w Polsce. A i w Polsce w niektórych kościołach zostały przeniesione z wczesnych godzin rannych na wieczór, co jednak obdziera je ze swoistej nastrojowości. Warto podtrzymywać tradycje porannych rorat i zapraszać na nie dzieci. Ale to już zależy głównie od rodziców… Co jest istotą tego okresu liturgicznego? Istotę adwentu tłumaczą zwięźle cytowane już „Normy ogólne…”. Czytamy w nich, że „okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”. Wcześniej, o czym już napomknęliśmy, okres adwentowy była bardziej nastawiony na pokutę. Obecnie podkreśla się właśnie „radosne oczekiwanie” na Chrystusa. Oczywiście w praktyce nie ma to oznaczać jakiejś banalnej wesołkowatości, ale radosne przygotowanie się, np. poprzez rekolekcje i dobrą spowiedź, na Tego, który nadchodzi. Radosne oczekiwanie nie przekreśla pokuty.
Tomasz Wandas,2020.11.29 14:33
Od jakiego czasu Kościół obchodzi Adwent, w takiej formie, tak jak my go dzisiaj obchodzimy? Czy ta forma zawsze była taka sama czy zmieniała się, czy zmieniał się akcent "oczekiwania"? o. prof. Dariusz Kowalczyk SJ: Formowanie się Roku liturgicznego Kościoła, to historycznie skomplikowany temat. I nic tu nie jest takie samo od początku. Wszak Jezus nie ułożył Roku liturgicznego. Formował się on przez wieki, różnie w różnych regionach. Wszak mówimy o 2 tys. lat. Adwent powstał w Hiszpanii i Galii w IV wieku. Wtedy jednak adwent kończył się nie Bożym Narodzeniem, ale starszym od niego świętem Epifanii. W Rzymie rozwój okresu adwentu datuje się od VI wieku. Obecny kształt i teologia Adwentu, to owoc reformy Soboru Watykańskiego II. W „Ogólnych Normach Roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu zaczyna się od I Nieszporów niedzieli, która wypada 30 listopada lub jest najbliższa tego dnia, i kończy się przed I Nieszporami Narodzenia Pańskiego”. Nie zawsze podkreślano element „oczekiwania”, jak obecnie. Więcej było zaproszeń do czynienia pokuty.
co KLERUCH może zrobić w Adwencie2020.11.29 14:13
NA PEWNO WYRUCHAC MINISTRANTA