Portal wPolityce.pl podaje, że decyzję tę podjął sędzia Robert Obrębski, który pod koniec października utrzymał w mocy decyzję Sądu Okręgowego w tej sprawie.

Przypomnijmy, że Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego, który zarejestrował Marsz Niepodległości jako zgromadzenie cykliczne. Decyzję tę podtrzymał Sąd Apelacyjny. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego, w której wnioskował o uchylenie decyzji sądu zakazującej rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Jednocześnie wnioskował o wstrzymanie decyzji Sądu Apelacyjnego. W skardze prokuratora generalnego wskazano, że sąd przyjął nieprawidłową wykładnię przepisów, co „doprowadziło do ograniczenia wolności zgromadzeń gwarantowanej w art. 57 Konstytucji RP”.

- „Z uwagi na grożącą nieodwracalną szkodę przejawiającą się w uniemożliwieniu organizacji patriotycznego wydarzenia o bogatej tradycji, w ważną narodową rocznicę, Prokurator Generalny wniósł także o wydanie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowienia o wstrzymaniu wykonania decyzji z 29 października 2021 r.”

- poinformowano.

Mimo decyzji władz Warszawy i sądu, organizatorzy Marszu Niepodległości ogłosili, że odbędzie się on na tradycyjnej trasie. Marsz wyruszy 11 listopada o godz. 13:00 z ronda Dmowskiego w kierunku błoni wokół Stadionu PGE Narodowego.

kak/PAP, wPolityce.pl, polsatnews.pl