Macierewicz do księży-oficerów: Dzięki waszym patentom Polska armia wraca do swoich korzeni - zdjęcie
21.10.17, 19:05fot. por. Robert Suchy(CO MON)

Macierewicz do księży-oficerów: Dzięki waszym patentom Polska armia wraca do swoich korzeni

- Nikomu bardziej nie należą się patenty oficerskie, jak takim ludziom jak wy. I myślę, że to było oczywiste już wtedy, gdy służyliście w tych kompaniach karnych, w tych obozach karnych, w tych współczesnych łagrach, przez które musieliście przejść dlatego, że byliście wierni Bogu i ojczyźnie – mówił w sobotę w Katedrze Polowej WP minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

W sobotę o godz. 12.00 w Katedrze Polowej WP odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy – alumnów, którzy w latach 1959-1980 odbywali przymusową służbę wojskową w tzw. jednostkach kleryckich. Po zakończonym nabożeństwie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył księżom patenty oficerskie.

- To niezwykły moment i niezwykły czas. Trudno pozbyć się wzruszenia, gdy patrzę na twarze księży, twarze często już ozdobnie zmarszczkami, ale przecież w was wciąż jest ta wielka siła, która wtedy sprawiła, że wtedy przeszliście przez „pot, krew i łzy” – mówił szef MON.

- Dzięki tym waszym patentom polska armia wraca do swoich korzeni. To nie armia wam daje patenty, to wy dajecie swoim świadectwem, swoim życiem, swoją posługą polskiej armii nowe życie. Wy sprawiacie, że wierzymy w to, że odbudujemy armię, Polskę i naszą przyszłość, taką jak ona powinna być – podkreślał minister Antoni Macierewicz.

Poprzednia uroczystość wręczenia patentów oficerskich odbyła się 3 czerwca w Warszawie. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył wtedy patenty oficerskie 141 księżom.

W latach 1959-80, wbrew protokołowi wspólnej Komisji Rządu RP i Episkopatu Polski, sformułowanemu w związku z porozumieniem Państwo-Kościół z 14 kwietnia 1950 roku, do wojska przymusowo wcielono około 3000 kleryków z diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. Funkcjonowały trzy jednostki specjalizujące się w „wychowywaniu” kleryków: w Szczecinie-Podjuchach, Gdańsku i Opolu. W późniejszym czasie jednostka w Opolu została przeniesiona do Brzegu, a jednostka z Gdańska do Bartoszyc. W czasie trwania służby wojskowej kandydaci do kapłaństwa byli na różne sposoby szykanowani: zmuszano ich do wykonywania ciężkich, często bezsensownych prac fizycznych, uniemożliwiano praktyki religijne, fizycznie i psychicznie znęcano się nad nimi, a także zachęcano do porzucenia seminariów w zamian za pomoc w znalezieniu mieszkania, pracy oraz miejsca na świeckich uczelniach. 

dam/mon.gov.pl