Kuźmiuk: Dobrze, że PO zbudowała oczyszczalnię, a nie elektrownię atomową - zdjęcie
15.09.19, 08:45zdj. domena publiczna, Wikimedia Commons, CC0

Kuźmiuk: Dobrze, że PO zbudowała oczyszczalnię, a nie elektrownię atomową

39

1. Wczoraj ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że 100% ścieków płynie już dwoma rurociągami położonymi na moście pontonowym do oczyszczalni Czajka.

W ten sposób „Wody Polskie”, państwowe gospodarstwo wodne podległe temu resortowi, zakończyło prace polegające na zbudowaniu systemu pomp, które są w stanie przejąć wszystkie ścieki wylewające się z uszkodzonego kolektora i wlewające się do Wisły.

W ten sposób instytucje podległe kilku resortom ,wspomagane przez wojsko, zapobiegły katastrofie ekologicznej na dużą skalę , choć i tak do Wisły dostało się ponad 2 mln m3 nieoczyszczonych ścieków, a duża ich część spłynęła już do Zatoki Gdańskiej.

2. Mimo tego ,że do awarii kolektora doszło już blisko 3 tygodnie temu w dalszym ciągu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, nie wie jakie są jej przyczyny i kto jest odpowiedzialny za doprowadzenie do tej sytuacji.

Ba do tej pory nie ma nawet koncepcji alternatywnego przesyłania ścieków w przyszłości, ponieważ wszystko wskazuje na to ,że usuwanie awarii będzie trwało wiele miesięcy, a zbudowany przez wojsko most pontonowy, może funkcjonować tylko przez najbliższe 3 miesiące, bowiem w warunkach zimowych ( nawet przy założeniu łagodnej zimy), most pontonowy jest nie do utrzymania.

Rządzący Warszawą mówią o wykorzystaniu Mostu Północnego do transportu ścieków, tyle tylko rurociągi miałyby leżeć na jezdni, a więc zająć połowę istniejącej jezdni ,a to oznacza trudności komunikacyjne w tej części Warszawy, trudne nawet do opisania.

3. Niefrasobliwość rządzącej w Warszawie Platformy w tym samego prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest w tej sprawie dosłownie porażająca.

Najpierw z opóźnieniem ponad 24 godzinnym, poinformował odpowiednie instytucje państwowe o awarii, przez pierwsze kilka dni twierdził, że pomoc państwa nie jest mu potrzeba, a gdy premier Morawiecki podjął decyzję o budowie mostu pontonowego przez Wisłę i położenia na nim rurociągów, pojawiły się z urzędu miasta stwierdzenia o samowoli budowlanej wykonawców tego przedsięwzięcia.

Po zbudowaniu rurociągów i rozpoczęciu pompowania ścieków, prezydent Trzaskowski pytany czy podziękuje premierowi Morawieckiemu za szybkie podjęcie decyzji w tej sprawie , bez cienia zażenowania stwierdził, że podziękuje jak 100 % ścieków, będzie płynęło do oczyszczalni Czajka.

Mimo tego ,że tak się stało w sobotę rano, w dalszym ciągu słowa „dziękuję” nie ma, a zwołaną na ostatni piątek przez radnych Prawa i Sprawiedliwości nadzwyczajną sesję rady miasta stołecznego Warszawy, poświęconą awarii kolektora i spowodowanej katastrofie ekologicznej, radni Platformy przerwali i przełożyli na koniec miesiąca.

4. W tej sytuacji w mediach społecznościowych pojawiły się wpisy, że w sumie powinniśmy się jednak cieszyć, że Platformie udało się zbudować tylko oczyszczalnię ścieków, a nie elektrownię atomową.

Przypomnijmy, że za rządów PO-PSL powołano aż dwie spółki które miały się zajmować przygotowaniem do realizacji tej inwestycji ,jedną z nich kierował nawet Aleksander Grad, który zrezygnował z kierowania resortem skarbu, aby być jej prezesem.

Co więcej według publikowanych przez PGE raportów ona sama i powołana przez nią do tej budowy spółka-córka PGE EJ 1, wydały na te przygotowania od 2009 roku do końca 2014 roku kwotę ponad 182 mln zł (niektórzy eksperci twierdzą, że do tej pory wydano na ten projekt astronomiczną kwotę 300 mln zł).

Mimo wydania tak ogromnych pieniędzy nie udało się ludziom Platformy, nawet wskazać lokalizacji tej inwestycji , teraz okazuje się ,że mieliśmy jednak szczęście.

Gdyby bowiem rządy PO-PSL były sprawniejsze, to być może przez 8 lat elektrownie atomową ,można byłoby w Polsce zbudować, a teraz cała Europa, żyłaby w permanentnym strachu.

Skoro bowiem zbudowano najdroższą oczyszczalnię ścieków w Warszawie i po kilku latach eksploatacji uległa ona awarii i to takiej ,której nie będzie można usunąć przez najbliższe kilkanaście miesięcy, to co mogłoby się stać ,gdyby za rządów Platformy zbudowano elektrownię atomową?

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (39):

ten z Krakowa2019.09.16 12:51
A niech zablokuja Warszawe to moze wreszcie mieszkancy pojma kogo wybrali na swojego szefa. Tak zlosliwie, ale tego im zycze.
lolek pawulon II2019.09.16 8:51
Czy most ponotnowy został poświęcony przed oddaniem do użytku? Jeżeli nie, to właśnie dlatego po jednym dniu pracy rurociąg nawalił
Antoni2019.09.15 21:15
czy Ochrona Środowiska nałoży kary na Warszawę, tak jak inne miasta w Polsce za rzut nieoczyszczonych ścieków ?
Fajna Alpaka2019.09.15 21:15
Panowie zacznijcie współpracować dla dobra Polski i Polaków rano do pracy dojechać ciężko za mało pociogow Pana Rafała wybrali wyborcy dlatego należy go szanować
adiosunis2019.09.16 13:49
Nie bedziemy szanować głupich decyzji warsiawiaków
wyborca2019.09.15 15:35
Dziękujmy Bogu ,że PO nie zbudowała nam Elektrowni Atomowej ...
AB2019.09.15 14:04
Nawet Wyborcza napisała, że mogła zawieść wybrana technologia, czyli rury pod Wisłą zatopione w betonie. Trzeba miesięcy, żeby to wszystko skuć. Schemat tunelu pod Wisłą pokazany tu: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25138815,dlaczego-scieki-podniosly-beton-spekulacje-po-awarii-kolektora.html Strach pomyśleć w tym kontekście o elektrowni atomowej. Można przypuszczać, że o wyborze projektu w przypadku PO nie decydują sprawy merytoryczne, a jakieś układy, być może poparte nielegalną kasą.
anonim2019.09.15 13:54
Kuźmiuk: Dobrze, że PO zbudowała oczyszczalnię, a nie elektrownię atomową. To się dzieje tow. pisowski, jak członkowie partii PO, nie mających żadnych kwalifikacji rzemieślniczych pracują na budowie oczyszczalni. PiS, tzn. Lech Kaczyński, był mądrzejszy, żeby nie było awarii w przyszłości, wpuszczał ścieki bezpośrednio do Wisły. Hahahahahahahaha
Cogito ergo sum2019.09.15 13:53
Specjalistą od techniki jądrowej jest u nich pan Rabiej.
Mirek2019.09.15 12:55
do 09 . Jeżeli ktoś jest już cymbałem to raczej ty . Jeszcze raz powtórzę za p. Kuźmiukiem , że dobrze się stało , że PO - PSL nie zbudowało elektrowni atomowej bo mogłaby być z tego tylko katastrofa podobna do tej z Czajki albo na miarę Czernobyla . A dlatego byłoby to całkiem prawdopodobne ponieważ w koalicji PO - PSL zasiadali łgarze i złodzieje , których bandę czworga [Tusk , Kopacz , Rostowski , Szczurek] chce komisja Horały postawić przed Trybunałem Stanu . Chyba nie trzeba ci tłumaczyć że miejsce złodziei jest we więzieniu a nie przy budowie elektrowni jądrowej .
Urszula2019.09.15 11:21
„Zarząd komisaryczny ustanawiany jest w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez gminę, powiat, czy województwo”. Tego całego przygłupa Czaskowskiego, który zna się jedynie na ideologii LGBT należy wywalić na zbity pysk !!!
adiosunis2019.09.16 13:51
on się nawet na tym nie zna czaska to ewidentny przygłup
Urszula2019.09.15 11:17
No właśnie, dziękujemy PO i innym lewackim złodziejom, że przez nieróbstwo nie zbudowali elektrowni atomowej. To byłaby już ostatnia katastrofa dla Polski. Dziękujemy im także, że są najbardziej głupawą opozycją na świecie. A 13.10.2019 podziękujemy im za zniknięcie ze sceny politycznej !
Mirek2019.09.15 11:04
A jednak Pan Bóg nad nami czuwa . Bo gdyby złodzieje z PO - PSL pod przewodem Tuska zaczęli majstrować przy elektrowni jądrowej i przez 8 lat zbudowali coś na kształt Czajki i jakby to pizło........ to ratuj się kto może . Nawet średnio rozgarnięte dziecko wie że wszystko co by robili przy tej elektrowni jądrowej byłoby "po taniości" a do tego ukradliby 20.....30% kasy i byłoby ....BUM !!! ....jak w Czernobylu ......a może jeszcze gorzej zważywszy że z tak ogromnym złodziejstwem jakie mieliśmy za rządów PO - PSL jeszcze żaden europejski kraj nie miał do czynienia .
AB2019.09.15 10:25
Czaskowski wystrojony w biały hełm i żółtą kamizelkę, żeby pokazać jak ofiarnie pracuje przy awarii, miał taki wygląd, że z powodzeniem mógłby grać w kabarecie wsiowego głupka - takie postacie tam często są. Ładniutki chłopak bez cienia inteligencji w gapiowskich oczach i na twarzy. Ta przebieranka pokazała wszystko. Okazuje się, ze oni tunel pod Wisłą razem z rurami po prostu zalali betonem wewnątrz tunelu!!! Tusk przecież mówił, że tam więcej betonu niż w Pałacu Kultury! Dlatego teraz naprawić tego nie można, samo rozkuwanie trwa miesiące. I boją się tam wpuścić jakąś niezależną komisję, bo poleciałyby stołki. PO było kompetentne tylko w pijarze, oszukiwało i oszukuje Polaków i rujnuje Rzeczpospolitą.
Mirek2019.09.15 11:18
Jeżeli jest tak jak piszesz to znaczy że te zabetonowane rury są już nie do odzyskania i należy jak najszybciej budować nową przeprawę ze ściekami a czas nagli bo zima za pasem . Dlatego uważam że rząd powinien usunąć obecne władze Warszawy , powołać zarząd komisaryczny , zbudować specjalną kładkę przez Wisłę i na niej dopiero umieścić rury przesyłowe dla ścieków z lewobrzeżnej Warszawy . Inaczej grozi nam katastrofa ekologiczna .
adiosunis2019.09.16 13:49
Rury zalane betonem nie do odzyskania trzeba budowac nowy kolektor nie wiedzą jak się do tego zabrać!!!Trzaskowski natychmiast do usuniecia!!!Przyjrzec sie pracownikom warszawskiej Oczyszczalni i natychmiast niekompetentnych zwolnic!!!
AB2019.09.15 13:48
Przekrój rury z kolektorami zamieściła GW. Rury są zatopione w tzw. chudy beton tak skutecznie, że po ich pęknięciu podniosła się i popękała betonowa podłoga nad rurami. Żeby naprawiać korektory pod Wisła, trzeba najwyraźniej wszystko rozkuć, zresztą o tym mówił sam Czaskowski. Przekrój: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25138815,dlaczego-scieki-podniosly-beton-spekulacje-po-awarii-kolektora.html
Grzegorz z Domaradza2019.09.15 9:45
Ogólnie podsumowując nawet w PO są fachowcy i ludzie mądrzy tylko niemogący się przebić bo władze to cwana hołota jak Trzaskowski że jak coś dupnie to po pomoc do znienawidzonego rządu. A potem PO się dziwi skąd taki odpływ mądrych działaczy do PiS i PSL.
Sebastian Lorenc2019.09.15 9:10
Szukałam co to za zdjęcie, które ma dla celów propagandowych, udawać Wisłę, parę anglojęzycznych artykułów sprzed kilku lat wykorzystało to zdjęcie, między innymi artykuł o lawinie błotnej w okolicy rzeki Bogota w Kolumbii. Tak czy inaczej Wisła to nie jest.
skuter2019.09.15 9:39
Jedne rządy są Polskie i inne tylko Polsko języczne
Lublinianka2019.09.15 15:20
Agnusia, jeśli się nie brzydzisz szamba💩 i nie boisz o własne zdrowie, to dlaczego nie pojechałaś, mądralińska, do Warszawy, nie założyłaś gumowców i nie weszłaś do Wisły w miejscu, gdzie wpuszczano ścieki, żeby zrobić " wiarygodne" zdjęcie???!!! Przecież ludziom ZABRONIONO wchodzić do Wisły!!! Jaki fotoreporter miał zatem ryzykować własne zdrowie i robić z koryta rzeki zdjęcia skadrowane na ujście ścieków do Wisły???!!!! Zgłupiałaś do reszty???!!! Poza tym w różnych mediach - może poza TVN - pokazywano wielokrotnie jaki syf wlewał się do Wisły. Przecież tam wpuszczano ścieki od ponad 1 MILIONA mieszkańców, z 11 szpitali i 120 zakładów przemysłowych!!! Jeśli dla ciebie to nie problem, to czekamy z niecierpliwością na wiarygodną fotorelację autorstwa Agnisi 🙌🙌🙌
Sebastian Lorenc2019.09.15 15:25
Żeby zrobić zdjęcie rzeki nie trzeba do niej wchodzić. Nie wiedziałeś? Poza tym takie zdjęcia powstały, różne media je pokazują, ale nie są tak szokujące jak to z Kolumbii, więc Fronda postanowiła zapomnieć o rzetelności dziennikarskiej.
092019.09.15 9:06
Elektrownię ma budować rząd polski a nie Po czy Pis,cymbały
Lennon2019.09.15 9:06
Osobna sprawa, że na zdjęciu jest rzeka w Meksyku. http://mexiconewsnetwork.com/es/noticias/ciencia-y-tecnologia/desarrollan-en-yucatan-metodo-para-detectar-contaminacion-en-el-agua/ Nie macie prawdziwego zdjęcia?
Maria Blaszczyk2019.09.16 20:37
No a skąd wziąć zdjęcie Wisły? Nie stawiaj przed redakcją Frondy zbyt ambitnych zadań.
sp2019.09.15 9:04
Nikt nie powinien budować elektrowni atomowej, bo po jej awarii most pontonowy na wiśle już nie wystarczy.
Lennon2019.09.15 9:03
Przecież jak prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński, to ścieki z lewobrzeżnej Warszawy leciały wprost do Wisły.
Jarek2019.09.15 9:29
Ale i tak wówczas winie był Tusk :)
Urszula2019.09.15 11:19
Nie Lenno, to był Jarosław Kaczyński - zapomniałeć ?!
anonim2019.09.15 19:21
udowodnij
Ryszard Olejniczak2019.09.15 8:58
Ci ludzie nie byliby w stanie wymyślić samodzielnie tak skutecznych metod postępującej degradacji biologicznej warszawiaków (kolektor, stacja postojowa metra Kabaty, zmarnowanie Lasu Kabackiego z 1000- letnim dębem łącznie, wyniszczanie ogrodu botanicznego w Powsinie). Więc kto?
JanP2019.09.15 8:58
Polacy nie powinny gmerać w jądrach, bo zrobią sobie krzywdę.
Krystian2019.09.15 14:28
twoi ziomale pogmerali i wyszedl im Czernobyl
ruiny2019.09.15 8:54
Czasku dziś otwiera 3 stacje metra. Aż się boję co się stanie, ale coś mi się wydaje, że po wyborach je zamkną „do remontu”
ZERR02019.09.15 12:47
Pewnie stanie się to co z rurami do czajki - puszczone w lotnych piaskach pod wisłą w pewnym momencie pękną i tysiąc ludzi sie utopi w wagonach metra.
gosia2019.09.15 14:06
te stacje POwinny być otwarte już rok temu, otworzyli dla pijaru obecnie więc jest prawdoPOdobieństwo, że coś walnie
H!2019.09.15 8:52
Wszystko dzieje się wg bożego planu. I budowy, i sukcesy, i klęski i awarie.Czy mamy prawo utyskiwać na wyroki boskie - oceniać je???? Czy Kuźmiuk nie przekracza swoich uprawnień??? "Niech się dzieje wola nieba - z nią się zawsze zgadzać trzeba".
Jana2019.09.15 18:29
Diabeł w ornat się ubrał i na msze ogonem dzwoni.