30.03.19, 17:40screenshot Youtube

Ks. Śliżewski: Zbytnia sprawiedliwość jest GRZECHEM!

Przeczytaj fragment Ewangelii Łk 15, 1-3. 11-32:

W owym czasie przybliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie, mówiąc: «Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi». Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: «Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: „Ojcze, daj mi część własności, która na mnie przypada”. Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swoją własność, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie, i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał na służbę do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: „Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu przymieram głodem. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mnie choćby jednym z twoich najemników”. Zabrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: „Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i wobec ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem”. Lecz ojciec powiedział do swoich sług: „Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i weselić się, ponieważ ten syn mój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”. I zaczęli się weselić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: „Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego”. Rozgniewał się na to i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: „Oto tyle lat ci służę i nie przekroczyłem nigdy twojego nakazu; ale mnie nigdy nie dałeś koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę”. Lecz on mu odpowiedział: „Moje dziecko, ty zawsze jesteś ze mną i wszystko, co moje, do ciebie należy. A trzeba było weselić się i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”».

Komentarze

Mateusz Jegli\\\\305\\\\204ski2019.03.31 18:52
Stek bzdur kolejnego księdza. Nigdy nie można być zbyt sprawiedliwym. W tej przypowieści nie idzie wcale o sprawiedliwość ale o przebaczenie dla nawróconego grzesznika. Starszy brat nie potrafi przebaczać, bo grzech jego brata był wielki, dlatego nie do końca rozumie gesty Ojca w stosunku do grzesznika, co wcale nie znaczy, że jest gorszy, bo trzymał się Ojca cały czas. Porównanie starszego brata do faryzeusza, to kpina z rozumu, bo faryzeusze w przeciwieństwie do starszego brata chcieli być mądrzejsi od Boga, chcieli Boga ująć w swoje 613 reguł a starszy brat nie wypowiada się za Ojca, tylko nie rozumie Jego dobroci.
Stanislaw znad Dunajca2019.03.31 7:12
Pismo św. mówi: "Bóg naszą sprawiedliwością", zapowiadając czasy mesjańskie!!!. Bóg jest samą Sprawiedliwością, utożsamianą z miłosierdziem. Jak może być "zbytnia sprawiedliwość"? Acha, mylisz ją z ze sprawiedliwością w naszym sądownictwie! To tylko "sprawiedliwość karna"! Takie utożsamianie to dewiacja także niektórych teologów, którzy miłosierdzie uważają na "największy przymiot Boga", myśląc, że są u Niego jakieś wybrakowane przymioty! Ludzieeee, Uczcie się teologii poprawnej!
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.30 21:46
Ta przypowieść to o prezesie? Że niby "roztrwoni majątek" na socjal? A potem powróci, na białym kocie, a my mamy przebaczyć? No pewnie, że przebaczymy, nawet nie będziemy nikogo zarzynać z tej okazji. A co tam, zgrzeszymy sobie zbytnią wyrozumiałością. Czuwaj!
Ryszard Olejniczak2019.03.30 19:36
Warunkiem ukończenia seminarium duchownego powinno być zdanie egzaminu z logiki matematycznej. Ale ad rem - Jedyne kryterium obowiązujące w chrześcijaństwie to kryterium dobra, a nie jakaś "zbytnia sprawiedliwość". Zachowanie ojca w tej przypowieści po prostu zwiększało sumę dobra. Wiara chrześcijańska( jako jedyna) jest wiarą ścisłą. Sposób rozumowania księdza jest myśleniem typowo rabinicznym.
EWA2019.03.30 19:02
Dlatego sprawiedliwośc może być tylko dla NIEROBOTNYCH ALKOHOLIKÓW I ALKOHOLICZEK Reszty ludzi sprawiedliwośc nie obowiązuje
Anna2019.03.30 18:41
Syn marnotrawny nie zrobił jednej rzeczy - nie krzywdził innych ludzi, tak jak ci, którzy dopuścili się pedofili czy morderstw. To są zupełnie inne sprawy. A nie ma zbytniej, albo nadmiernej sprawiedliwości - sprawiedliwość to sprawiedliwość! Prawo musi bronić ofiar, a pobłażanie, często mylone z miłosierdziem skutkuje kolejnymi ofiarami. Dziwaczne są wywody księdza!!! Poza tym możemy odpuścić winy, które nas, osobiście, dotyczą; jak możemy odpuszczać w imieniu innych ofiar?
michu2019.03.30 19:07
Zgadzam się. To dotyczy zwłaszcza ofiar socjalistów i tzw. grubej kreski. gdzie tiu sprawiedliwość jak ubecy mają nawet 2 tyś emerytury? A co z ich ofiarami??? Widać,że zwolenników grubej kreski jest coraz mniej. Trza rozliczyć morderców (np mordercy ks. Popiełuszki mają ponoć wysokie emerytury, a męczony był ksiądz strasznie m.in. wyrwali mu język) i ich spadkobierców.
andrzejhahn32019.03.30 17:50
grzechem slizewski to jest twoje marne istnienie ty pasozycie spoleczny i nierobie koscielny
michu2019.03.30 19:09
Po co ta mowa nienawiści? A jakby o tobie albo p twoich bliskich ktoś tak napisał?
andrzejhahn32019.03.30 21:21
od kiedy pisanie prawdy to mowa nienawisci.............ale wy katole macie nasrane w beretach
michu2019.03.30 22:53
Problem w tym, że to nie prawda tylko opinia. A kto decyduje o tym co jest mową nienawiści a co nie?