Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: O czym przypomina nam list Benedykta XVI? - zdjęcie
13.04.19, 13:30zdj. screen Youtube/Radio Maryja

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: O czym przypomina nam list Benedykta XVI?

27

Ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz, wykładowca poznańskiego UAM i toruńskiej WSKSiM skomentował na antenie Radia Maryja list emerytowanego papieża Benedykta XVI. Przypomnijmy, że papież-senior obszernie przedstawił podstawy kryzysu, który dotknął Kościół Katolicki. Jako jego przyczyny Benedykt XVI wskazał m.in. odrzucenie tradycji na rzecz „nowocześnie pojmowanego Kościoła” czy idee rewolucji seksualnej lat 60., które przeniknęły w struktury Kościoła.

"Kościół jest miejscem celebracji tajemnicy Boga, który jest i tajemnicy Boga, który jest miłością. Tym miejscem celebracji jest Eucharystia. Benedykt XVI zwraca tutaj uwagę bardzo dobitnie na szacunek dla Eucharystii, na to, że ona nie może być tylko jakimś wydarzeniem wspólnototwórczym w znaczeniu rzeczywistości społecznej – ona ma być sacrum, ona ma być przeżyciem tajemnicy Boga, który udziela się człowiekowi"- powiedział w ks. prof. Paweł Bortkiewicz w "Aktualnościach dnia". 

Jak zauważył duchowny, list Benedykta XVI ma z jednej strony bardzo osobisty charakter, z drugiej- systemowy. 

"Składa się z trzech nieformalnych części, w której Papież po pierwsze prezentuje kontekst kulturowy obecnego kryzysu Kościoła, który jest związany z przeżywaniem seksualności. To jest kontekst wydarzeń kulturowych roku 1968 i jego konsekwencji, związanych także ze stosunkiem Kościoła do tej sytuacji. (…) Część druga tego listu dotyczy sytuacji formacyjnej w Kościele, zwłaszcza Kościele zachodnim i papież Benedykt odsłania tutaj bardzo zaskakujące dla nas w Polsce sytuacje związane z formacją kleryków na Zachodzie, pewnymi zjawiskami, które na pewno w Polsce nie były i nie są praktykowane (…). Trzecia część tego listu, może najbardziej w tym kontekście oczekiwana, to jest pewna prognoza, pewne rady, które sprowadzają się do dwóch bardzo prostych rzeczy: do głębokiego przylegnięcia do prawdy wiary, że Bóg jest i że jest miłością"-wskazał ksiądz profesor. 

Rozmówca Radia Maryja stwierdził również, że podczas lektury listu emerytowanego papieża, przypomniał sobie różne etapy pontyfikatu Jana Pawła II. 

"Najpierw te jego wołanie „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. Potem to stwierdzenie z pierwszej encykliki programowej „człowiek nie może żyć bez miłości”, stwierdzenie z tej samej encykliki „jeden zwrot serca, jeden kierunek umysłu, jeden wysiłek ducha”. (…) Później można sobie przypomnieć encyklikę „Veritatis splendor”, którą zresztą wspomina papież Benedykt, która była właśnie próbą walki z tymi nurtami ukrytego antyteizmu w Kościele. Trzeba powiedzieć bardzo mocno, że właśnie w Kościele pojawiły się po Soborze Watykańskim takie nurty, które stanowiły wyraz pewnego ukrytego antyteizmu, tzn. teologowie, duchowieństwo, niektórzy biskupi oczywiście nominalnie przynależeli do Kościoła, ale w gruncie rzeczy głosili tezy związane z taką inkulturacją Kościoła, która była porzuceniem kościelności, porzuceniem całego wymiaru religijnego, chrystocentrycznego"-mówił duchowny. Ksiądz Bortkiewicz wskazał przy tym, jaka recepta na problemy Kościoła wyłania się z listu papieża seniora. 

"Benedykt XVI zwraca tutaj uwagę bardzo dobitnie na szacunek dla Eucharystii, na to, że ona nie może być tylko jakimś wydarzeniem wspólnototwórczym w znaczeniu rzeczywistości społecznej – ona ma być sacrum, ona ma być przeżyciem tajemnicy Boga, który udziela się człowiekowi"-zaznaczył etyk. Kapłan zauważył również, że Benedykt XVI w swoim liście zaakcentował związek między szacunkiem dla ciała ludzkiego a szacunkiem dla Ciała Pańskiego w Eucharystii.

"Kiedy w 1968 rozpoczęła się krytyka „Humanae Vitae”, to (…) została rozbita komunia małżeńska. Okazało się, że można współżyć w małżeństwie bez wspólnoty miłości, podporządkowując to współżycie zaspokajaniu popędu seksualnego bez konsekwencji otwarcia się na życie. Dzisiaj przeżywamy taką sytuację, w dobie tych głosów, które proponują Komunię rozwodnikom – mianowicie dokonuje się rzecz kolejna: dokonuje się rozbicie komunii z Chrystusem, komunii z Bogiem"-ocenił rozmówca Radia Maryja. Jak dodał duchowny, u podstaw każdej komunii, zarówno tej pomiędzy małżonkami, jak i tej pomiędzy człowiekiem a Bogiem, musi pojawić się "rzeczywistość uszanowania wartości ciała, bo właśnie elementem zarówno komunii międzyosobowej w małżeństwie, jak i warunkiem z Bogiem, jest uznanie godności i wartości świętości zarówno ciała ludzkiego, a przede wszystkim Ciała Chrystusa"-zaznaczył. 

yenn/Radio Maryja, Fronda.pl

Komentarze (27):

Polak2019.04.15 4:57
List Ratzingera przypomina przede wszystkim o tym że kościół katolicki bronił,. broni i nadal będzie bronił pedofili.
nie dla marksizmu2019.04.14 7:42
Siły zła dominują wśród tzw. komentatorów co wynika wprost z Listu BXVI; ateista dumny gej, Andrzej hahn3,Ewa, Michał: https://www.pch24.pl/benedykt-xvi-o-przyczynach-kryzysu-kosciola---pelny-tekst-po-polsku-,67491,i.html
Michal2019.04.14 8:11
A co, uważasz że BXVI nie robi kupy ?
Michal2019.04.13 22:21
a o czym ten list może przypominać..... że trzeba kupę zrobić chyba
Ewa2019.04.13 20:59
Ten klecha to już nie na,Ewy do kościoła jezusowego
Gnostyk2019.04.13 17:01
A ja jestem Gnostykiem i uważam, że kryzys w Kościele jest dlatego, że Kościół w III wieku odrzucił gnostycyzm i stanął tym samym po stronie zła tego świata.
Beno2019.04.13 18:48
Ty to jesteś ale świr.
Gnostyk2019.04.14 19:55
Beno nawróć się! Katolicyzm to fałyszwa droga.
andrzejhahn32019.04.13 16:21
a ja przypominam tobie bortkiewicz ze jestes nierobem i pasozytym spolecznym
anonim2019.04.13 15:49
W Warszawie latarnik latarenką będzie uczył przedszkolne dzieci masturbacji. To ma zagwarantować rozkwit pedofilii dla Kościoła na niespotykana dotąd skalę.
Tomek2019.04.13 14:15
To wszystko zaczęło się od A. Crowleya - ulubieńca zespołów muzycznych wszelkiej maści, całego show-biznesu, Hollywood itd... Oczywiście on sam tego nie wymyślił - przez to, że otworzył się całkowicie na działanie diabła - został jakby pośrednikiem i zainfekował ludzkość. To znaczy zainfekowali ją jego naśladowcy w mediach, a on dał po prostu taką iskrę zła. Hasło, które tak spodobało się rozmaitym jego wielbicielom to "Rób to co ci się podoba".
matis892019.04.13 14:25
Polecam serial Stranger Things, jak szatan ujawnia się ludziom z kręgu satanistycznych sekt typu Crowleya czy masonerii satanistycznej i jak takie sekty promujące też lewakoateizm działają w oparciu o zło. Dziś szatan ma nową metodę ujawniani się im pod postacią kosmitów, a oni naiwnie myślą że nawiązali kontakt z kosmitami, owszem tyle że z demonami i szatanem.
matis892019.04.13 14:28
Sory pomyłka, serial to Strange Angel a nie Stranger Things :).
Tomek2019.04.13 15:12
No tak - szatan ma zawsze taką metodę, która pasuje do danych czasów - dziś w epoce technologicznej jest to UFO.
student erasmusa, not sorosa2019.04.13 14:10
Polak Ateista Dumny Gej Ich danke Ihnen sehr, kranker Schwul.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.13 16:53
Wpłacasz? Jak nie to wypiierdalaj
student erasmusa, nie sorosa2019.04.13 17:59
“Szajze kultura gejowska” -
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.13 21:29
Tak to był nad wyraz wysoki poziom kultury wobec ciebie. Nie zmuszaj mnie, bym zszedł z tego poziomu. Byś tego nie zniósł :)
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.13 13:44
Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedzmy NIE katolickiej ideologii! Zbiórka dla Mikołaja https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
znawca2019.04.13 15:07
spadaj oszuście wyłudzasz pieniądze tak jak kijowski i broniarz
anonim2019.04.13 15:13
już na nowe seicento zbieraliście dla chłopaka i co cała zbiórka wyparowała 150 tyś.
hehe2019.04.13 15:15
w psychiatryku jego miejsce może wyjdzie na ludzi a nie na taką oferme jak ty
wiara nadzieja i miłość2019.04.13 15:51
szczere nawrócenie do Jezusa Chrystusa zdejmnie z niego to jarzmo hańby i upokorzenia
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.13 16:54
Wpłacacie? Jak nie to wypiierdalać ciule i homofoby :)
doradca2019.04.13 17:29
spadaj lewacki śmieciu
Daro2019.04.13 20:08
Biedny chłopak, w pierw stracił ojca przez co oczekując i poszukując utraconej męskiej miłości chory świat zaoferował mu jedynie zaburzenie tożsamości płciowej, na dodatek matka z ojczymem zamiast zaoferować leczenie wypędziła go z domu. Teraz "miłosierni" równie zagubieni lewacy oferują mu pomoc utwierdzając go w zakłamaniu. Chory świat... "Niespokojne jest serce człowieka póki nie spocznie w Panu" św. Augustyn
student erasmusa, nie sorosa2019.04.13 13:39
Benedict XVI - Conum insignis theologus.