Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Koronawirus i szamańska religijność - zdjęcie
02.04.20, 10:10

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Koronawirus i szamańska religijność

80

 -  Rzesze katolików dzielą przekonanie, że woda święcona nie może zawierać zarazków. To kompletna nieprawda i szamańskie podejście, całkowicie sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk, UKSW.Rozmowa dotyczyła sytuacji wokół koronawirusa w polskim Kościele. Gość audycji odniósł się do wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza z KUL, który stwierdził, że "sakramentalna obecność Boga i konsekracja dłoni kapłana w dniu jego święceń wykluczają możliwość przenoszenia się wirusa COVID-19". Na te słowa zareagował Episkopat Polski stwierdzając, że "stoją w sprzeczności z katolicką nauką o przeistoczeniu".


- To reakcja na to, co dzieje się obecnie w odniesieniu do Polski i zamęt, który pojawił się w parafiach i diecezjach. Bezpośrednią przyczyną jest dyskusja w mediach nt. szokującej wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza. Nota Komisji Nauki i Wiary jest także reakcją na te skandaliczne moim zdaniem słowa - stwierdził gość Polskiego Radia 24.

- Dobrze, że ks. prof. Guz wszystko jasno wypowiedział, bo dzięki temu rozpoczęła się krytyczna dyskusja. Niestety ta opinia jest powielana przez dużą część Kościoła katolickiego w kraju. To ważny nurt, który jest bardzo silny. Tego rodzaju poglądy wyznają niektórzy świeccy katolicy czy duchowni, a zatem podobne opinie pojawiają się w mediach - dodał.

- Mamy ogromny zamęt. Czas pandemii koronawirusa jest próbą i formą oczyszczenia katolicyzmu w naszym kraju. Stanowi ona zwierciadło dla katolickiej moralności w naszym kraju - zwrócił uwagę rozmówca.

Jego zdaniem "smutne dla polskiej religijności jest to, że miliony katolików nie mają elementarnej wiedzy. Ta niewiedza i zabobonne podejście do religii zdominowało w ostatnich tygodniach dyskusję w Polsce. Rzesze katolików dzielą przekonanie, że woda święcona nie może zawierać zarazków. To kompletna nieprawda i szamańskie podejście, całkowicie sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego".

- Zbieramy żniwo zatrutego ziarna w Kościele katolickim. Niewiedza religijna jest dzisiaj przerażająca. Ostatnie tygodnie w wielu środowiskach katolickich to spór o to, dlaczego komunia do ust jest najwłaściwszą formą. Podziwiam rząd RP, prezydenta i jestem pod wrażeniem tego, co robi minister zdrowia. Katolicy powinni z dużym szacunkiem podejść do tego, co dla ich dobra robią władze - podsumował ks. prof. Andrzej Kobyliński.

CAŁEJ ROZMOWY MOŻNA POSŁUCHAĆ TUTAJ

mod/polskie radio

Komentarze (80):

Ania2020.04.11 19:43
Zgadzam się prof. ks. T. Guz !!!!
Wojtek Polak2020.04.3 16:44
a co ksiądz powie na taki szamanizm i zabobon ''A pewna kobieta od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi. Wiele przecierpiała od różnych lekarzy i całe swe mienie wydała, a nic jej nie pomogło, lecz miała się jeszcze gorzej. Słyszała ona o Jezusie, więc przyszła od tyłu, między tłumem, i dotknęła się Jego płaszcza. Mówiła bowiem: «Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa». Zaraz też ustał jej krwotok i poczuła w ciele, że jest uzdrowiona z dolegliwości. A Jezus natychmiast uświadomił sobie, że moc wyszła od Niego. Obrócił się w tłumie i zapytał: «Kto się dotknął mojego płaszcza?» Odpowiedzieli Mu uczniowie: «Widzisz, że tłum zewsząd Cię ściska, a pytasz: Kto się Mnie dotknął». On jednak rozglądał się, by ujrzeć tę, która to uczyniła. Wtedy kobieta przyszła zalękniona i drżąca, gdyż wiedziała, co się z nią stało, upadła przed Nim i wyznała Mu całą prawdę. On zaś rzekł do niej: «Córko, twoja wiara cię ocaliła...''Gdy On jeszcze mówił, przyszli ludzie od przełożonego synagogi i donieśli: «Twoja córka umarła, czemu jeszcze trudzisz Nauczyciela?» Lecz Jezus słysząc, co mówiono, rzekł przełożonemu synagogi: «Nie bój się, wierz tylko!»'' tak więc przydało by się a by księża bardziej pokazywali swoją wiarę a nie tytuły naukowe. Boga nie jesteśmy w stanie pojąc swoim rozumem.
anonim2020.04.3 21:14
Zapoznaj się co oznacza fideizm. Wiara bez rozumu kończy się zabobonem...
Dom z papieru 42020.04.3 16:37
Oglądaj Dom z papieru s4! ( Lacasa de papel ) Czy Sala samobójców. Hejter 2020 https://filmvod.pl Zapraszam no nową wyszukiwarkę filmów i seriali! Nowości oraz stare filmy!
d2020.04.3 16:20
Szamańska religijność to Paszczamama w KK.
Dom z papieru 42020.04.3 12:35
Oglądaj Dom z papieru s4! ( Lacasa de papel ) Czy Sala samobójców. Hejter 2020 https://filmvod.pl Zapraszam no nową wyszukiwarkę filmów i seriali! Nowości oraz stare filmy! ----------------------------------------- -------------------------------- ------------------ ------
lena2020.04.2 23:58
Wszystkim, którzy tutaj krytykujący księdza prof. Andrzeja Kobylińskiego dedykuję w szczególny dzień - rocznica śmierci Jana Pawła II - Fides et ratio. Zapraszam do zapoznania.
Stały czytelnik2020.04.3 7:35
Ks. prof. Guz powiedział: "...kapłan ma nie tylko umyte ręce w sensie takim jakiego oczekuje pan minister zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej lecz także kapłan ma umyte ręce w sensie nadprzyrodzonym..." Jeśli ks. prof. (sic!) Kobyliński nie zrozumiawszy tej wypowiedzi, poddał ją publicznej (sic!) krytyce - nie dla docieczenia prawdy przecież, lecz ku uciesze gawiedzi; gdyby było inaczej, w innej przestrzeni odbyłaby się ta dyskusja, nie przy pomocy mediów - to wręcz naszym obowiązkiem jest ks. prof. Kobylińskiego krytykować i napominać. Może się nawróci, kto wie...
Szok!2020.04.3 9:54
Nie ma żadnych racjonalnych argumentów na rzecz tezy Guza, że podczas mszy nie można się zarazić, a kapłan ma ręce "umyte w sposób nadprzyrodzony" - i żadna teologiczna paplanina tego nie zmieni.
Stały czytelnik2020.04.3 16:35
Piszesz: "na rzecz tezy Guza, że podczas mszy nie można się zarazić" Ksiądz Profesor Guz natomiast: "...kapłan ma nie tylko umyte ręce w sensie takim jakiego oczekuje pan minister zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej lecz także kapłan ma umyte ręce w sensie nadprzyrodzonym..." Albo nie widzisz różnicy, a wtedy niestety nie masz odpowiednich kompetencji intelektualnych do tego typu dyskusji, albo widzisz różnicę i manipulujesz celowo. Jako że pierwsza możliwość jest dla Ciebie obraźliwa, pozostaje przyjąć, że manipulujesz z premedytacją.
lena2020.04.3 15:24
A moim Ks. prof. Guza, który mistykę miesza z zabobonem. Woda święcona jaki i Eucharystia nie traci swoich wartości fizycznych, tak więc woda św. ma przede wszystkim wartości duchowe, Eucharystia w sposób mistyczny staje się Ciałem Chrystusa, ale fizycznie jest nadal opłatkiem. Komunia św. jest pokarmem dla naszej duszy, który jest niepojętym spotkaniem człowieka z Bogiem. Przyjmowanie Chrystusa, nie ma na celu w magiczny sposób nas chronić od wszelkich nieszczęść, ale prowadzi do umocnienia z Bogiem i do życia wiecznego. Tak głosi nauka KK.
R2020.04.2 22:53
katolicyzm od wieków żeruje na zabobonie, bałwochwalstwie, dewocji itd. - fałszywa religia nie daje bożego Ducha a raczej emocjonalne histerie i lęki; Hostia to kłamstwo bo Jezus żyje dziś w Niebie z ciałem i wróci na Ziemię dopiero w końcu czasów a przed takimi co ogłąszają że jest tu albo tam ostrzegał aby nie wierzyć. prof. Guz nieświadomie ujawnił absurd tezy jakoby Hostia była realnym ciałem Jezusa w wyniku przeistoczenia (nadnaturalnego) - bowiem twierdzić że Jezus=Hostia szerzy zarazę to obraza dla Jezusa, a bzdury episkopatu w rodzaju że Hostia to Jezus ale i zwykły wypiek z zarazkami są nie rozumne - bo jeśli Hostia może szerzyć zarazę (obojętnie czy do ust czy na ręce) to nie może być Jezusem bo ten leczył a nie zarażał, a więc Hostia nie może być Jezusem, czyli nie ma przeistoczenia.
Stały czytelnik2020.04.2 20:46
Jeśli ks. prof. (sic!) Kobyliński nie rozumie teologicznych argumentów, że Komunia Święta tylko do ust i na klęcząco, to ja nie mam więcej pytań do tego człowieka. I żadnych złudzeń!
Reytan2020.04.2 18:47
Wszystkie komuchy murem za masonem Kobylinskim !!!
Reytan2020.04.2 18:37
Kobylinski to typowy mason w komzy.
matis892020.04.2 18:07
Szamański Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik i jego szamańska bogini demon pachamama. Jego oraz jemu podobnych lewaków w sutannach. I wszystko jasne. Tacy kapłani stracili już nawet możliwość wypowiadania się o szamanizmie i go krytykowania bo się ośmieszają po szamańskim satanistycznym kulcie pachamamy w Watykanie, co zaakceptowali.
ja2020.04.2 18:06
A wy myślicie że okadzanie podczas mszy to zabobon ? Mało ludzi już zna prawdziwą przyczynę okazania - to zabija te zarazki które latają w powietrzu. Kościół to najbepieczniejsze miejsce podczas epidemii.
ja2020.04.2 18:04
Ale lepiej jest jak ksiądz udziela komunii niż daje je na rękę ludziom - to chyba jest szamańskie podejście papieża i protestantów.
Sala samobojcow Hejter 20202020.04.2 17:29
Witam, Już Nie musisz wychodzić z domu żeby obejrzeć hity kinowe. https://filmvod.pl - To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Oglądniesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Sala samobójców. Hejter 2020 Konto Aktywujesz raz i dostajesz Dożywotni dostęp!
Glaudiusman2020.04.2 16:45
Moim zdaniem ks. prof. Tadeusz Guz to największy w Polsce autorytet w sprawach wiary i filozofii. Reszta mu nie dorównuje.
Torchwood2020.04.2 16:31
Szamański katolicyzm, czy nie-szamański katolicyzm - co za różnica? Każdy, kto wierzy, że wafelek po wypowiedzeniu nad nim magicznej formułki zmienia się w ciało gościa, który, o ile kiedykolwiek istniał, nie żyje od 2000 lat, stracił kontakt z rzeczywistością
nie ślepy2020.04.2 16:19
Szkoda komentować tych pseudo księży! Znaleźli sobie "zawód" i go wykonują! Teraz nastał czas, że zaraza wyciąga na wierzch te plewy i rozwiewa! Tak, jak do każdego zawodu, żeby go dobrze wykonywać trzeba mieć odpowiednie zdolności, tak jeżeli chodzi o księży to trzeba mieć przede wszystkim wiarę!
lena2020.04.3 0:04
Każdy ksiądz powinien wiarę ogarniać rozumem i być wiernym nauczniu Kościoła Katolickiego, a nie zabobonem, który nic z wiarą nie ma wspólnego.
Tadeusz2020.04.2 15:31
W ostatnich 2-3 minutach audycji mówi odnośnie księdza celebranta: "...kapłan ma nie tylko umyte ręce w sensie takim jakiego oczekuje pan minister zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej lecz także kapłan ma umyte ręce w sensie nadprzyrodzonym..." ks. Kobyliński, ani red. Terlikowski, ani biskup, a także ani władze KULu nie wysłuchały tego co powiedział ks. prof. T. Guz w Rozmowach Niedokończonych, Inaczej nie krytykowaliby. W sumie wstyd, że nie mają zawodowej uczciwości aby wysłuchać.
Szok!2020.04.2 15:49
Jesteś Guzem czy Rydzykiem, Tadeuszu? W sumie bez większej różnicy, bo zamiłowanie do intelektualnie kompromitujących guseł i zabobonów podobne.
nie ślepy2020.04.2 16:13
Za to ty na pewno jesteś lewackim ślepcem!
Tadeusz2020.04.2 17:48
ksiądz 1) myje porządnie ręce tuż przed mszą zgodnie z higieną osobistą- to zaspokaja wymagania ministra zdrowia i Pana Szok!, 2) a zaraz potem w czasie mszy rytulnie dokonuje obmycia rąk- to jest już coś co Pana, Panie Szok! nie dotyczy. Komentatorzy odnieśli się tylko do tej drugiej czynności obmywania rąk. O tym była moja notka.
Jan2020.04.2 15:08
"Zbieramy żniwo zatrutego ziarna w Kościele katolickim" - powiedział ks. Kobyliński. A to zatrute ziarno zasiał papież Franciszek swoją tezą, że "Bóg katolicki nie istnieje, że nie wierzy w Boga katolickiego" - więc zgodnie z tezą Franciszka nie istnieje też Kościół katolicki. Ks. Kobyliński powinien się odnieść do stanowiska papieża Franciszka! Dodaję, że we wrześniu 2019 roku Franciszek zaplanował wielką konferencję "Global Compact" na którą zaprosił największych liderów polityki, finansów, ekologii, ekonomii, show biznesu i religii. Ta konferencja została zaplanowana na dzień 14.05.2020 w Watykanie. Na tej konferencji Franciszek miał zostać duchowym, ideowym przywódca NWO!! Niestety Boska Opatrzność uniemożliwiła realizację tego pomysłu!! Prośmy Boga o zmiłowanie i ratunek od nałożonej kary !!!!
Marcel2020.04.2 14:31
Bardzo mądry człowiek.
Spiro2020.04.2 14:10
Szanowny "Księże" Kobyliński, a co szamanem w Watykanie i boginią pachamamą. Może polski KK odciął by się od tych pseudokatolickich praktyk. Czas na ekspiację za te wyczyny.
STANISLAW2020.04.2 14:09
Widzę więcej zabobonów, niż ks. profesor. Np. jak z jednej strony zabobonem jest to, że woda jeśli święcona, to tym samym jest wolna od bakterii i sama z siebie odpędza diabla, tak i to, iż niekatolicy są automatycznie bardziej światli światopoglądowo i (anty)religijnie i dlatego zabobony ani wirusy się ich nie trzymają
Randki kamerki pokazy skype!2020.04.2 14:08
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.paniedzis.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
america america my country tis of thee2020.04.2 13:53
Jak pisze AP, jeden z przypadków, który został opisany przez naukowców, jest "szczególnie uderzający". Chodzi o 52-letnią kobietę, która zakaziła się, siadając na ławce w kościele, na której tego samego dnia siedziało dwóch turystów. Osoby te nie wykazywały wówczas żadnych objawów, ale później rozwinęła się u nich choroba COVID-19. https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25839907,usiadla-na-pechowej-lawce-w-kosciele-i-sie-zakazila-pozornie.html
andy2020.04.2 13:33
Kobyliński nie uprawiaj tandetnej filozofii. Skoro jesteś księdzem najpierw odnajdź swoją wiarę, a potem módl się do Boga w Trójcy Jedynego, by odwrócił od nas tę zarazę. Bóg jest Panem świata i On wszystko może, trzeba tylko pokorni,er Go prosić o ratunek. Swoje dywagacje zostaw na później. Nikomu one nic nie dają.
Beno 2020.04.2 12:56
Dla niewierzącego kapłana, lub kapłana słabej wiary, to w czasie zagrożenia ani woda święcona, ani modlitwa, ani Msza święta, ani komunia święta mu nie pomogą. Nie trzeba być fanatykiem, ale jeśli zdać się li tylko na rozum, to wiara do niczego nie iest potrzebna. A przecież wiara ma "góry przenosić". No ale tak to jest z profesorami, co liznęli trochę wiedzy i zapomnieli o wierze. Kłania się św. Tomasz z Akwinu, który odkrywając tajniki wiedzy umacniał wiarę, a odkrywał te tajniki wiedzy na modlitwie.
Marek212020.04.2 13:12
Jaki więc wniosek wysnuwasz z tych ogólników? Woda święcona jest bez zarazków bo jest święcona czy też nie?
andy2020.04.2 13:39
Nie chodzi o właściwości wody święconej samej w sobie. Taka rzecz jak woda święcona sama w sobie nie ma jakiejś magicznej mocy. Jeśli jednak z pokorną wiarą poprzez tę rzecz (sakramentalium) odnosisz się do Boga, to On ci może (nie musi, ale może) pomóc. Bóg jest Panem i Właścicielem wszystkich rzeczy. Może więc działać poprzez nie, a w niektórych przypadkach ponad nimi. Wyjątek: pysznym i sceptykom raczej nic nie da - dopóki nie spokornieją. Kto nie ma wiary, nic nie otrzyma.
NIE OTWIERAJ!!!2020.04.2 12:45
ZNISZCZĄ CI KOMPUTER !!! Nie znasz strony internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Mendy blogowe podsyłają 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐲 𝐳𝐚𝐢𝐧𝐟𝐞𝐤𝐭𝐨𝐰𝐚𝐧𝐞 𝐰𝐢𝐫𝐮𝐬𝐚𝐦𝐢. Zniszczą ci komputer moga się dostać do twoich kont bankowych, email, itp.
marcin2020.04.2 12:42
Ten ksiądz jest już tylko filozofem!
Szok!2020.04.2 13:28
To lepiej niż ksiądz Guz, który jest pseudofilozofem, a do tego zabobonnym guślarzem.
Valdez732020.04.2 12:03
Podpiszcie proszę petycję do Trumpa o pociągnięcie do odpowiedzialności KOMUNISTYCZNYCH Chin za koronawirusa: https://petitions.whitehouse.gov/petition/petition-president-donald-trump-hold-chinas-government-accountable-coronavirus
Edek2020.04.2 11:58
Kobyliński wiarą nie zgrzeszył, bardzo racjonalny wykład.
Lód Borzy2020.04.2 12:12
Nie grzeszy wiarą w irracjonalną fantazję, że z powodów nadprzyrodzonych nie można się zarazić podczas mszy? Chwała Panu!
Jarek2020.04.2 12:33
Naprawdę "Lód Borzy"?
Roman2020.04.2 11:57
Wydaje mi się że wielu tych księży profesorów ma bardzo małą wiarę. Wszystko chcą wytłumaczyć naukowo, a tu jest bardzo wiele spraw których nauka nigdy nie wytłumaczy. Przykłady, proszę bardzo: ciało św. Bernadetty,św. ojca Pio no i jest rak i nagle go nie ma. Potrzeba hierarchom WIARY, nie w tytuły ale w CHRYSTUSA !!!!
Inquisitio2020.04.2 12:07
Woskowa maska, która skrywa nieszczególnie apetyczne oblicze Bernadetty, jest zaiste cudowna. "W 1925 roku okazało się jednak, że twarz i dłonie (jedyne obecnie widoczne części ciała) uległy częściowemu rozkładowi i sczernieniu. Wtedy to wykonano woskową maskę twarzy na podstawie zachowanych zdjęć, oraz odlew ręki, które są eksponowane zwiedzającym"
Roman2020.04.2 12:29
A jak wytłumaczysz cuda takie że ktoś miał guza i kilka dni życia i w jednym momencie ( natychmiast guz zniknął? To wszystko sprawa wiary. Módlmy się o mocną wiarę!
Roman2020.04.2 12:30
A odnośnie Bernadetty to poczyta sobie uczonych co piszą na ten temat.
Inquisitio2020.04.2 12:51
Roman dysponuje dokumentacją medyczną natychmiastowego zniknięcia nowotworowego guza u osoby w fazie terminalnej? To chyba poprosimy. Dodam jeszcze, że z wystawionym na widok publiczny Ojcem Pio jest podobnie jak z Bernadettą - na zmumifikowaną facjatę nałożono silikonową maskę, którą podniecają się zabobonne naiwniaki.
Roman2020.04.2 13:12
Posłuchaj sobie tego śwaidectwa. http://wartosciowyportal.pl/video/byl-martwy-przez-45-minut-oto-co-powiedzial-o-jezusie-na-forum-onz/
Aida2020.04.2 18:51
Racja, Pan Jezus do Marii Valtorty mówił o niewierzących teologach którzy wszystko ważą, mierzą i podglądają pod światło a nie pozostawiają miejsca na działanie Boga. Bóg ma się dostosować do ich wiedzy i "mądrości". Już dawno uznali że "u Boga wszystko jest możliwe" jako nie teologiczne. Mrówka chce oceniać wszechświat, śmieszne.
woda2020.04.2 11:57
Kobyliński to niewierzący szaman ideologii postępu
Bob2020.04.2 11:52
Jak więc się mają do tego słowa Mk 16,15-18. "I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! 16 Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. 17 Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; 18 węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie»".
Jarek2020.04.2 12:31
Najpierw Bobie, aby to się stało, Ci co to mają robić wg Ewangelii muszą mieć w sobie Ducha Św. Czy aby wszyscy współcześni kapłani go mają? Chrystus powiedział "weźmijcie Ducha Św. ..." Za dużo pychy u kapłanów.
legrandbleu2020.04.2 13:46
Nijak - bo to czysta fantastyka.
Paparonia2020.04.2 14:44
Panie Bobie Maja się dokłądnie tak, jak każda baśń do rzeczywistości - nijak Pozdrawiam
mar2192020.04.3 9:59
Wszystko na ten temat! Ma się wrażenie, że wszyscy którzy teraz głoszą aby nie chodzić do kościoła zapominają o tym fragmencie Ewangelii. pozdr
Sala samobojcow Hejter 20202020.04.2 11:40
http://www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: Psy 3  w imię zasad (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem za jedyne 19,99zł . Polecam jak najbardziej!
TVN242020.04.2 11:17
Katolicyzm w odmianie magiczno-szamańskiej ma fantastyczne walory rozrywkowe, a sukienkowi szamani Guz oraz Natanek to jego ucieleśnienie.
Roman2020.04.2 12:00
Kiedyś jeszcze zatęsknisz za Kościołem !
Wierzę w to2020.04.2 10:52
1. Nie wiem, czy na tym portalu można dodawać linki, ale na stronie poniższej można przeczytać, że rosyjscy naukowcy udowodnili doświadczalnie, że znak Krzyża zabija zarazki i zmienia właściwości optyczne wody. Badania trwały 10 lat. http://cudajezusa.pl/naukowcy-potwierdzaja-znak-krzyza-zabija-zarazki-kiedy-ostatnio-sie-przezegnales-z-wiara/?fbclid=IwAR1zBVUjv0JpMXp6TFnfjX84D9jkDHt7ND8VthsxchRfBWgsXiw346D_-Os 2. Komunia do ust zawsze była najwłaściwszą formą. "Warto w tym miejscu przypomnieć bardzo ważny komunikat ordynariusza archidiecezji Portland w Stanach Zjednoczonych, który – po konsultacjach z lekarzami – wprost stwierdził, że nie ma istotnej różnicy w prawdopodobieństwie zarażenia koronawirusem podczas przyjmowania Komunii św. do ust czy na rękę. Mało tego, w przypadku Komunii św. na rękę to prawdopodobieństwo jeszcze wzrasta" /źródło portal naszdziennik.pl/ Link do artykułu: https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/217755,zbrodnia-na-duszy.html
Inquisitio2020.04.2 11:28
W jakim recenzowanym periodyku naukowym "rosyjscy naukowcy" opublikowali wyniki owych "badań" z udziałem "prawosławnego znaku krzyża"?
anonim2020.04.2 11:51
Towarzysze radzieccy zawsze pomocni....
legrandbleu2020.04.2 13:43
Grupa rosyjskich naukowców odkryła także, że gdyby wodę ze wszystkich jezior, rzek i oceanów wlać do rurki o średnicy 1 cm, to rurka musiałaby być długa, że ja pie...ole :) Litości, czy Ty człowieku mózgu nie masz ?
koneser2020.04.2 10:48
Kobyliński nabił Guzowi nielichego guza! Coś pięknego!
JS2020.04.2 10:41
I taka jest wiara naszych hierarchów. Tyle mają mądrości, wiedzy ale wiary im brakuje ! Modlitwa i znak krzyża nad posiłkiem, czy napojem ZMIENIA ich właściwości. Jak nie wierzą niech zrobią badania. Woda po święceniu nie psuje się. Można ją zanieczyścić i wtedy może i ulega psuciu. Nie robiłem doświadczeń ale można taką zanieczyszczoną wodę ponownie pobłogosławić i co będzie wtedy ??? Jezus Królem Polski - jeżeli nie intronizujemy Pana naszego, zginiemy BEZPOWROTNIE Pozdrawiam
koneser2020.04.2 10:46
"Modlitwa i znak krzyża nad posiłkiem czy napojem..." Kapitalny zabobon religijny z katolickiej stajni! Dzięki!
JS2020.04.2 10:57
Posługujesz się mądrością odwróconą. Pozdr.
katolik2020.04.2 11:09
JS zostaw tych wszystkich ludzi samym sobie , nie odpowiadaj. Pozdrawiam
Niejestemrobotem2020.04.2 11:41
Ależ zrobiona badania i wyszło, że woda święcona zawiera np. bakterie kałowe.
Tam2020.04.2 13:38
Jasiek, ty się dobrze czujesz?
JS2020.04.2 18:15
Co jakiś czas ktoś zapyta mnie, czy dobrze się czuję. Czy w takim jak ten świat można w ogóle dobrze się czuć ? Co tu jest dobrego ? Tylko Sam Bóg obecny w Eucharystii. Tylko Bóg jest prawdziwie Dobry. Pozdr.
akagi2020.04.3 9:32
No gra o tron na pełnej... Wiem, że nie wiecie co to konstytucja, ale to według niej nie może zajmować stanowisk publicznych obcokrajowiec (Jezus urodził sie daleko poza granicami i nigdy nie dostał obywatelstwa - przydałby się PESEL i pełne dane) oraz osoba skazana prawomocnym wyrokiem, a wyrok był zgodny z obowiązującym prawem. Co do jego matki, też sprawa jest pokrętna. I niby jest już tą królową, więc chyba musicie ją zdetronizować.
Adam2020.04.3 14:10
Jezus nie może być Królem Polski. Nasze prawo stanowi, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem nie może pełnić funkcji publicznych.
Brutus2020.04.3 15:57
tak to działa ,sprawdziłem, znak krzyża zmienia właściwości posiłków, nie kłamię 3 znaki + nad surowym jajkiem i robi się na miękko 5x znak krzyża i mamy jajko na twardo nad schabowym to już trzeba trochę sie pomodlić.
Szok!2020.04.2 10:40
Ostro pojechał z radiomaryjnym guślarzem Guzem! Tak trzymać!
brak słów!2020.04.3 7:44
@Jarek (Jer 20,10-13) Rzekł Jeremiasz: «Słyszałem oszczerstwo wielu: „Trwoga dokoła! Donieście, donieśmy na niego!” Wszyscy zaprzyjaźnieni ze mną wypatrują mojego upadku: „Może on da się zwieść, tak że go zwyciężymy i wywrzemy pomstę na nim!” Ale Pan jest przy mnie jako potężny mocarz; dlatego moi prześladowcy ustaną i nie zwyciężą. Będą bardzo zawstydzeni swoją porażką, okryci wieczną i niezapomnianą hańbą. Panie Zastępów, Ty, który doświadczasz sprawiedliwego, patrzysz na nerki i serce, dozwól, bym zobaczył Twoją pomstę nad nimi. Tobie bowiem powierzyłem swą sprawę. Śpiewajcie Panu, wysławiajcie Pana! Uratował bowiem życie ubogiego z ręki złoczyńców».
APo2020.04.2 10:35
No i kolejny pozostały po erze komunistycznej lewacki "teolog".
my4\\\\\\\\\\\\\\\\207 2020.04.2 10:35
Katolicy mają taką wiedzę jaką im serwuje Kościół.
Marcel2020.04.2 14:29
Prędzej TVP 1!