Politycy, dziennikarze, publicyści oraz działacze opozycji demokratycznej w czasach PRL wspominają zmarłego w czwartek późnym wieczorem premiera Jana Olszewskiego. 

W "Sygnałach dnia" na antenie radiowej Jedynki były szef MON, Antoni Macierewicz podkreślił, że były szef polskiego rządu, a w czasach PRL- obrońca opozycjonistów w procesach politycznych, był człowiekiem "długotrwałej pracy", a nie "spektakularnych działań". 

"Niepodległość Polski – to był rzeczywisty cel jego działania"- wskazał Macierewicz. Z kolei w rozmowie z Polskim Radiem Olszewskiego wspominał inny poseł obecnej kadencji Sejmu i opozycjonista czasów PRL, Marszałek Senior Kornel Morawiecki. Dla założyciela Solidarności Walczącej Olszewski był nie tylko obrońcą, ale i zausznikiem. Ojciec obecnego szefa rządu wspominał byłego premiera jako "z ducha społecznika", podkreślał również jego wielką wrażliwość na ludzką krzywdę. 

"Jan Olszewski to po prostu wielki człowiek „Solidarności”. (…) On naprawdę przeżywał tę sprawę, transformację ustrojową Balcerowicza oceniał bardzo krytycznie"- mówił Kornel Morawiecki. 

"Premier Olszewski był dla nas płomieniem „Solidarności”. (…) To był człowiek niesamowicie czuły na krzywdę ludzką, na potrzeby wspólnoty"- podkreślał gość Polskiego Radia. 

W ocenie Marszałka Seniora były premier to prawdziwy symbol i nie tylko człowiek niepodległości, ale i "Solidarności". 

"On jest w pewnym sensie emanacją polskości, piękną, czystą gwiazdą"- wskazał Morawiecki. 

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl