Kardynał George Pell. Pedofil czy ofiara spisku? - zdjęcie
27.02.19, 18:30

Kardynał George Pell. Pedofil czy ofiara spisku?

50

Podobnego zdarzenia nie było jeszcze w historii Kościoła katolickiego. Australijski kardynał George Pell, przez lata jedna z najważniejszych postaci Kurii Rzymskiej, został uznany przez sąd za winnego czynów pedofilskich. Hierarchę aresztowano i obecnie grozi mu długoletnie więzienie. Problem w tym, że stawiane mu zarzuty są zdaniem wielu obserwatorów skrajnie niewiarygodne. 

 

Kard. George Pell w latach 2014-2019 był prefektem watykańskiego Sekretariatu Ekonomii. W latach 2013-2018 zasiadał w Radzie Kardynałów, która doradza papieżowi Franciszkowi w reformie Kurii Rzymskiej. W Australii pełnił przez kilka lat urząd biskupa Melbourne, a później przez kilkanaście lat urząd arcybiskupa Sydney. Pell angażował się też intensywnie w debatę publiczną, zabierając głos w setkach artykułów, wywiadów i wystąpień. Stał zawsze po stronie katolickiej ortodoksji.

Jako faktyczny kierownik watykańskich finansów był za pontyfikatu papieża Franciszka trzecią najważniejszą osobą w Stolicy Apostolskiej, za samym Ojcem Świętym i sekretarzem stanu, kard. Pietro Parolinem. Stąd fakt skazania go przez sąd i umieszczenia w tymczasowym areszcie jest trzęsieniem ziemi, jakiego jeszcze w Kościele katolickim nie było. Nigdy jeszcze tak wysoki rangą hierarcha nie znalazł się w podobnej sytuacji.

W grudniu 2018 roku ława przysięgłych sądu w Melbourne uznała, że kardynał Pell jest winny zarzucanych mu czynów pedofilskich wobec dwóch chłopców. Do publicznej wiadomości informację o tym werdykcie podano dopiero wczoraj.

Czego miał dopuścić się kardynał? W latach 1996/1997 molestował rzekomo dwóch trzynastolatków. Po jednej z niedzielnych mszy świętych miał rzekomo w zakrystii (sic!) zmusić chłopca do stosunku oralnego, a drugiego wykorzystać w inny sposób. Po kilku miesiącach miałby ponownie molestować obu chłopców w katedralnym korytarzu. Jedna z domniemanych ofiar już nie żyje. W 2014 roku zmarła z powodu przedawkowania heroiny. Drugi z rzekomo molestowanych powiedział o sprawie dopiero po niemal 20 latach, w roku 2015. Nie jest publicznie znana jego tożsamość. 

W roku 2017 Pell wrócił z Watykanu do Australii. Formalnie nie zrezygnował z posady prefekta Sekretariatu Ekonomii, ale wziął urlop. Od samego początku hierarcha zapewniał, że jest niewinny. Zdania nie zmienił także po zapadnięciu wyroku. Jak poinformował przez adwokata, będzie odwoływać się od decyzji sądu. Stolica Apostolska podała, że z ewentualnym nałożeniem na Pella sankcji wstrzyma się do chwili zapadnięcia werdyktu sądu apelacyjnego.

Gdy o molestowanie seksualne nieletnich i kleryków oskarżano byłego kardynała Theodore'a McCarricka, niemal nikt nie stawał w jego obronie. Dowody były ewidentne. W przypadku kard. George'a Pella jest jednak zupełnie inaczej. Głosów, które wyrok uważają za niesprawiedliwy, jest bardzo wiele.

Na łamach australijskiego ,,Herald Sun'' ukazał się artykuł autorstwa Andrewa Bolta, według autodeskrypcji niebędącego ani katolikiem, ani nawet chrześcijaninem. Bolt wskazuje, że zmarły heroinista za życia deklarował publicznie, iż nigdy nie został wykorzystany seksualnie. Drugi z kolei przez prawie 20 lat trzymał wszystko w tajemnicy, a dziś nie znamy nawet jego tożsamości - rzekomo wykorzystany w dzieciństwie mężczyzna żyje w ukryciu. Według Bolta opis wydarzeń, który zaprezentował ów człowiek, jest tymczasem skrajnie niewiarygodny. Kardynał Pell miałby bowiem wykorzystać chłopców bezpośrednio po mszy świętej w katedralnej zakrystii. Tymczasem, wskazuje autor, zakrystia jest miejscem nieledwie publicznym, gdzie po mszy zwykle znajduje się wiele osób. Co więcej, oprócz zeznania jednego człowieka nie ma ani jednego świadka, który mógłby potwierdzić jego słowa. Tymczasem tuż po mszy świętej katedra była jeszcze pełna ludzi. Co więcej jest w podobnych przypadkach normalne, że prawdziwy pedofil dopuszcza się czynów zabronionych wielokrotnie. Tymczasem w przypadku Pella nie ma o tym mowy.

Bolt przypomina, że w przeszłości kardynał był już oskarżany o czyny pedofilskie, ale okazywało się zawsze, że zarzuty są wyssane z palca. Zarzucano mu popełnianie przestępstw, których nie mógł popełnić, bo nie było go w ogóle tam, gdzie miało do nich jakoby dochodzić.

W obronie Pella stanął też znany amerykański watykanista, Edward Pentin. Jak powiedział mediom, większość ludzi w Kurii Rzymskiej nie wierzy w winę hierarchy. Wygląda raczej na to, powiedział Pentin, że kardynał padł ofiarą spisku zorganizowanego przez jego wrogów. A o tych nie trudno - jako kierownik watykańskich finansów Pell zajmował się między innymi walką z korupcją. Stąd przez wiele osób w Watykanie był darzony skrajną niechęcią, zajmując się ,,kruszeniem'' starego systemu finansowego, wskazał Pentin.

Jeszcze w czerwcu ubiegłego roku o niewiarygodności stawianych Pellowi zarzutów pisał biograf św. Jana Pawła II, publicysta George Weigel. Jak sugerował, w Australii panuje bardzo niezdrowy, antyklerykalny klimat, w którym łatwo o pochopne sądy. W artykule opublikowanym z kolei wczoraj na łamach ,,National Review'' Weigel zwraca uwagę na jeszcze jeden problem. W przypadku Pella to nie ofiara sama zgłosiła się na policję - została raczej ,,wyszukana''. Zanim jeszcze pojawiły się jakiekolwiek oskarżenia, policja w Melbourne publikowała ogłoszenia w gazetach, informując, że szuka wiadomości na temat ewentualnych nadużyć seksualnych w tamtejszej katedrze... Oskarżenia się znalazły. 

Weigel pisze, że doniesiono mu, iż w kontekście absurdalności zarzutów i braku dowodów nawet sędzia był zaskoczony werdyktem ławy przysięgłych.

Pozostaje zrobić to, co zapowiedział Watykan: czekać na wyrok sądu apelacyjnego. 

fronda.pl

Komentarze (50):

gość2020.04.9 2:02
Pedofilii nie udowodniono, a homoseksualizmu w Watykanie ani w laikacie się nie rusza. Homoseksualista, naruszył interes lobby homoseksualnego, które obsiada bank watykański. No to zgotowali mu mały odwecik.
Stachu2019.02.28 12:25
Bodakowski, znowu "kabarecik" Olszańskiego jedzie po was, jak nie powiem po kim :)
ZaciągnęliGoDoKruchty2019.02.28 9:14
Po minie sądząc, kardynała Pella zgwałcili brutalnie dwaj ministranci. Oby pambuk ich pokarał, gotując w kotle ze smołą spętanych komeżkami.
Gryf2019.02.28 8:08
Bralem udzial w przesłuchaniach “commital hearings" i byłem wstrząśnięty z powodu oburzających roszczeń wobec kardynała Pella. Wiele z nich były tak niepoważne jakby ktos poleciał na księżyc i wydymal Twardowskiego. Rząd wiktoriański dał ponad 15 milionów dolarów na inwestygacje Pella, mimo że nie było żadnych roszczeń przeciwko niemu. Rezultatem tej inwestycji były dziesiątki roszczeń, które zostały uwzględnione podczas przesłuchania, w którym uczęszczałem. Ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy, że zeznania oskarżyciela są wykonywane w tajemnicy, więc usłyszałem tylko obronę. Spośród dziesiatek (moze 70+) zarzutów wobec Kardynała Pell tylko 5 zostało postawionych przed sądem. Pierwszy jury nie mógł się zgodzić, ale drugi uznał go za winnego. Rozpoznałem historię tych oskarżeń i widziałem świadków obrony. Przyznaję, że nie uczestniczyłem w tajnym sądzie w grudniu, więc nie mogę powiedzieć, co tam się stało. Na podstawie przesłuchania committal hearing jestem przekonany, że apelacja kardynała Pella uczyni go niewinnym. Nie ma mowy, by był winny, jak mu zarzucono. W Australii jest chorobliwa nienawiść do Kościoła. Jak chcecie dowiedziec sie jak chorobliwa przeczytajcie lub obejrzyjcie film “Zabić Drozda” (To Kill a Mockingbird by Harper Lee) Tak jak czarni byli traktowani w Alabama 60 lat temu tak teraz sa Katolicy w Australii.
michu2019.02.28 9:59
Ciekawe kto tę nienawiść nakręca?
Tylko prawda sie liczy.2019.03.2 1:20
Gryf, wszystko co napisales jest okropna prawda. Australia jest kompletnie wykolejonym krajem w ktorym chrzescianie sa atakowani na kazdym kroku, ten kraj jest w rzeczywistym anty-hrzescijanskim amoku.
AX2019.02.27 23:15
do moderatora Frondy - co wy tu macie jakiś hakowników, z programem "klikającym" ? napisałem godzinę temu post, a już ma 21 łapek w dół, przecież to niemożliwe
AX2019.02.27 21:58
Jak Polański posuwa 13 letnią dzieczynkę, i jest to udowodnione sądownie, to wg lewactwa są to "czynności seksualne z nieletnią" Ale jak ksiądz, któremu nikt nic nie udowodnił, a to co mają, to wyssane z palucha kity na resorach, to oczywiście "pedofilia". A dlaczego nie mówi się efebofilii, formy pedalstwa, polegającej na "zamiłowaniu" do młodzieńców??? Na 100 pedofili ponad połowa to pedaly, o tym też się nie mówi. Ten kardynał jest niewinny, a to co robi ta neobolszewia to najbardziej ohydna postać pomówienia kogoś i chęci zniszczenia mu życia. Kardynał powinien wynająć porządną kancelarie adwokacką (żydowskie najlepsze i mówię to na serio, dla nich tylko kasa się liczy) i wytoczyć proces o perfidne pomówienie i zniesławienie
rdaneel2019.02.28 11:05
Z tego co kojarzę to polański posuwał tą "13-latkę" na imprezie u Nicolsona a nie na zakrystii w parafii. Nie wiem czy dostrzegasz różnicę między tymi dwoma lokacjami...
lolek kremowka2019.02.27 21:11
Polski KK i większość Frendzli czy też gazetopolskich fanatyków, pedofili z kościoła nie wyklucza ale wyklucza tych, którzy o pedofilach w sutannach mówią czy dają świadectwo molestowania
michu2019.02.27 21:24
No tak. Zwłaszcza, że za takie świadectwo można nieźle zainkasować podobno.
słowiczek poznański2019.02.27 20:49
@Dumny 100% pedofil nie-zbok Powiedz "normalny pedofilu nie-zboku" czy mieścisz się w tych 100%-tach, czy jesteś "szlachetnym wyjątkiem"? A może tak po prostu już nie możesz, "normalny pedofilu nie-zboku". Widzę, że masz całodobowe zajęcie. I to wszystko na koszt podatnika polskiego, tj. głównie katoli, moherów, prawaków, etc. Jak każdy "normalny pedofil nie-zbok" jesteś pozbawiony wstydu i honoru.
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.27 20:45
Powyższy artykuł na 100% napisał pedofil. Żaden normalny zdrowy seksualnie człowiek nie powątpiewałby w winę duchownego pedofila, któremu udowodniono molestowanie nieletnich. Policja powinna prześwietlić wszystkie komputery znajdujące się w biurze redakcji frondy.pl
www2019.02.27 20:54
Pedofil napisał? Zgłoś natychmiast pedofila na policję. Podpowiem numer telefonu: 997. Nie zadzwoniłeś jeszcze? No proszę, Gej ma informacje o pedofilu, ale nie robi zgłoszenia. Znaczy się, ukrywa pedofila :)
anonim2019.02.28 23:57
A mnie się wydaje że ten artykuł napisał Australijczyk ateista durny gej
Tylko prawda sie liczy.2019.03.2 1:13
Durny gej-dalej swoja glupota sie popisujesz.Zaliczanie samego siebie do zdrowego seksualnie czlowieka, wykazuje, ze zboczenie, mozg twoi atakuje.Jako wielki CHRZESCIANFOB, masz takze problemy psychiczne, zwazane z fobiami w kazdei sytuacji zyciowej. Nazywaz sie normalnym, kiedy 100% jestes nienormalnym. Lecz sie fobie.
słowiczek poznański2019.02.27 20:45
Jak się okaże, że jest niewinnym, jego reputacja, całe życie jako ksiądz zniszczone.
Marek2019.02.28 14:37
Nie przed Bogiem. Za to los tych którzy dopuszczają się świadomych potwarzy i oszczerstw zawsze jest marny.
zenio2019.02.27 19:26
Rozumiem,żę sądy w Australii też są uprzedzone do kościła, nieprawdaż? A powracając do Jankowskiego to nawet Sławomir Cenckiewicz uważa,że ten zboczeniec był kapusiem SB: https://vod.pl/programy-onetu/onet-opinie-andrzej-stankiewicz-slawomir-cenckiewicz-2702/7yhj3ld
michu2019.02.27 20:59
Sądy nie mają być uprzedzone (czyli czymś tam się kierować), tylko niezależne, bo przecież RZĄDZI demokracja (czasami nawet ludowa). Argument z Cenckiewiczem może przekonywać, bo chyba zawsze była kategoria ludzi, którzy nie mogą się skompromitować :).
zenio2019.02.28 11:16
Skoro uważasz,że Cenckiewicz może się skompromitować mówiąc o tym kapusiu co co powiesz na słowa Gwiazdy, który tak samo uważa,że Jankowski donosił SB? Artykuł obecnie jest na samej górze frondy. Weź się człowieku zastanów najpierw nad tym co piszesz, bo się po prostu kompromitujesz.
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.27 19:25
Powyższy artykuł na 100% napisał pedofil. Żaden normalny zdrowy seksualnie człowiek nie powątpiewałby w winę duchownego pedofila, któremu udowodniono molestowanie nieletnich. Policja powinna prześwietlić wszystkie komputery znajdujące się w biurze redakcji frondy.pl
Beno2019.02.27 19:48
Aleś głupi. Oto chodzi, że to udowodnienie jest bardzo wątpliwe. A dlaczego? - To autor o tym pisze. Czy wszystkie informację przyjmujesz tak bezkrytycznie? A w krasnoludki też wierzysz?
anonim2019.02.27 20:17
Sam ściero jesteś pedofilem,najgłośniej wrzeszczą ci co sami babrzą się w gównie.
Piotr Nowak2019.02.27 19:25
Szkoda że usunęliście mi komentarz o treści: "Ofiara spisku" ? Nie zasługujecie nawet żeby wam napluć w twarz. A potem chciałem odpowiedzieć Krzysiowi - Majecwelowi: Krzysiu. To nie ma znaczenia czy pedofilem jest strażak, nauczycielka, homoseksualista, hetero, ksiądz, noblistka, sędzia czy papież! Pedofil to pedofil. - i nie ma że jest "ofiarą spisku"! Powinien pieerdzieć do końca swoich zaranych dni. A jeśli jeszcze do tego jest "duszpasterzem" i wszelką swoją działalność opiera na ZAUFANIU! To powinno się go na pal wbić i wystawić na widok publiczny. Ogarniasz Krzysiu? Usuńcie jeszcze raz. K-frondo-GB
Majestic2019.02.27 19:34
To gdzie siedzi Romek Polanski?
anonim2019.02.27 20:15
No co Ty,Piotrek nie wie o co chodzi.Drze ryja jak o jakimś zboku z antypodów napiszą,bo gość jest/był księdzem.No ROMEK to pierwsza liga zboczeńców-pedofilii,kto by takiego śmiał oskarżać.
na pohybel2019.02.27 20:40
Obrońco sukienkowych pedofilów gwałcących małe dzieci czy wiesz ile lat miała dziewczyna, z którą Polański miał kontakt?
michu2019.02.27 19:21
Tam sądy są tak samo niezależne jak i u nas. To wiadomo. Natomiast ważne jest kto się komu naraził. Nawet na wikipedii można porównać życiorysy ks. Jankowskiego i ks. Czajkowskiego ;).
zenio2019.02.27 19:27
Ja pierdzielę człowieku, ale z ciebie ciemna masa!
Beno2019.02.27 19:43
To chyba piszesz o sobie. Jak możny być tak bezkrtycznym, albo bezmózgowcem. A w opowieść pani Kopacz o dinozaurach też wierzysz?
anonim2019.02.27 20:18
Zenio ty to debil jesteś,czy tylko rżniesz głupa?
zenio2019.02.28 20:52
Staram si ę równać do twojego poziomu, jak widzę udało mi się skoro uważasz mnie za idiotę.
michu2019.02.27 21:22
To ja wiem. Jestem z Ciemnogrodu ;). Żaden mądry, przyzwoity i oświecony takiego nie zrozumie...
Majestic2019.02.27 19:10
Znając stronniczość tzw. sędziow9Tuleia, leczynski można uznać wyrok za próbę dyskredytacji Kościoła.
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.27 19:08
Powyższy artykuł na 100% napisał pedofil. Żaden normalny zdrowy seksualnie człowiek nie powątpiewałby w winę duchownego pedofila, któremu udowodniono molestowanie nieletnich. Policja powinna prześwietlić wszystkie komputery znajdujące się w biurze redakcji frondy.pl
Majestic2019.02.27 19:15
co ty mozesz wiedziec o zdrowiu i byciu normalnym, jestes gej, a to zachowanie anormalne.
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.27 19:21
jako zaburzony psychicznie zwyrol-homofob nie posiadasz kwalifikacji moralnych, ani żadnych innych do oceny kogokolwiek
Auferetur Inferunt Insaniam2019.02.27 18:58
Obrońcy Pel'a to ... PELOFILE Przypadek??? :)
Piotr Nowak2019.02.27 18:59
Nie sądzę :D :D
Majestic2019.02.27 19:13
Romek Polanski włączył sie w obrone, a moze czerwony Dany.
słowiczek poznański2019.02.27 20:46
Pell matole Pell !
Auferetur Inferunt Insaniam2019.02.27 21:10
racja matolle
słowiczek poznański2019.02.27 21:41
From am to am. Prawdziwy stachanowiec, może winda w bloku sie spie...., może kółka u wózka inwalidzkiego nie mają szprych, no te hemoroidy.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.02.27 18:55
Tylko po co ta cała heca z procesem? To kardynał. A kardynał nigdy nie zgrzeszy kłamstwem. Wystarczy więc go zapytać, z ręką na biblii, jak było i albo skazać albo wypuścić. Proste?
Majestic2019.02.27 19:14
Gdyby tak wszystkich skazywali, najwiecej tych ktorzy lubuja sie w dzieciach jest posrod przeciwnikow Kardynala.
Angelus2019.02.27 21:42
Popatrz Majestic co za czasy, żeby popisywać się głupotą, nie musisz już zakładać fikcyjnych kont na Facebooku.
Piotr Nowak2019.02.27 18:48
"ofiara spisku" ? Nie zasługujecie nawet na to żeby wam napluć w twarz...
Majestic2019.02.27 19:11
pluj sobie w brode, homoseksualna ideologia sprzyja pedofilii.
Piotr Nowak2019.02.27 19:21
Krzysiu. To nie ma znaczenia czy pedofilem jest strażak, nauczycielka, homoseksualista, hetero, ksiądz, noblistka, sędzia czy papież! Pedofil to pedofil. - i nie ma że jest "ofiarą spisku"! Powinien pieerdzieć do końca swoich zaranych dni. A jeśli jeszcze do tego jest "duszpasterzem" i wszelką swoją działalność opiera na ZAUFANIU! To powinno się go na pal wbić i wystawić na widok publiczny. Ogarniasz Krzysiu?