03.11.19, 09:00autor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

Kard. Stanisław Dziwisz: Chrystus otworzył nam drogę do życia, które nie będzie miało kresu

Słowo Boże pomaga nam spojrzeć z nadzieją na trudną rzeczywistość ludzkiego przemijania, cierpienia i śmierci. Pytania z tym związane należą do najważniejszych, bo dotykają sensu naszego istnienia” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie Mszy św. sprawowanej w Dzień zaduszny w katedrze na Wawelu.

Metropolita senior w czasie liturgii sprawowanej we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych w katedrze na Wawelu zwrócił uwagę, że pytania o ludzkie przemijanie, cierpienie i śmierć należą do najważniejszych, bo dotykają sensu istnienia człowieka. – Jako uczniowie Jezusa Chrystusa szukamy u Niego odpowiedzi na rodzące się w naszym sercu lęki i pytania. (…) On, Jezus Chrystus, Syn Boży, swoim nauczaniem, a przede wszystkim mocą swojej zbawczej śmierci i zmartwychwstania rozjaśnił mroki ludzkiej egzystencji i otworzył nam drogę do życia, które nie będzie miało kresu – mówił kard. Dziwisz i podkreślał, że śmierć człowieka nie unicestwia go, chociaż zawsze jest trudnym doświadczeniem – jest „próbą wiary i nadziei w obliczu cierpienia, niepewności i trwogi”. – Nosimy w sobie niezniszczalne pragnienie życia, zaszczepione w nas przez samego Boga, jesteśmy bowiem stworzeni na Jego obraz i podobieństwo – dodawał.

W czasie homilii kardynał zauważył, że katedra wawelska od tysiąca lat jest świadkiem wiary pokoleń, które nas poprzedziły w drodze do wieczności. – My stanowimy tylko kolejne ogniwo. Przyszliśmy i odejdziemy tak, jak oni – mówił. Podkreślił, że skarbem katedry są relikwie świętego Biskupa i Męczennika Stanisława, a także świętej Królowej Jadwigi. Przypomniał, że w wawelskich grobach złożone są także doczesne szczątki polskich królów, wieszczów narodowych, biskupów krakowskich oraz zasłużonych Polaków.

Krypta Katyńska przyjęła dziesięć lat temu doczesne szczątki prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, upamiętniając równocześnie wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej oraz spoczywających w katyńskich grobach synów polskiego narodu – przypomniał kard. Dziwisz.

Były wieloletni sekretarz Jana Pawła II wspominał także trzy Msze święte prymicyjne w krypcie św. Leonarda, które ks. Karol Wojtyła odprawił w Dzień zaduszny 1946 r., nazajutrz po swoich święceniach kapłańskich. – Dziś mamy w nim orędownika w niebie i szczególnego przewodnika wiary na naszych drogach do wieczności – mówił krakowski metropolita senior.

Powierzmy w tej Eucharystii wszystkich wiernych zmarłych, zwłaszcza tych, którym nasza modlitewna pamięć się należy. Prośmy Pana życia, by obdarzył ich wszystkich życiem wiecznym. Prośmy również, by nas samych umacniała nadzieja życia na wieki w Bogu i dzielmy się tą nadzieją ze wszystkimi, których spotykamy na naszych drogach – zakończył homilię kard. Dziwisz.

Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja z modlitwą za zmarłych królów, wieszczów narodowych, biskupów krakowskich oraz zasłużonych Polaków. W wawelskich grobach złożono doczesne szczątki m.in. polskich królów począwszy od Władysława Łokietka, ale także narodowych bohaterów takich jak Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski, wieszczów – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, oraz metropolitów krakowskich – kard. Adama Sapiehy i kard. Franciszka Macharskiego.

Diecezja.pl

Komentarze

andrzejhahn32019.11.5 17:00
dziwisz ty nierobie i pasozycie spoleczny tobie otworzyl do pasozytniczego zycia.......szmaciarzu
XXX2019.11.4 11:40
Księże Kardynale zamiast wygłaszać kazania o sensie naszego istnienia proszę o naukę jak zachować się w stosunku do nauk Papieża Franciszka, który tylnymi drzwiami próbuje zmieniać doktrynę Kościoła w sprawie komunii dla rozwodników, plemiennych figurek, zamężnych księży, wspólnym modłom z Żydami czy muzułmanami o protestantach nie mówiąc czy tolerowaniu gejostwa wśród kardynałów i biskupów!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Doktryna KK jest jedna, ugruntowana na przestrzeni 2000 lat. Ci liberalni biskupi jak uważają inaczej niech zakładają własne kościoły lub łączą się z protestantami i innymi innowiercami. Inaczej Schizma pewna!!!!!!!!!!!!!!!
nie ksiądz2019.11.3 12:49
Bezdomna kobieta przed poranną mszą weszła do zakrystii i domagała się pomocy od Kościoła. Księża z katedry św. Stanisława i Wacława w Świdnicy (woj. dolnośląskie) nie byli w stanie skutecznie wyprosić seniorki i wezwali straż miejską. ... Strażnicy szybko porozumieli się z bezdomną. Zaproponowali inną pomoc, na co starsza kobieta przystała i już bez oporów opuściła kościół. https://www.o2.pl/artykul/swidnica-straz-miejska-w-kosciele-kolejny-ksiadz-wzywa-mundurowych-6442065525716609a Zamiast pomóc bezdomnemu?! Hmmmm Mt 25 "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie." Zacna postawa księżuli
Jan2019.11.3 20:37
nie ksiądz- nie patrz na "Zacna postawa księżuli" patrz na zacną swoją postawe! i swiat będzie lepszy!
502019.11.3 12:30
odlatujesz Jezus otworzyl nam droge do NIeba .
andrzejhahn32019.11.3 12:17
dziwisz ty nierobie i pasozycie spoleczny zabierz sie lepiej do uczciwej pracy i zamknij ryj
Mirek T2019.11.3 12:50
Jedyną robotę jaką zna Dziwisz to ganianie ministrantów!!!
Jan2019.11.3 20:28
andrzejhahn3 "ty nierobie i pasozycie spoleczny zabierz sie lepiej do uczciwej pracy i zamknij ryj" no zabawne są te twoje bazgroły! ha ha ha
adam2019.11.3 12:06
Ten facet niedługo eksploduje..! Kto Go tak pasie..!
WINETU2019.11.3 11:50
Wampir Dziwisz, pijany krwią JPII...
Jan2019.11.3 20:26
"Wampir" WINETU," pijany krwią " swojego jestestwa
Jarek2019.11.3 10:12
No właśnie, przydałby się powrót takiego Tadeusza Kościuszki, ten się nie pieścił w biskupami, powiesił tych co brali udział w konfederacji targowickiej. Teraz też miałby co robić.
anonim2019.11.3 9:34
Podcieracz i pieluchowy Wojtyły plecie farmazony w które sam nie wierzy!
Jan2019.11.3 20:24
Björn Karlsson a ty komu "podcieracz i pieluchowy" i pleciesz "farmazony w które sam nie wierzysz!"
Bez żadnego trybu2019.11.3 9:26
Były sekretarz człowieka, który latami chronił pedofili przed sprawiedliwością (Karol Wojtyła) który miał wiedzę o licznych zbrodniarzach, nie jest żadnym autorytetem.
502019.11.3 12:31
odp sie od Papieza nie wiesz jak bylo to nie klam . nic nie jest tak jak widzic
Jan2019.11.3 20:34
Bez żadnego trybu - ciekawe czy ty posiadasz "wiedzę"
Analityk 2019.11.3 9:20
Człowiek istnieje na ziemi od jakichś 200 000 lat. Zgodnie z mitologią Judeochrześcijańską Jezus na ziemię przyszedł trochę ponad 2000 lat temu. Sama religia żydowska, z której przecież katolicyzm się wywodzi, liczy sobie jakieś 12 tysięcy lat. W takim razie co działo się przez pozostałe 188 000 lat z ludźmi, którzy nie znali waszego boga? Czy byli z góry potępieni?
Jarek2019.11.3 10:16
Na to pytanie nie znajdziesz tutaj odpowiedzi, raczej obelgi.
Jan2019.11.3 20:32
a no to że nikt niezapisał "co działo się przez pozostałe 188 000 lat z ludźmi"