Kard. Müller ostrzega: Decyzja papieża zagraża jedności Kościoła - zdjęcie
14.11.17, 13:35fot. Benhur Arcayan

Kard. Müller ostrzega: Decyzja papieża zagraża jedności Kościoła

Jedność Kościoła może zostać zniszczona, jeżeli to konferencje episkopatów będą miały ostatnie słowo w sprawie tłumaczenia tekstów liturgicznych - przestrzega w dramatycznym tonie kardynał Gerhard Ludwig Müller, do niedawna kierujący Kongregacją Nauki Wiary.


"Ostateczny autorytet w wątpliwych sprawach nie może być przy konferencjach episkopatów, co zniszczy jedność Kościoła katolickiego w wierze, wyznawaniu i modlitwie" - powiedział kardynał w rozmowie z niemieckimi mediami.


W ten sposób odniósł się do sporu między papieżem Franciszkiem a kardynałem Robertem Sarahiem, prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Niedawno kard. Sarah wystosował oświadczenie, według którego to nadal Stolica Apostolska rozstrzyga ostatecznie o tłumaczeniu tekstów liturgiczych na języki lokalne.

Według Saraha wiosenne motu proprio ,,Magnum principium'' papieża Franciszka niczego tu nie zmienia. Jednak wkrótce papież Francisze... stwierdził, że kard. Sarah wprowadził w błąd i powinien sprostować swoje słowa, bo Watykan musi ,,odejść od narzucania'' tłumaczeń tekstów liturgicznych.


To fatalny krok, uważa Müller. ,,Wielkrotnie doświadczyłem, że tłumaczenia biskupów rozmywały biblijne i liturgiczne teksty pod pretekstem lepszego rozumienia''.

Mówiąc krótko, kard. Müller ostrzega, że wskutek papieskiej reformy może dojść na poziomie lokalnym do zakłamywania nauczania Kościoła katolickiego. To wyjątkowo poważne ostrzeżenie.

mod/lifesitenews