Czeski minister środowiska Richard Brabec przekazał za pośrednictwem Twittera, że Czechy wysłały do Polski projekt umowy w sprawi kopalnie węgla brunatnego Turów. W umowie mają znaleźć się warunki, których spełnienia Czesi żądają w zamian za wycofanie skargi z TSUE.

Czeski rząd polecił wynegocjowanie warunków umowy z Polską ministrowi środowiska Richardowi Brabcowi i ministrowi spraw zagranicznych Jakubowi Kulhankowi. Negocjacje mają rozpocząć się w czwartek.

Nie ujawniono szczegółów przesłanego projektu. Wcześniej Brabiec zapowiadał, że Czechy oczekują od Polski m.in. pokrycia kosztów budowy nowych i wzmocnienia istniejących źródeł wody w rejonach miast Frydlant i Hradek nad Nysą. Polska miałaby też udostępnić wszystkie informacje na temat wpływu kopalni na środowisko naturalne w Czechach i zgodzić się na przyjmowanie czeskich inspektorów.

Odpowiadając na skargę Czech w maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Oznaczałoby to jednak dramatyczne konsekwencje dla polskiej energetyki, dlatego orzeczenie nie zostało zrealizowane.

kak/PAP