Jerzy Bukowski: Skompromitowani nauczyciele - zdjęcie
21.04.19, 10:10(fot. twitter/Waldemar Kowal)

Jerzy Bukowski: Skompromitowani nauczyciele

27

Skompromitowani nauczyciele

Każdy, nawet najbardziej słuszny protest można skompromitować na różne sposoby, zarówno od zewnątrz, jak i z samego środka.

Kolejne potwierdzenie tej tezy właśnie obserwujemy na przykładzie strajku sporej części polskich nauczycieli. Nikt rozsądny nie neguje zasadności ich żądań płacowych, a także postulatów dotyczących ulepszenia nadmiernie zbiurokratyzowanego procesu dydaktyczno-wychowawczego w naszych szkołach. Nic dziwnego, że kiedy rozpoczynali swoją akcję protestacyjną, cieszyła się ona poparciem większości rodaków, nawet tych sprzyjających rządowi, przeciw któremu była ona skierowana.

Wystarczyło jednak kilkanaście dni, aby roztrwonić ten kapitał zaufania i doprowadzić do sytuacji, w której chodzi już tylko o to, aby wyjść z twarzą z sytuacji, która wymknęła się spod kontroli organizatorów strajku.

Z jednej strony utwierdzająca ich w słuszności tego co robią opozycja spojrzała na wyniki ostatnich sondaży i uznawszy, że dalsze przedłużanie strajku źle wpływa na jej notowania jako jego popleczników zaczęła wycofywać się z bezwarunkowego wsparcia środowiska nauczycielskiego. Z drugiej sami przedstawiciele zawodu, który powinien kojarzyć się z powagą oraz z odpowiedzialnością za dzieci i młodzież zrobili wiele, żeby obniżyć swój autorytet w oczach Polaków.

Do polityków nie można mieć pretensji, bo im ani trochę nie zależy przecież na dobru nauczycieli (ani żadnej innej grupy zawodowej czy społecznej), ale wyłącznie na słupkach poparcia przekładających się na szanse wyborcze. Gotowi są z dnia na dzień zmienić sojuszników, porzucić tych, którym obiecywali złote góry i cynicznie udawać, że nic się nie stało wypowiadając te same równie wzniosłe jak puste frazesy.

O wiele bardziej martwi mnie natomiast to, co zademonstrowali w czasie strajku wychowawcy polskiej młodzieży. A ponieważ trwa on nadal, ich kompromitacja może przybrać jeszcze większe rozmiary, zwłaszcza jeżeli nie w każdej szkole średniej odbędą się egzaminy maturalne. Wyśpiewywanie idiotycznych piosenek, recytacja głupawych wierszyków, przebieranie się za krowy i świnie, wykrzykiwanie niezbyt mądrych haseł oburzyło nie tylko dorosłych, ale także starszych nastolatków w pełni już świadomych tego, co wypada robić, a czego na pewno nie podczas akcji protestacyjnej. Uczniowie i ich rodzice coraz częściej oraz coraz mocniej dają wyraz swojemu rozczarowaniu zachowaniem ludzi, którzy winni być osobowymi wzorami dla swoich podopiecznych, a zachowują się znacznie gorzej niż oni.

Nie wiadomo kiedy i jakimi rezultatami skończy się szkolny strajk, ale straty wizerunkowe, jakie już ponieśli uczestniczący w nim nauczyciele fatalnie odbiją się na ich ocenie przez rodaków. Ci, którzy mają moralny obowiązek wychowywać własnym przykładem udowodnili, że nie potrafią powstrzymać emocji w trudnych okolicznościach, co może dawać podstawy do podejrzeń, iż również w toku codziennej pracy, czyli w kontakcie z uczniami, zbyt często tracą spokój i opanowanie.

Z tego protestu, który w założeniu miał przynieść nauczycielom spektakularny sukces i zwiększyć społeczną sympatię do nich wyjdą oni mocno pokiereszowani, skonfliktowani oraz pozbawieni resztek autorytetu.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (27):

JaKi2019.04.22 15:40
Nauczyciele? Myślałem że związki zawodowe nauczycieli,ale skoro nauczyciele to w Sejmie jest ich najwięcej z PiS,wiec atakuje pan Bukowiecki PiS :-) Typowy strzał we własne stopy,to mnie cieszy :-)
Tylko prawda sie liczy.2019.04.23 5:24
JaKi , ty nie jestes jaki ty jestes po prostu glupi , tak jak kazdy glupi lewak czy kacap , ktory niczym Polsce sie nie przysluzyl.
Toni2019.04.22 9:56
Prawdziwi nauczyciele nie strajkowali tylko pracowali, a strajkowali sami lewacy i ich potomkowie głupkowie,co dali sie podpuścić komuchowi Broniarzowi i ormowcowi Guzowi,tych z kolei podpuścił Schetyna po naradzie z Tuskiem jak do niego pojechał by coś wymyślał jak obalić polski rząd PIS. Głupia nauczycielka z Łodzi apelowała na wiecu,że tym strajkiem obalą rząd. To się pomlili, bo Polacy ich głupotę i nienawiśc do uczni zobaczyli. Ci co strajkowali i krowy udawali nigdy nie odzyskają godności, zawsze będą uważani za marnych i głupich pajaców lewackich,nie za poważnych nauczycieli.
Zoja2019.04.22 15:45
To nie nauczyciele się kompromitują, tylko ci wszyscy którzy wylewają kubły pomyj (patrz: komentarze wszystkich" poprawnie politycznych") na ludzi ,którzy walczą o lepszą szkołę,lepszą przyszłość młodego pokolenia a także o swoją przyszłość i szacunek dla zawodu nauczyciela.Jak wam nie będzie wstyd spojrzeć nauczycielowi w twarz gdy strajk się skończy ,jak wasza "duma" pozwoli posłać swoje dzieci do tych znienawidzonych ,leniwych ,etc.nauczycieli ? Czysta hipokryzja ...a może rząd już przygotował "dobrą zmianę" nauczycieli w miejsce tych "złych ",którzy zadowolą rządzących i takich panów Bukowskich ?
Bonifacy2019.04.21 22:52
Nikt tak bardzo nie podzielił Polaków jak organizatorzy tego strajku, czyli samorządy PO realizujace plany polityczne tzw. gabinetu cieni (którym kieruje Grzegorz S.). A najbardziej podzielili społeczność samych nauczycieli, i trudno będzie w najbliższym czasie ten podział zasypać.
zbycho2019.04.21 22:15
Szkoła w takim wydaniu to PRZYMUS.Nie zgadzam się żeby pieniądze z moich podatków finansowały tego typu nauczycieli.
Artur2019.04.21 21:30
To nie nauczyciele się kompromitują ale to rząd się skompromitował, to cała prawica się kompromituje, bo to właśnie krytyka nauczycieli przez tzw.prawicę jest żenująca, a pani Szydło to skompromitowała się całkowicie
Ryszard Olejniczak2019.04.21 18:20
Dobrzy nauczyciele zarabiają skandalicznie mało. Margines strajkuje.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.21 15:11
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10890zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
Maryla2019.04.21 21:25
" ....Ateisto gejowski..." Czy ty się w końcu od nas odczepisz z tą pseudo zbiórką?? To wyłudzenie kasy! Na co zbierasz, nie wierzę ci za grosz! TO OSZUSTWO! FRONDA ZGŁOSIŁA TO DO PROKURATURY!
Fakt2019.04.21 15:05
Nauczyciele to najlepiej zarabiająca grupa zawodowa(może po Bieńkowskiej i złodziejach ) w Polsce i obecnie nie walczą o podwyżki a raczej o obalenie rządu
Urszula2019.04.21 15:51
hehe, aleś pojechał
Piotr Nowak2019.04.21 19:43
To ja jestem oligarchą? Idź lepiej owce paść, bo internety i myślenie ci nie wychodzą.
WładzolizBukowskiNiegodnyKopniakaWeWszarz2019.04.21 10:52
Stary kundel szczeka na strajkujących inteligentów - jak za komuny. Władza nie chce godnie wynagradzać pracy nauczycieli, których zatrudnia do edukowania młodych Polaków. Od takiego Bukowskiego młody Polak może nauczyć się tylko usłużnego merdania na czworakach, z nosem wetkniętym w odbyt władzy.
anonim2019.04.21 11:20
Jerzy Bukowski jest doktorem nauk humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Cipak2019.04.21 12:13
Doktor z UJ też się może zborsuczyć - co niniejszym widać.
Romain2019.04.21 11:52
He he, gejzery inteligencji! Cheba ewropejskiej!
Pokręć2019.04.21 15:55
Inteligentów? Śpiewających piosenki godne wygłupów ich najmniej poważnych uczniów? Przebierających się za krowy i robiących "happeningi" godne ich niedojrzałych podopiecznych? Zastanów się, kogo nazywasz "inteligentami".
zbycho2019.04.21 22:00
Inteligentów?Chyba po negatywnej selekcji.
Cipak2019.04.21 10:51
Bezstronny kościół chce być mediatorem w sporze, więc zapewne na jednego z ekspertów powoła równie bezstronnego Bukowskiego. Alleluja i do przodu.
Mirek2019.04.21 10:38
Panie redaktorze Jerzy Bukowski . Strajk nauczycieli a właściwie NAUCZYCIELEK nie cieszył się POPARCIEM WIĘKSZOŚCI RODAKÓW . Niech pan nie okłamuje ludzi !!! . Wręcz przeciwnie . Ludzie byli i są oburzeni zachowaniem "nauczycielek" a tak naprawdę głupich bab . Żądanie 30 procentowej podwyżki [dostali 16%] bezpośrednio przed trzema ważnymi egzaminami dzieci i młodzieży jest terroryzmem . To tak jakby przewoźnik wiózł przez jezioro grupę ludzi i powiedział do nich : albo oddajecie mi wszystkie pieniądze albo wyrzucę was do wody !!! . Po prostu "nauczycielki" wzięły dzieci i młodzież jako zakładników . To jest perfidia najwyższej klasy !! . Tak perfidnie może zachować się tylko bandzior !!! . Wszyscy dobrze wiemy jak "ciężko" pracują "nauczycielki" !!. W przeciągu roku 3 miesiące wolnego ....i 18 godzin pracy tygodniowo a do tego jeszcze jeden rok płatny " na poratowanie zdrowia"!. Żyć nie umierać !!! . A do tego jeszcze te głupie baby pomieszały się z krowami i świniami . Należy moim zdaniem połowę tych głupich bab zwolnić z roboty i niech idą do marketów to wówczas poszanują to co miały . I jeszcze jedno . Poziom nauczania jest taki że bez korepetycji ani rusz . Baba zamiast nauczyć w szkole to każe przychodzic na korepetycje .
zbycho2019.04.21 22:06
Nic tak nie marnuje talentu i możliwości dzieciaków jak szkoła w tym wydaniu.Niech strajkują dalej-wyrządzą mniej szkód.Najlepiej niech się sami rozwiąża.
smutne to2019.04.21 10:20
Nie ma to jak na święta napluć na drugiego człowieka, co nie panie autor?
Jozin z Bazin2019.04.21 10:22
ty tu plujesz od rana do wieczora i cały tydzień, miesiąc, rok, co ci zrobili Katolicy, że tak ich nienawidzisz?
JaKi2019.04.22 15:38
Jeżeli pluje to katolicy też muszą? Czyli katolik od ateisty niczym się nie różni?
Felipe2019.04.21 11:50
No nie, musimy się cieszyć z każdego idiotyzmu i chamstwa oraz pochwalać egoizm, co?
moher2019.04.21 21:27
napisał prawdę, tak jak jest, dokładnie tak wyglądało po kolei wszystko w moich oczach. Teraz już tylko szkoda mi tych naprawdę dobrych pedagogów, który przez te rozgrywki tracą reputację, a są naprawdę świetnymi nauczycielami. Niektórzy pokazali taki poziom, ze wstyd, a ucierpią na tym wszyscy. Polacy bowiem lubią uogólnienia, tak jest z Kościołem,kapłanami, teraz i nauczycielami. Taka jest lewica - na siłę, po trupach, do celu. Tym razem ucierpieli nauczyciele.