Lider partii VOX Santiago Abascal, przemawiając w hiszpańskim parlamencie, podziękował Polsce i Węgrom za postawę w unijnych negocjacjach dot. pakietu budżetowego i mechanizmu praworządności. Zdaniem hiszpańskiego polityka działania tych państw i doprowadzenie do ograniczenia warunkowości ochroniło wszystkie państwa członkowskie przed naruszaniem ich suwerenności.

W czasie swojego wystąpienia w hiszpańskim parlamencie Santiago Abascal zwrócił się do premiera Sancheza, zwracając uwagę na sukces Polski i Węgier w negocjacjach dot. budżetu UE i mechanizmu praworządności. Abascal podkreślił, że dzięki Polsce i Węgrom nad „brukselskim walcem” w Unii Europejskiej zwyciężyła suwerenność narodowa i wolność polityczna.

Polityk podkreślił, że wskutek skutecznych negocjacji wypłata unijnych środków nie będzie uzależniona od lewicowej ideologii.

- „Węgry i Polska wyświadczyły nam przysługę. (…) Nikt nie będzie mógł wykorzystywać tej tragedii zdrowotnej i ekonomicznej, aby narzucić swój program ideologiczny, tak jak wy to robicie” – mówił do szefa hiszpańskiego rządu lider VOX.

kak/gaceta.es, wPolityce.pl