FSSPX przeciwko kanonizacji - zdjęcie
22.04.14, 19:08fot. Wikipedia

FSSPX przeciwko kanonizacji

30

Przełożony Generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Bernard Fellay opublikował pismo okólne w sprawie kanonizacji Jana XXIII oraz Jana Pawła II.

Stwierdza w nim, że ze względu na związek obu papieży z II Soborem Watykańskim oraz ekumenizmem kanonizacja nie powinna mieć miejsca.

Zdaniem biskupa FSSPX doszło bowiem do „samozniszczenia Kościoła”. Kanonizacja obu papieży oznacza, że kanonizowany zostanie też II Sobór Watykański. Reformy Soboru są oceniane przez Bractwo niezwykle krytycznie.

Podobne głosy wśród kapłanów Bractwa św. Piusa X pojawiały się w sprawie kanonizacji już wcześniej. Najnowszy dokument, który wyszedł spod ręki Przełożonego Generalnego, może jednak uchodzić za oficjalne stanowisko.

Warto przypomnieć, że już założyciel Bractwa, abp Marcel Lefebvre, wysuwał wobec Jana Pawła II bardzo poważne oskarżenia. Nazwał go "filokomunistycznym politykiem", który działa w "służbie światowego komunizmu o odcieniu religijnym". To właśnie Jan Paweł II ekskomunikował abp Lefebvre'a.

pac/katholisch.de

Komentarze (30):

anonim2014.04.22 19:14
Rozwija się magisterium paralelne do Magisterium Kościoła. Z własną tradycją cytatologią, z własnymi "świętymi", interpretacjami. Powstają kolejne rowy. Podział się pogłębia i utrwala.
anonim2014.04.22 19:29
a przepraszam, ja tylko formalni: CO MNIE KATOLIKA OBCHODZI ZDANIE HERETYKÓW nt. kanonizacji świętego w moim Kościele? czy zdanie innych ekskomunikowanych wspólnot też Fronda dla przyzwoitości przytoczy?
anonim2014.04.22 19:39
@mortier a ja zawsze myślałem, że to łażenie do łóżka z kim popadnie jest przyczyną rozprzestrzeniania się AIDS.... chyba przespałeś biologię w szkole? (a może jeszcze nie miałeś??)
anonim2014.04.22 19:40
@Mortier "Naprawdę słuszna jest kanonizacja osoby odpowiedzialnej za epidemię AIDS w Afryce" Pogięło cię koleżko? Daj chociaż jedną wypowiedź, w której JPII namawiał Murzynków, żeby u nich każdy z każdym się ciupciał i to jak najczęściej. Przecież wiadomo, że główną przyczyną AIDS w Afryce jest swobodny styl życia seksualnego i różne lokalne przesądy typu: "żeby wyzdrowieć z AIDS trzeba pokopulować bez jakichkolwiek zabezpieczeń z paroma dziewicami (im więcej tym lepiej)". Przypadek niejakiego Simona Mola niczego cię nie nauczył?
anonim2014.04.22 19:52
"ekskomunika została zniesiona przez papieża Benedykta" ... rzeczywiście, przepraszam, jakoś mi umknęło. to pewnie dlatego, że nic się nie zmieniło w postawie Bractwa. nadal tkwią w swoich błędach... jak to było z tym "nawróceniem"? "metanoia - gr. zmiana sposobu myślenia"
anonim2014.04.22 19:52
@cezar "To że IISV był zły świadczą same jego efekty czyli księża po cywilnemu, msze show, ewangeizacja zrób to sam itd Jan XXIII był niezwykle słaby papieżem, z którym różni ,,zli" ludzie, nawet z samej hierarchi KK robili co chcieli, a jego największym błędem było dopuszczenie do zniszczenia już na samym początku soboru wszystkich wcześniej przygotowanych dokumentów, nad ktorymi miano dyskutowac podczas soboru. Zresztą jego wypowiedzi pod koniec zycia na temat soboru nie były już tak hura optymistyczne jak na początku. A głównym grzechem JPII był niestety ten nieszczęsny Asyż, który był po prostu zdradą Ewangelii i Jezusa Chrystusa." Dodałbym jeszcze całowanie koranu no i popieranie wstępu Polski do UE i tak w ogóle popieranie idei tego chorego tworu jakim UE jest.
anonim2014.04.22 20:21
Od dawna w płaszczyźnie portalu przestrzegałem przed skrajnymi środowiskami tradycjonalistycznymi... Są to niezwykle niebezpieczne dla struktur kościelnych grupy, gdyż rozbijają od wewnątrz... To właśnie jedno z najpotężniejszych zagrożeń dla Kościoła. Dlatego, wystrzegajmy się skrajności, moi drodzy! @Cezar Cóż to za bzdury, mój drogi... Spotkanie modlitewne w Asyżu nie było w żadnej mierze zdradą, ani Ewangelii, ani tym bardziej Chrystusa. Powiem więcej, stanowiło wierną formę realizacji przesłania Dobrej Nowiny. Nie wiem, skąd wśród skrajnych środowisk tradycjonalistycznych podobne twierdzenia... @Mortier Jaki pańskie wywody mają związek z głównym nurtem tematycznym wątku? Dodam jeszcze, że wyrazem ignorancji jest twierdzenie, jakoby Jan XXIII był "słabym papieżem". To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli na Stolicy Piotrowe, wielki orędownik i czciciel Ducha Świętego. Ten, który nie bał się przygotować Kościoła na konfrontację z wyzwaniami współczesności, który zaprawił go w boju, który go umocnił. Na co, jak na co, ale na wypowiadanie podobnych bzdurnych frazesów na temat Jana XXIII, nie przyzwolę.
anonim2014.04.22 20:35
FSSPX odlatuje coraz bardziej.
anonim2014.04.22 21:12
@Sylabariusz Najbardziej skrajny to był sam Jezus Chrystus.Wystrzegajmy się więc skrajności!!!
anonim2014.04.22 21:21
Mają rację ... kanonizacja J23 i JP2 to manifestacja ... tu idzie o SVII i przerażonych dziadków soborowych. Muszą se udowodnić że mają rację, bo przecież postępują tak jak kanonizowani właśnie :))
anonim2014.04.22 21:35
No i to by było na tyle, jeśli chodzi o jedność FSSPX z Kościołem. Benedykt XVI trochę się pospieszył ze zdjęciem ekskomuniki.
anonim2014.04.22 21:56
Z jednej strony kolejna kłoda na drodze do pełnej jedności - szkoda - powinni zagrać taktycznie - jak IBP. Z drugiej: - biore żywot J.M Vianneya, św. Jana od Krzyża, Tersy z Avilla itp. czytam i wiem "postępuj tak jak oni w takich i takich sytuacjach, rob tak i tak, a zostaniesz świętym. Czy moge to powiedzieć o np JPII? Czy moge powielać całowanie Koranu? Dawać poganom odprawiać swoje gusła na katolickim ołtarzu itp? tylko pytam.
anonim2014.04.22 22:25
Gajus znowu pitoli co mu w duszy gra ... osiołku nie ekskomunikuje się Bractwa!
anonim2014.04.22 22:27
Gajus pokazuje też mentalność kalego ... krytykuje BXVI, a potem wrzeszczy że ktoś krytykuje JPII.
anonim2014.04.22 22:56
@Drowish "@Gabbi: w temacie polityki Watykanu w Afryce i odpowiedzialnosci za AIDS wystarczy jedno slowo; prezerwatywa" To brak prezerwatyw powoduje AIDS? Ciekawa hipoteza medyczna. Tacy amisze nie używają prezerwatyw w stopniu nie znanym przeciętnemu polskiemu katolikowi, a jakoś nie słychać by szalała wśrod nich epidemia AIDS. Tak więc pieprzysz trzy po trzy człowieku.
anonim2014.04.22 23:02
W temacie wpisu Drowish wystarczyłoby jedno słowo - np. debilizm, ale jednak skomentuję, bo właśnie debilizm (nie obrażając debilów) i ciemnota lewizny - zwłaszcza taka jak zaprezentowało Drowish w swoim wpisie adresowanym do Gabbi to już co niebywałego. AIDS ma np. każdy pacjent przygotowywany do jakiegokolwiek przeszczepu - niech mi ktoś wytłumaczy o co chodziło Drowish z prezerwatywą i polityką Watykanu? Co ma Watykan i prezerwatywa do AIDS np. przed przeszczepem wątroby, szpiku czy płuca? I dlaczego akurat tylko w Afryce? Takiego kretyństwa o bełkotu wariata jak zaprezentowało Drowish to jeszcze chyba tu nie było...
anonim2014.04.22 23:10
Fajnie być w jednym Kościele
anonim2014.04.22 23:14
Pośród niesnasek Pan Bóg uderza W ogromny dzwon: Dla słowiańskiego oto papieża Otworzył tron
anonim2014.04.22 23:44
Nabi, widzisz potrafisz być pożyteczny. Tylko dlaczego zawracasz sobie głowę jakimś Drowish ? To jeszcze dodaj do tego Existenz. Taki z ciemnym awatarem ( ciemnota do niego pasuje). To nic nie da. Tego, że obrażałeś Mnemcię ci nie daruję. A z kim chciałbyś tu dyskutować ??? Przyznajmy, nam katolikom też potrafi odwalić pod kopułą ! Przykład właśnie takiego Bractwa Piusa X albo z rodzimego podwórka ks. Natanek. Jak widzę te pochody w czerwonych płaszczach to ze wstydu mam ochotę zapaść się pod ziemię.
anonim2014.04.22 23:47
JakiśCzłowiek, co ma odlatywać ? od początku odleciało i nigdy nie wróciło.
anonim2014.04.22 23:50
Do grona wrednych trolli zaliczamy Ocelota vel Idiota. Jest tu tylko dla wywołania zamętu i obrażania. Ignorujemy i po sprawie.
anonim2014.04.23 1:04
@Polipid i inni. Bractwo jak najbardziej jest w stanie ekskomuniki, i to tym razem CAŁE a nie wierchuszka. Niestety po tym jak BXVI okazał im miłosierdzie Bractwo się rozzuchwaliło i tym razem już otwarcie zaczęło odrzucać naukę SVII, samemu tym samym się stawiając poza obrębem Kościoła. I żadne powoływanie się ka księży przebranych za małpy tego nie zmieni - to wszystko to jest najwyżej GRZECH (profanacji na przykład), a nie stan herezji jak u bractwa.
anonim2014.04.23 1:27
Bractwo nie jest w stanie ekskomuniki to kłamstwo.
anonim2014.04.23 1:28
Bractwo ma nieuregulowany formalny udział w KK. Za BXVI Watykan potwierdził że BPX jest w KK.
anonim2014.04.23 3:01
@Polipid Właśnie dokładnie o tym mówię. BXVI zdjął ekskomuniki, (tak, ZDJĄŁ, a nie potwierdzał cokolwiek) to poczuli się pewniej, a jak poczuli się pewniej to jawnie odrzucili nauczanie Soboru - i tym samym sami się wyłączyli z Kościoła.
anonim2014.04.23 8:16
@Drowish: Tak Papież nie polecał stosowania prezerwatyw w Afryce, bo w przeciwieństwie do postępowców widział, że problem nie wynika z braku gumy, tylko ze sposobu życia. Co więcej, opracowano politykę społeczną mającą zmienić ryzykowne zachowania seksualne mieszkańców Afryki. To dzisiaj nie tylko problem Afryki. Wszędzie tam, gdzie jest przyzwolenie na rozwiązłość seksualną, tam pojawia się problem chorób przenoszonych drogą płciową i niechcianych poczęć. To się tyczy również najlepiej rozwiniętych krajów w Europie i najbardziej liberalnych obyczajowo stanów US. Wyniki papieskich propozycji okazały się nie gorsze (a w wielu krajach lepsze) od kondomiarskiej propagandy: "Uganda i Kenia poszły inną drogą, na której udało się zmniejszyć śmiertelności powodowaną AIDS. W krajach tych został podważony stereotyp, że zmiana zachowań seksualnych w Afryce jest niemożliwa. Okazało się, że jednak można ludzi przekonać do tej zmiany – do abstynencji przed małżeństwem i wierności w małżeństwie. W Kenii ciągu kilku lat stosunki seksualne z przypadkowymi partnerami spadły u kobiet z 16% do 6% a u mężczyzn z 35% do 15% ( między rokiem 1989 a 1995). W latach 1998 – 2003 wśród osób zamężnych, przypadkowe kontakty seksualne spadły: w grupie mężczyzn z 56% do 41%, a w grupie kobiet z 32% do 21%. Z kolei w przedziale wieku 15 – 49 lat (najwięcej śmierci w tym przedziale), przypadkowe kontakty spadły u mężczyzn z 30% do 17%, a wśród kobiet z 4% do 2%. W ciągu pięciu lat nastąpił spadek o połowę. To świadczy o wyraźnej zmianie zachowań seksualnych” (Norman Hearst, University of Kalifornia)." http://www.szansaspotkania.pl/index.php/pl/portal-pl/17-artykul/155-afryka-aids-i-prezerwatywa http://www.berkeley.edu/news/media/releases/2008/05/08_HIV.shtml
anonim2014.04.23 12:21
Śmieszne, gdy posoborowe lemingi wyzywają FSSPX od schizm, herezji i wykluczają Bractwo z Kościoła. Jednocześnie rzeczywistych heretyków - np. protestantów już w Kościele jakoś tam widzą, jedną nogą czy palcem, ale w Kościele. A prawosławni to już w ogóle czysta wiara, drugie płuco...Śmieszno i straszno
anonim2014.04.23 16:16
W całym tym rabanie (przecież sam papa Franciszek zalecił "raban") chodzi o to, że same procesy beatyfikacyjno-kanonizacyjne zeszły na psy, coś jak nagrody Nobla. Gdyby przeprowadzono je chociażby tak, jak w wypadku św. Piusa X, z pewnością nie byłoby tyle krzyku. Czy jednak kandydaci zostaliby pomyślnie zweryfikowani? Z Bogiem.
anonim2014.04.24 10:47
Zasada jest prosta: pycha (egoizm, egocentryzm, nienawiść...) są zaprzeczeniem Przykazań Miłości Boga i bliźniego; mam pytanie - kto jest tego ojcem - gdy ktoś nie wie, to odpowiem - Zły. To on jest panem kłamstwa, podziału. I, kto wystąpił z Kościoła Powszechnego, Jednego, Świętego ... Lefebryści. Kogo sobie wybraliście za Pana? - odpowiedź jest prosta nawet prostacka. Pan mój - Jezus kazał miłować i modlić się za nieprzyjaciół - więc to spełniam. A, może trzeba też włączyć trochę myślenia i logiki. :) Pozdrawiam - jesteśmy dziećmi tego samego Boga!!!
anonim2014.04.28 23:03
Bractwo (kiedyś miałem okazję porozmawiać z jedną starszą kobieciną z tegoż) odnosi się krytycznie do wielu zmian zapoczątkowanych przez Sobór Watykański II. Sęk w tym, że teologicznie kuleją i podchodzą bardzo powierzchownie do tych zagadnień i w oderwaniu od historii kościoła. M.in. kwestia sporna dotyczy języków narodowych na Mszy Świętej... z jednej strony zarzucają, że łacina jest językiem godniejszym do sprawowania Mszy, z drugiej strony nie zauważając (nie wiem, czy celowo?!) tego, że łacina została wprowadzona zamiast greki, aby przybliżyć rozumienie Liturgii Mszy Świętej ludziom, ponieważ powszechnie posługiwano się łaciną, a greka zanikała. Czy Sobór Watykański II dokonał rewolucji w tym zakresie?! Czy łacina nie zaniknęła?! To nie znaczy oczywiście, że o samej łacinie warto zapomnieć, ponieważ dała ona początek wielu językom narodowym i bez niej utracili byśmy ogromne dziedzictwo - dla tego wraca znów do łask. Np. w Wulgacie jest słowo: peccator, czyli ten, który grzeszy. Przy powołaniu Piotra Jezus rzekł, już nie będziesz peccator, tylko piscator - co oznaczało RYBAK. Peccator - Piscator... niewielka zmiana, a tak znacząca. Warto się uczyć łaciny. Deo Gratias fratres.