Duda odbierze Grossowi order za szkalowanie Polski - zdjęcie
09.02.16, 08:10

Duda odbierze Grossowi order za szkalowanie Polski

11

Znany i nielubiany historyk i pisarz Jan Tomasz Gross już niebawem może zostać pozbawiony wysokie odznaczenia państwowego - jak informuje Onet, prezydent Andrzej Duda wysłał w tej sprawie zapytanie do MSZ.

Jan Tomasz Gross znany z publikacji szkalujących Polskę i Polaków takich jak "Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie", czy "Złote żniwa. Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów" może wkrótce stracić Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP. Prezydent Andrzej Duda poprosił Ministerstwo Spraw Zagranicznych o opinię w tej sprawie. 

Gross otrzymał order w 1996 roku z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na wniosek ministra spraw zagranicznych. Za co? Za "osiągnięcia naukowe". Jak widać, po latach prezydent Duda uznał, że sformułowania i mądre myśli w rodzaju tych, że Polacy to antysemicki naród, który podczas wojny zabił więcej Żydów, niż Niemców, jako osiągnięcia naukowe się nie kwalifikuje. 

Pierwszym inicjatorem odebrania Grossowi orderu był Maciej Świrski. To wiceszef Polskiej Agencji Prasowej w 2015 roku zwrócił się z wnioskiem w tej sprawie do prezydenta Dudy, stwierdzając, że istnieją podstawy do pozbawienia odznaczenia profesora historii uniwersytetu w Princeton. Jak stwierdził, za odebraniem orderu przemawia fakt, że Gross w ostatnich latach dopuścił się czynów, wskutek których stał się niegodny odznaczenia (taka jest jedna z zasad stanowiących o możliwości odebrania odznaczenia). Jakich? A to chyba nikomu nie trzeba przypominać.

Czy autor pereł sztuki opluwania Polski zostanie pozbawiony orderu? Dowiemy się już niebawem. Ale spokojnie! Nic w przyrodzie nie ginie i Gross na pewno będzie mógł liczyć na order od Komitetu Obrony Demokracji za bycie męczennikiem w walce o wolność słowa. A może za granicą w jedynie słusznej i poprawnej politycznie Unii jakiś order się znajdzie?  

daug/onet.pl/Fronda.pl

Komentarze (11):

anonim2016.02.9 8:32
Gross nie jest historykiem, jest socjologiem. Co najwyżej histerykiem-amatorem. Tak to jest kiedy prezydent-pijak bez wykształcenia daje order socjologowi za badania historyczne :-)
anonim2016.02.9 9:09
Można tylko dziwić się, dlaczego tak późno? Ten człowiek nigdy nie powinien otrzymać tej nagrody.
anonim2016.02.9 9:49
nielubiany historyk Oczywiscie na "światłej" Frondzie
anonim2016.02.9 10:00
Odebrać wyróżnienie należy. Problemem może być wrzask lewicowych środowisk w Polsce i na świecie. Nie zasługuje na te wyróżnienie. @[email protected] Celna uwaga. Z tego co wiem to jego książki nt. sowietów były całkiem dobre, pomimo socjologicznego wykształcenia @arystotes W momencie otrzymania tej nagrody były przesłanki na taką ewentualność. Pamiętaj, że odznaczenie dostał dawno temu za opisywanie komunizmu. Z tego niestety nie nie było dużo kasy. Przerzucił się na bardziej dochodowy biznes:P @HansMesser "nielubiany historyk" Jak już zwrócił uwagę [email protected] Gross nie jest historykiem. Nie mówiąc już o rzetelności historycznej... Jak traktować poważnie człowieka, który pisze książkę na podstawie jednego zdjęcia (Złote żniwa). Pseudohistoryk nie wie nawet skąd miał to zdjęcie...
anonim2016.02.9 10:38
słusznie - człowiek opanowany nienawiścią i ideologią to żaden historyk
anonim2016.02.9 10:39
@Hanys Gdyby takie postępowanie antypolskie - nie było w demonicznych planach ILLUMINATI toby inaczej pisał. Chodzi bowiem o kasę bożka Junony Moneta którego Talmudyści uwielbiają od czasu słynnych słów "nie mamy króla tylko cezara /z piekła/ /J 1,15)
anonim2016.02.9 10:45
Gross jest łasy na kasę, sławę i robi ją oczerniają polaków. Powinien zostać oskarżony przez prokuraturę i by się skończyły blubry marycha
anonim2016.02.9 10:49
Odebrać wyróżnienie należy. Problemem może być wrzask lewicowych środowisk w Polsce i na świecie. Nie zasługuje na te wyróżnienie. Oczywiście te celne uwagi należy przesłac jak najszybciej na Uniwersytet w Princetone,który zapewne nie wie kogo zatrudnił na Wydziale Historii
anonim2016.02.9 10:53
Nareszcie. Polskę trzeba posprzątać aksjologicznie, ale nie wystarczy odebrać orderów, trzeba jeszcze określić podstawę aksjologiczną na której to czynimy. Inaczej amatorszczyzna. Politykom potrzebni są eksperci od religii. Politycy nie znają się na aksjologii.
anonim2016.02.9 12:59
A co z Orderem Orła Białego dla Michnika?
anonim2016.02.11 9:36
Jak najbardziej odebrać mu ten Order! A jak przyjedzie do Polski to osądzić za szkalowanie Polski!