Dr Wanda Półtawska: Prawda o godności życia ludzkiego nie wymaga wykształcenia, ale rozsądku - zdjęcie
27.11.15, 18:55(fot. youtube.com)

Dr Wanda Półtawska: Prawda o godności życia ludzkiego nie wymaga wykształcenia, ale rozsądku

6

- Wszystkie wysiłki Karola Wojtyły zmierzały do uratowania świętości życia ludzkiego i rodziny - mówiła dr Wanda Półtawska na konferencji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Na KUL-u odbyła się konferencja „Wartość życia. O współczesnych kontekstach czytania encykliki św. Jana Pawła II Evangelium vitae w dwudziestą rocznicę jej ogłoszenia”

- Człowiek się musi urodzić, bo żyje. Błędna jest logika która każe nam mówić, iż człowiek żyje, bo się urodził - podkreśliła uczestniczka sesji, dr Wanda Półtawska.
Wśród gości są również abp Henryk Hoser oraz prof. Rocco Buttiglione.

- Wszystkie wysiłki Karola Wojtyły zmierzały do uratowania świętości życia ludzkiego i rodziny - mówiła dr Półtawska.

- Świadczą o tym nie tylko liczne przemówienia, ale i powołanie takich instytucji jak Papieska Akademia Pro Vita czy Papieska Rada ds. Rodziny. Leżał mu na sercu los dziecka nienarodzonego ale i całej ludzkości. Tajemnicą było to, że naprawdę kochał wszystkich ludzi - dodała.

Jak podkreśliła prelegentka, zagrożenie życia jest nie przyczyną, ale skutkiem sytuacji.

- Wojtyła rozumiał, że jest to walka ze skutkami, a żeby opanować problem trzeba sięgnąć do przyczyn - zaznaczyła.

- Jan Paweł II był świadomy tego, panująca cywilizacja śmierci musi stać się cywilizacją życia i miłości. Można to uczynić przez przekaz pozytywnych wartości, wychowanie w takich pokoleń ludzi, którym nawet nie przyjdzie do głowy, by zabić niewinne życie - podkreślała Wanda Półtawska.

- Stąd nauka kim jest człowiek - nie tylko stworzony ale i urodzony. Urodzenie to przedłużenie stworzenia - dodała.
Sam fakt poczęcia nowego życia, dokonany w sposób wręcz materialny, musi być aktem pięknym - zauważyła dr Półtawska

- Dlatego Karol Wojtyła zwraca uwagę na kobiety. Od początku pouczał o świętości ciała ludzkiego, a w sposób szczególny ciała kobiety. Nawoływał do podziwu nad kobiecością. Zwracał uwagę na potrzebę szacunku tej osoby, która jest miejscem bytowania samego Ducha Świętego - wskazała Półtawska.

- Nauczanie Jana Pawła II było przeniknięte myślą, iż kobieta jest strażniczką życia, a łono w którym nosi dziecko jest sanktuarium życia. Kobieta jest odpowiedzialna za to, kogo wpuszcza do tego sanktuarium – podkreśliła przyjaciółka papieża z Polski.

- Prawda o godności życia ludzkiego nie wymaga wykształcenia, ale rozsądku. Zamiast zaprzeczać wierze spróbuj rozmyślać skąd się wziąłeś i po co jesteś, ponieważ twój los określa moment poczęcia i zejścia z tego świata. Pomiędzy musisz odnaleźć swą wartość - dodała prelegentka.

bg/niedziela.pl

Komentarze (6):

anonim2015.11.27 19:39
Jeśli nie ma się szacunku do życia ludzkiego od poczęcia, to nie szanuje się właściwie także Jego Twórcy. Twórcą każdego życia ludzkiego jest Bóg - czy można zatem mówić o szacunku dla Boga ?
anonim2015.11.27 19:43
wędrowny... kobieta posiada łono - "urządzenie" do wytwarzania życia, to się łączy ze specjalną uwagą i troską Pana Boga dlatego jest w METAFIZYCZNYM sensie święte i powinno być zamknięte na profanacje teraz co robi z tym szatan? bezcześci je - pornografią, gwałtem, aborcją, in vitro i innymi eksperymentami "nie liczy się czas, liczy się ŻYCIE"
anonim2015.11.27 19:52
@Jacza. Swoim szyderstwem dowodzisz tylko swojej przewrotności, jeśli porównać to co wpisywałeś.
anonim2015.11.27 20:05
@Jacza Zycie ludzkie zaczyna się od poczęcia.I od początku swego istnienia ma prawo trwać.To się nazywa prawo do życia. Inne prawa , a człowiek ma ich wiele , nie tylko do życia istota ludzka nabywa w czasie. To nie jest trudne do zrozumienia.Sofizmat , który podałeś (ale ,którego nie wymyśliłeś) może być pożywką dla jakiejś prymitywnej "beki" ale wystarczy chwilę się zastanowić żeby zobaczyć czym jest:błędem w rozumowaniu polegającym na tym ,że żywej istocie ludzkiej w pierwszym okresie jej życia daje się te prawa , które ona nabędzie w późniejszych okresach swego życia. Jeszcze raz:to ,że embrion ludzki jest ...ludzki ,naszego gatunku i z racji tego ma prawo żyć jest oczywiste dla każdego kto prawa do życia istot ludzkich nie uzależnia od ich wieku,stanu zdrowia,pochodzenia itp. Natomiast prawo do zasiłków,ulg podatkowych czy wreszcie tych 500 zł (a także prawa wyborcze,do zrobienia prawa jazdy,do zaciągania kredytów i wiele wiele innych) człowiek nabywa z czasem. Jesteś w stanie to ogarnąć?
anonim2015.11.27 20:29
Tylko jacza moze miec tak poroniona fantazje.
anonim2015.11.28 8:05
@pluszak: nie bardzo. Czym jest dziecko zgodnie z definicją PIS?