14.09.19, 14:13zdj. screen Youtube/Fxmag

Dr Jerzy Bukowski: Czy 'zgoda narodowa' jest możliwa?

Łączyć czy dzielić?

Każda partia głosi potrzebę łączenia Polaków, szczególnie w okresie kampanii wyborczych. Nie muszę dodawać, że w roli najlepszego wykonawcy tego równie szlachetnego jak ambitnego zadania widzi wyłącznie siebie, a wszystkie inne ugrupowania oskarża o dzielenie i skłócanie rodaków.

Nawoływanie do zgody narodowej ma piękną, wielowiekową tradycję, ale patrząc realnie pozostaje ono w ewidentnej sprzeczności z elementarnymi zasadami uprawiania polityki, która polega przecież na ścieraniu się różnych, często przeciwstawnych poglądów, a więc również na dzieleniu obywateli wedle partyjnych programów.

Nie ma nic złego w tym, że jedni politycy odwołują się do pewnych grup wyborców, a drudzy do innych. Dana partia posiada określony program i nie ma mowy, aby pasował on każdemu rodakowi. Ludzie są przecież różni i nie wszystkim pasuje to samo.

Rozumiem, że hasło łączenia Polaków brzmi przyjemnie i patriotycznie, ale z politycznego punktu widzenia jest ono kompletnie nietrafione.

Jerzy Bukowski

Komentarze

ANDRZEJ2019.09.15 17:58
Po komentarzach widać że 74 lata po II wojnie to bardzo długo i że Ci co ją przeżyli są nieliczni. Pokolenia spokoju i względnego dobrobytu ostatnich dziesięcioleci, zaprawione w "strzelankach" komputerowych, myślących że ma 7 żyć a wojna jest niemożliwa "harcuje" gdzie może. A niedawne Bałkany? A Syria, a Jemen,a Sudan,Afganistan? Ba Ukraina? No tak, ale to daleko ode mnie. Ja jestem nieśmiertelny. A miliony ludzi unicestwionych w Europie w XX wieku? Odebrano im prawo do życia i naturalnej śmierci w imię pomnażania bogactwa nielicznych. A jak wielkiego trzeba trudu, by urodzić i doprowadzić do dorosłości każde dziecko? A potem wystarczy nacisnąć na spust lub "guzik"i je zabić. Jedna bomba zniszczyła Hiroszimę. Dziesiątki tysięcy ludzi. Teraz można zachować infrastrukturę miasta i zabić całą jego ludność. Ludzie ogarnijcie się w swej nienawiści jeden do drugiego. Przecież jesteśmy jak liście na drzewach lub trawa na łące. Dzisiaj jeszcze zielone, jutro zżółkną a po zimie pójdą w proch ziemi. Czy aby na pewno po to otrzymaliście życie by niszczyć się wzajemnie? A może życie na "niebieskiej kulce" to czas próby dla nas? Tym różnimy się od przedstawicieli fauny że mamy rozum i wolną wolę. Zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie. Po co pojawiłem się na tej cudownej niebieskiej "kulce", pyłku w ogromnym kosmosie. A widzisz światło gwiazd, których już nie ma. Nie znasz dnia ani godziny. " Trumna nie ma kieszeni" niczego z sobą nie weźmiesz. Po faraonach wszystko zostało w piramidach. A mieli zabrać na drogę i dalsze życie. "Kładę przed Tobą życie lub śmierć”. Wybieraj.
anonim2019.09.15 11:39
I krótka uwaga gwoli uzupełnienia, nie znam przypadku w Polsce, aby nawrócony łotr, nie mówiąc o synu marnotrawnym nie uzyskał przebaczenia. Jeżeli ktoś ma takie obawy znaczy, iż nie zna polskich katolików! Nasz problem to " małpia" bezwarunkowa miłość do bliźniego. Nasz ojciec syna marnotrawnego wysyłałby mu czeki, aby tylko nie upadł, a matka znalazła dodatkowy etat, aby sprostać wymaganiom syna. Wiele rzeczy można zdzierżyć, ale potwarzy wobec własnego narodu nie. Uznaje też, iż jest objawem złej miłości bliźniego udzielanie ślubów niewierzącym, którzy pragną ładnej ceremonii, bo to zdrada Boga. Nie ceremonia ma znaczenie, ale jej podłoże duchowe i tu raczej leży nasz problem. A co do inspiratorów, bałabym się raczej swojego rozumku, niż dobrego Boga, chyba, że już całkiem utracili wiarę!
anonim2019.09.15 7:21
Zastanawiam się też jaki udział w tym wszystkim miały elity Królewskiego Miasta Krakowa.
anonim2019.09.15 7:05
Nawet nie chcę myśleć o tym co przeżywał Jan Paweł, kiedy powiedziano mu, że konstytucja Europy nie będzie zawierała prawdy o Europie, że ktoś ukradł dziedzictwo.
anonim2019.09.15 6:57
Proszę też zauważyć, że wszystkie te kompromisy, pakty, przegrywamy. Łamanie kołem nie przysparza mocy, nawet jeżeli dobrowolnie się mu poddajemy.
anonim2019.09.15 6:18
I jeszcze gwoli uzupełnienia, zazwyczaj zwodziciele i uwodziciele, pakt z szatanem mają, przynajmniej ci na szczytach hierarchii. A ze strony Boga byłoby szczytem okrucieństwa zezwalanie na "komunie" z czymś takim, bo jest to nic innego jak łamanie naszych dusz.
anonim2019.09.15 5:54
Jeżeli duża część elit zdradziła, to oni muszą wrócić. A wszelka komunia zaczyna się od komunii z Bogiem i Prawem Boga, nie z bezprawiem szatana, któremu oddało się wielu!
anonim2019.09.15 5:50
Mam tutaj uwagę ogólną co do tego łączenia, szczególnie ponad podziałami.Jeżeli ktoś zdradza, oszukuje, wykorzystuje, to nie ma innej możliwości zgody z takim człowiekiem, niż jego zejście ze złej drogi i powrót na drogę normalności. Jeżeli mąż przyprowadza do do mu kochankę i wymusza na nas nie tylko akceptację tego faktu, ale niewolniczą pracę na ich rzecz, to nie ma innej możliwości zgody, niż zakończenie złej relacji, skrucha winowajcy. Nie możemy pozwolić, aby ktoś wykorzystując chrześcijańską retorykę łamał nasze sumienia.
Max Fiend2019.09.14 21:05
Pisowskie zdradzieckie mordy, gorsze sorty i przestępcze kasty to bardzo dobry punkt wyjścia do budowania zgody narodowej :-D
Jarek2019.09.14 19:04
Stara zasada rzymiańska "dziel i rządź" polega na wzniecaniu wewnętrznych konfliktów, dla osiągnięcia celów kasty rządzącej. Rzymianie jednak stosowali ją na podbitych terenach. A tyrani - u siebie. Polska ma ustrój jak najbardziej totalitarny z pieczołowicie stosowaną powyższą zasadą. Panie Dr, nie tylko pan jest dr Przeglądałem ostatnio Pana bibliografię, oj cienko coś, dużo wydań poprawionych.
rozbawiony2019.09.14 15:55
Dokąd nie zrobicie ze wsystkich Polaków debili nie ma szans !!!!!!!!!!!
Stach-Albert-Nowak-LechKeller vier dumme Atheisten2019.09.14 15:45
Jestem 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 - multitasking asshole Jestem 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 - żyd pedofil Jestem 𝐏𝐢𝐨𝐭𝐫 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤 Jestem Jestem 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐏𝐨𝐜𝐡𝐰𝐚 - extra VERGIN oil do smarowania rectum Jestem 𝐉𝐨𝐧𝐚𝐬𝐢𝐤 - shit sniffer Czy jest jakaś różnica jak się podpiszę? Nic się nie zmieni, jestem tylko tym kim byłem/jestem przez całe zasr.... zycie zwykłym sq... synem.
anonim2019.09.14 15:20
Dopóki żyje chory z nienawiści żoliborski pokurcz, który mści się na Polsce i Polakach za to że zamordował brata, zgoda narodowa nie jest możliwa!
Spoko2019.09.14 14:53
Nie, nie jast możliwa. Widzę to po komentarzach śmierdzących lewaków tutaj we Frondzie. Polskę trzeba oczyścić z komunistycznego śmiecia, kłamców, złodziei i zdrajców, czerwonej i tęczowej zarazy ! Z tymi pasożytami nie można prowadzić dialogu. Oni nie mają nam nic do powiedzenia, a jeśli już to faszerują Polaków kłamstwami, manipulacjami i nienawiścią, wymyślają głupoty, szczują, a na prawdę reagują agresywnością. Tutaj nawet utylizacja nic nie pomoże. Najsmutniejszą rzeczą, wręcz niewiarygodną jest jednak to, że nadal ok. 30% polskojęzycznych osobników popiera tych przestępców . To smutne, ale oni mają przestawione mózgowia, inaczej – mutacja myślenia. ! Do nich nie dociera NIC ! Proszę sobie wyobrazić, że nawet ludzie wykształceni, ba profesorowie, ludzie mediów, aktorzy, celebryci, itd. zachowują się jak pacjęci w domach wariatów. To obóz zdrady narodowej, który powinien być wyeliminowany z życia publicznego. Proponuję więc, aby od Greków kupić jedną z wysp i zapewnić tym ludziom, wraz z lewackimi politykami, darmową podróż na tą wyspę (one way ticket). Niech tam budują własne, równe społeczeństwo, własną liberalną politykę, ich wolność i demokrację, ich wiarę w neomarksistowską ideologię .....
Sebastian Lorenc2019.09.14 15:12
"Śmierdzących lewaków", "komunistyczne śmieci, złodzieje, zdrajcy, zaraza, pasożyty" tak nazywasz ludzi, rodaków, tylko dlatego, że nie popierają Partii. A ten pomysł z wyspą grecką ukradłeś Stalinowi. On też nieprzychylnych sobie wywoził na Syberię. I kup sobie słownik ortograficzny!
adiosunis2019.09.14 19:06
nie pisz tych bzdur a juz w zadnej mierze nie wspominaj Stalina bo gówno o tym wiesz
Sebastian Lorenc2019.09.14 19:41
A ty mi kotku poleceń nie wydawaj.
Urszula2019.09.14 15:13
Czytając tekst Spoko stwierdzam, że z takimi ludźmi zgoda nie jest możliwa. Będzie targanie po szczękach. Przez takich ludzi jak spoko. Już robię koktajle Mołotowa :p.
rozbawiony2019.09.14 15:56
To jest właśnie przykład koronny pisiego siania nieawiści ZACZNIJCIE OD SIEBIE
Topek2019.09.14 15:57
Tak pięknie po katolicku to wyraziłeś wzruszyłem się jak na pogrzebie Lecha Kaczyńskiego
A2019.09.15 16:55
Pewnie byles pierwszy do koryta za komuny - typowy frondak