Cudowny obraz Jezusa Pięciorańskiego - wypraszania łask krynica - zdjęcie
14.01.20, 10:10(fot. wieruszow.paulini.pl)

Cudowny obraz Jezusa Pięciorańskiego - wypraszania łask krynica

15

W kościele Ojców Paulinów, parafii p.w. Zesłania Ducha Św. w Wieruszowie, diecezji kaliskiej od wieków czczony jest obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego Miłosiernego.

Z historii sanktuarium. Początki klasztoru oo. Paulinów w Wieruszowie wiążą się z wieluńskim sędzią Bernardem Wieruszem. Ufundował on w 1401 roku klasztor przy drewnianym kościółku pw. Świętego Ducha, położonym nad Prosną u bram miasta Wieruszowa. Od czasów fundacji przetrwał do dziś obraz Miłosierdzia Bożego, zwany też obrazem Pana Jezusa Pięciorańskiego, który na początku zdobił ołtarz główny. Dziś znajduje się w ołtarzu bocznym, gdzie został przeniesiony na życzenie dziedzica Andrzeja Wierzbięty Wieruszowskiego. W 1612 r. klasztor został zniszczony przez pożar, w którym przetrwał obraz Miłosierdzia Bożego. Został on następnie umieszczony w odbudowanym kościele w 1632 r. Ikona ta była bardzo czczona przez lokalną ludność, dlatego w 1701 r. zostało powołane Bractwo Pięciorańskie. W 1680 r. bp. Mikołaj Oborski dokonał konsekracji nowo wzniesionej świątyni. Umieścił on relikwie świętych męczenników w ołtarzowych mensach - Grzegorza, Maksyma i Witalisa oraz szczątki św. Kandydy. Kościół ma styl barokowy.

Obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego pochodzi prawdopodobnie z warsztatu mistrza, który malował obraz z Donaborowa oddalonego od Wieruszowa o 10 km. Obraz ma wymiary 89 x 66 cm oprawiony jest w drewnianą ramę pozłacaną o wymiarach 160 x 115cm., malowany jest na desce. Łączenia tych desek, ich pęknięcia, sęki i narożniki ram oklejano kawałkami płótna. Powierzchnię drewna i płótna nasycano klejem glutenowym, a następnie powlekano kilkakrotnie zaprawą klejowo kredową. Na to nałożona jest farba temperowa bardzo popularna w tym okresie.

Wielu przybywających do kościoła pątników kiedyś doznawało zdrowie, odzyskiwało wiarę lub pozbywało się swych ułomności. Ale napewno w tych czasach XXI wieku doznają wiele łask płynących ze strumienia Miłosierdzia Bożego. Z obrazu Pan Jezus Pięciorański dziwnie, pięknie i ujmująco patrzy na nas. Jego łagodna twarz wyraża ból. Obolałe i pokrwawione ciało oraz przebite ręce i bok, a także korona cierniowa to znaki realnych cierpień. Jezus Miłosierny jest obnażony, ujęty frontalnie, przedstawiony do bioder wystających z sarkofagu studni. Chrystus prawą ręką wyciąga z przebitego boku trzy hostie. Lewą ręką podtrzymuje kielich poniżej przebitego boku. Po obu stronach, aniołowie ze skrzydłami uniesionymi ku górze, przyodziani w kapy koloru zielonego i czerwonego zwróceni stoją za Nim, trzymając vellum obrus koloru białego.

18 kwietnia 2009 r. kościół oo.paulinów został podniesiony do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego erygowany przez ks. bp. Stanisława Napierały - ordynariusza diecezji kaliskiej. Tu też znajdują się od 17.01.2010 r. relikwie św. Faustyny Kowalskiej i od 3 kwietnia 2016 r. relikwie św. Jana Pawła II, są to Apostołowie Miłosierdzia Bożego.

Kiedy wielokrotnie przebywam w sanktuarium i podchodzę pod ołtarz na którym zawieszony jest obraz Jezusa Miłosiernego i patrze w jego oblicze, bardzo głęboko mi kiedyś w myślach powiedział: bądź moim misjonarzem głoszenia mojego miłosierdzia w tym mieście i gdziekolwiek jesteś. Czy te słowa coś dla mnie oznaczają, czy jego obecność jest tu przy mnie. "Jezu Ufam Tobie"

Odpust ku czci Jezusa Pięciorańskiego obchodzony jest w drugą niedzelę wielkanocną, czyli Święto Miłosierdzia Bożego. Suma odpustowa odbędzie się 23 kwietnia 2017 r. o godz.11:00, której przewodniczyć ma o.Mirosław Bijata, przeor kościoła oo.paulinów we Wrocławiu.

Piotr Kołodziejczyk/opoka.news

Komentarze (15):

andrzejhahn32020.01.14 18:03
kolejne kiczowate idiotyzmy poganskiej sekty katolickiej
Artur2020.01.16 22:26
ale tu jazda jest... to wszystkie zaburzone osoby wzięły na ambit zohydzać to forum? fajne... nigdzie takiego natężenia szataństwa się nie spotka... biedni ludzie...
Papierz2020.01.14 15:50
Ale chała!
do "eda"2020.01.14 15:49
....tym gorzej dla faktów.
Ed 2020.01.14 15:37
Do @bezlitosny internauta - widać że macie nowy sposób - robicie w duetach, jeden pisze brednie a drugi *albo ten sam) zaraz odpisuje i mu wtóruje. Otóż powiadam ci mącicielu pieroński, że Katolicy nie oddają czci bożkom ani cielcom ani innym przedmiotom, tylko wizerunkom Pana Jezusa, Matki Bożej, czy świętych a to 'bezlitosny durniu' całkiem co innego. Figurki, obrazy są wyobrażeniem Pana Jezusa czy Jego Matki, ale nie są święte same w sobie. Traktujemy je jako personifikacje a nie samą osobę świętą. Ja noszę w portfelu zdjęcie swojej córki i żony, czy to znaczy że kocham te zdjęcia? podpowiem ci że nie, te zdjęcia przypominają mi kochane osoby, tak samo jest z figurami obrazami, freskami itd.
Yoshka2020.01.14 16:49
Podaj mi przykład choć jednej religii, której wyznawcy czczący figury uważają figury za bogów, a nie za ich wyobrażenie. Jeżeli modlitwa do świętych (może być dodatkowo do obrazu, który cudownie płacze, albo krwawi), czyli osób nie żyjących, z prośbą o ich wstawiennictwo nie jest dla ciebie próbą nawiązania kontaktu ze zmarłymi to czym jest?
anonim2020.01.14 17:31
przeczytałeś to ze zrozumieniem? jak nie, to przeczytaj, a następnie powtórz jeszcze raz, i niech ci to ktoś może jeszcze rozrysuje, bo widzę że procesy chemiczne w twym pustym łbie mają dziś odczyn zbyt zasadowy i kompletnie nie kumasz czego się czepiasz
bezlitosny internauta2020.01.14 12:20
"Mojżesz zwołał całego Izraela i rzekł do niego: Słuchaj, Izraelu, praw i przykazań, które ja dziś mówię do twych uszu, ucz się ich i dbaj o to, aby je wypełniać. Pan, Bóg nasz, zawarł z nami przymierze na Horebie. Nie zawarł Pan tego przymierza z ojcami naszymi, lecz z nami, którzy tu dzisiaj wszyscy żyjemy. Spośród ognia na Górze mówił Pan z wami twarzą w twarz. W tym czasie ja stałem między Panem a wami, aby wam oznajmić słowa Pana, gdyście się bali ognia i nie weszli na górę. A On mówił: «Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie. Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań."
anonim2020.01.14 12:34
http://apologetyka.org/rzekomy-kult-obrazow-religii-rzymsko-katolickiej-dekalog/
Yoshka2020.01.14 15:53
hehe dobre, "rzekomy" rozbrajające poczucie humoru
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.14 11:41
Na tym obrazie Jezus wygląda jak pokraka, tym samymi katole wystawiają wizerunki swoich bóstw na pośmiewisko :)
anonim2020.01.14 12:36
Twoja dusza to prawdziwa pokraka ,szkoda ,ze jej zobaczyć nie możesz.
bezlitosny internauta.2020.01.14 14:57
Do oglądania dusz polecam to urządzenie. Niedawno wypuścili nową wersję: https://en.wikipedia.org/wiki/Chronovisor
Yoshka2020.01.14 16:50
Obrazą Boga jest samo tworzenie tych wizerunków - a przy takim kunszcie to i obraza i pośmiewisko po bandzie totalnie.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.01.14 11:29
Pięciorański to taki odpowiednik Maryji Trójrękiej, a od niej już tylko rzut beretem do Śiwy.