Chodzisz na Msze? We Francji jesteś ekstremistą - zdjęcie
21.02.14, 06:10

Chodzisz na Msze? We Francji jesteś ekstremistą

17

Z francuskim dziennikarzem Jerome Anciberro rozmawiała Claudia Zeisel z Katholische Nachriten-Agentur o sytuacji katolicyzmu we Francji. Anciberro jest redaktorem naczelnym katolickiego tygodnika „La Vie”.

„We Francji katolicka kultura ginie. To jest proces, który przebiega bardzo szybko” – powiedział Jerome Anciberro. Uważa, że wśród jego rodaków ledwie 3 na 10 potrafi powiedzieć, czym jest Wielkanoc i Zmartwychwstanie.

„Co prawda istnieje jeszcze we Francji katolicka mniejszość, ale przynależność jest przede wszystkim na papierze”. Jego zdaniem tylko 10 proc. katolików rzeczywiście praktykuje. „Reszta nie rozumie, o czym Kościół mówi. Wszystko, co pochodzi od Kościoła jest dla nich obce i w ich oczach radykalne” – dodaje.

Anciberro stwierdził, że za tę dramatyczną wręcz sytuację katolicyzmu odpowiedzialne są przemiany społeczne, które we Francji zachodzą szybko – szybciej niż w innych krajach. „Katolicyzm to jest we Francji coś egzotycznego. Gdy 40-latek mówi swojemu przyjacielowi wieczorem w barze, że chodzi na Msze, to pojawia się podejrzenie, że jest ekstremistą” – opowiada dziennikarz.

Uważa, że rozwiązaniem tych kłopotów byłaby większa obecność katolików w życiu społecznym. „Katolicy muszą po prostu pokazywać, jacy są. Muszą mówić także innym językiem. Bo ten język, którego używa Kościół, jest już niezrozumiały”.

pac/kath.net

Komentarze (17):

anonim2014.02.21 6:25
a niech diabli wezmą te Francję: kraj zdrajców, kolaborantów i masonów. Wcale ich nie żałuję.
anonim2014.02.21 7:03
Francja, srancja.
anonim2014.02.21 7:17
Nie chcą chodzić do kościoła, będą za 20 lat chodzić do meczetu. Już muzułmanie, których we Francji przybywa lawinowo o to zadbają.
anonim2014.02.21 7:49
krzysiekk: Francja jest zdominowana przez radykałów masońskich. To jedyna religia dozwolona i promowana.
anonim2014.02.21 7:56
arbiter, twoja wypowiedź świadczy o tym że ty niczego nie rozumiesz a tylko tak się sadzisz. Moje posądzenie o paranoję u ciebie ma mocne podstawy. Nie wypowiadaj się na temat Kościoła, Episkopatu bo nie masz do tego elementarnej wiedzy ani też bezstronnej oceny. To co piszesz to szlam który zapycha miejsce na forum. Wartość tego jest zerowa. Jesteś tu nasłany albo faktycznie, nie do końca obliczalny.
anonim2014.02.21 7:57
Jest to pokłosie po zlekcewarzeniu Boga przez Ludwika X IV który zlekcewarzył polecnie dokonania poświęcenia Francji NSJ. Owoc tego nieposłuszeństwa króla Ludwika XIV to śmierć na gilotynie wnuka i prawnuka, nie mówiąc o tym, że bracia bractwa - Masoni z Pierwszej córy Kościoła zrobili - Pierwszą córę Synagogi Szatana
anonim2014.02.21 8:46
Twardowski, sarkazm który nic nie znaczy. Ot poklepałeś w klawiaturę ( czyt. pomachałeś jęzorem) i tyle z tego. Typowo polskie: wal ! nawet jak się nie znasz. Pokaż jakiś łoświecony.
anonim2014.02.21 9:21
Francja zniknie prędzej niż nam się wydaje
anonim2014.02.21 9:29
Wierzę głęboko, że Francja nie zniknie bo jest tam "garstka sprawiedliwych", dzięki którym ten kraj jeszcze funkcjonuje. Oby tylko nie było jak z Sodomą.
anonim2014.02.21 11:00
Widzimy do czego prowadzi ideologia gender, przedstawia się jako nowy ateizm. Ekstremizmem nazywają chrześcijaństwo na którym została zbudowana kultura Europejska i w większości światowa. Nazywają setki milionów ekstremistami a tym czasem to oni są ekstremistami. Ten rodzaj ateizmu eskaluje społeczeństwa i prowadzi do niepokojów. Jest to nowy rodzaj rewolucji ateistycznej. Celem obecnego ateizmu jest usunięcie z przestrzeni publicznej chrześcijaństwa.
anonim2014.02.21 11:04
ekstremista czy to też przeciwnik Rydzyka?
anonim2014.02.21 12:04
Każdy żyje na własne ryzyko, i na własne ryzyko wybiera sposób życia w wieczności.
anonim2014.02.21 13:17
@Twardowski Odpowiedz czym się różnią Odyn, Zeus i Jowisz lub inni nie wymieni przez ciebie tzw. bogowie i gdze są teraz ich dawni i gdzie będą obecni ich zagorzali czciele. Uświadom sobie, że nie ma żadnych bogów, ci wymienieni to demony z piekła rodem. Czy Homer nie nazywa Olimp siedzibą demonów "czyt w orginale a nie w przeróbkach tłumaczy w rodzaju Parandowskiego, ect. ) Gdzie jest ich wieczne przebywanie w piekle. Poddani próbie upadli razem z Lucyferem (Iz.14,12-15, Ap. 12,3 nn.) Wyjdą już wkrótce z czeluści bo gwiezda jaśniejąca na firnamencie Kościoła otworzy kluczem, - "studnie czeluści." (Ap 9,1 nn) zobaczysz więc ich w całej okazałości. Ale wątpie czy będziesz ich radośnie witał. Rozpoczyna się jak zauważyłeś po wydarzeniach w krajach Islamu i tych już granicach Europy. Czas ich działania, czas zbliżającego się szybkimi krokami czas Oczyszczenia świata w Potopie Ognia, nie wód jak za Noego gdzie potomki Kaina potoneły. Módl się byś ocalał, bo będą zabierały zagorzałych w grzechu grzeszników z sobą do piekła. Bo żaden Odyn, ani Zeus, ani Jowisz cię nie ocali, - bo oni właśnie zabiorą cie tam gdzie byś nie chciał się znaleść tj. do piekła - i na co ci przyjdzie to szumne stwierdzenie.
anonim2014.02.21 14:33
język, którego używa Kościół, jest już niezrozumiały”.: no tak: -nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie pożądaj żony bliźniego swego( i w dodatku, jeszcze, kto jest moim bliźnim? iiiiitd rzeczywiście faktycznie niezrozumiały> To Wam Francuzom fundamentaliści islamscy wytłumaczą juz , dlaczego wasze żony mają nosić burki itd.-jeszcze 5-góra 10 lat....poczekajcie
anonim2014.02.21 14:35
arbiter czy ty wiesz co to znaczy miłość? bo odnoszę wrażenie , że dla ciebie to ogólnodostępne, we wszystkich konfiguracjach piep.....e się, a już szczególnie męsko-męskie!?
anonim2014.02.21 23:01
Język radia Maryja nie pomaga i szkodzi kościołowi w Polsce-nie nauczanie tylko forma i otoczka polityczna(doktryna Dmowskiego,antysemityzm,ksenofobia i obraz rzekomo wrogiego świata zewnętrznego).Nie mam nic do katolickich elementów,ale endekowanie w kościele musi odejść albo połowa ludu się odwróci bo nie zrozumie czym jest wiara katolicka.Styl listów pasterskich(ale nie treść)mógłby się zmienić na coś strawniejszego.Styl katechizacji nie może być odgórny,młodemu człowiekowi nie można odpowiedzieć na pytanie "bo tak","taka jest tradycja","wierzymy w to i tamto" tylko trzeba podać argumenty i to racjonalne tak jak tylko się da.Mam wrażenie,że księża uciekają od ostrych rozmów,zwłaszcza na temat samych podstaw wiary,ateizmu,tego dlaczego w ogóle jest to wszystko.Dopóki format komunikacji nie zmieni się z tryby pastoralno-zarządzająco-odgórnego na otwarty i towarzyszący dopóty wielu ludzi nawet nie zechce wysłuchać przekazu wiary-wyda im się to ekstremizmem i fanatyzmem.Potrzebna jest praca organiczna nad wiarą-gdy Paweł z Tarsu przybył do Aten nie chcieli go słuchać i tylko nieliczni przyjęli chrześcijaństwo."Winne" były inne ideologie i szok tego co on opowiadał.Nikt normalny nie uwierzy,że jakiś facet powstał z martwych jeśli się nie pokaże czegoś wystarczająco mocnego...Kościół współczesny boi się mocy,ucieka w "ubogie środki",w komunały,w stary styl opowiadania o jakichś tradycyjnych prawdach..a to,że wydarzył się Jezus nie jest tradycyjne ani stare ani niemrawe,to jest silniejsze niż uderzenie pioruna.Papież Franciszek ma chyba intuicję do tych spraw bo mówi o letnich chrześcijanach dość ostro.Imię Jezusa musi być głoszone z mocą.W przypadku europy to wymaga już teraz "ekstremizmu" i zdolności do męczeństwa.
anonim2014.02.25 20:09
To pewnie też zgniłe owoce tak rozumianego bratania się ze światem, że zapomniano o wierności nauce chrześcijańskiej. @Vrok Z tego co wiem o publicystyce początku lat 90-tych, to samo mówiono jak upadła komuna, a jakoś nie widzę, żeby kościoły opustoszały w Polsce.