Cenckiewicz pokazuje list Wałęsy do Jaruzelskiego - zdjęcie
11.12.18, 13:10Fot. Maciej Szczepańczyk via Wikipedia, CC 3.0 / MEDEF via Flickr, CC BY-SA 2.0

Cenckiewicz pokazuje list Wałęsy do Jaruzelskiego

Prof. Sławomir Cenckiewicz opublikował na swoim Facebooku zdjęcie listu Lecha Wałęsy do generała Wojciecha Jaruzelskiego, który datowany jest na listopad 1982 roku.

Oryginał listu kaprala Wałęsy do generała Jaruzelskiego (oryginał w kolekcji Czesława Kiszczaka w Hoover Institution) z 8 XI 1982 r. Ileż kontekstów kryje ten uniżony liścik... I ileż ważnych archiwaliów jest poza Polską...”

- pisze historyk na swoim profilu.

Jak czytamy w liście, Wałęsa pisze do Jaruzelskiego:

Wydaje mi się, że nadszedł już czas wyjaśnienia niektórych spraw i działania w kierunku porozumienia”.

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego w swoim wpisie zacytował tu fragment swojej książki „Wałęsa. Człowiek z teczki” z 2013 roku:

Po fizycznej rozprawie wojska z 'Solidarnością' Wałęsa nie zmienił swojego stanowiska wobec Jaruzelskiego i LWP. Prosił o rozmowy, a wybierając w Arłamowie formułę listu 'kaprala' do 'generała', przekształcił swoje posłuszeństwo w uległość wobec Jaruzelskiego”.

I dalej:

Choć pisemna prośba kaprala miała w zamierzeniu charakter poufny i dzisiaj interpretowana jest jako „żartobliwy ton” i misterna gra, jaką rzekomo Wałęsa prowadził z reżimem, to przecież stanowiła jednoznaczne uznanie wyników wprowadzenia stanu wojennego”.

dam/Facebook,Fronda.pl