Cela Plus. Mafia VAT może stracić mienie warte ok. 64 mln zł m.in. w ramach konfiskaty rozszerzonej - zdjęcie
22.06.20, 11:49Zdjęcie ilustracyjne/policja.pl

Cela Plus. Mafia VAT może stracić mienie warte ok. 64 mln zł m.in. w ramach konfiskaty rozszerzonej

16

Wspólne działania CBŚP i Prokuratury Okręgowej w Poznaniu doprowadziły do rozbicia kolejnej zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie nie odprowadzali należnego podatku VAT. Podejrzani mogli działać w latach 2009 - 2013 i wówczas narazić Skarb Państwa na uszczuplenia wynoszące ponad 37 mln zł. Po zatrzymaniu 9 osób, 2 zostały tymczasowo aresztowane. Śledztwo jest rozwojowe i niewykluczone są kolejne zatrzymania. W sprawie łącznie występuje 13 podejrzanych.

Policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prowadzą śledztwo dotyczące narażenia na uszczuplenie oraz spowodowanie uszczuplenia należności publicznoprawnej wielkiej wartości. Według śledczych na przestrzeni kilku lat (od 2009 do 2013), współdziałające ze sobą podmioty gospodarcze nie odprowadzały należnego podatku VAT. Ze zgromadzonego w sprawie materiału wynika, że firmy podawały nieprawdę w treści składanych organom podatkowym deklaracjach VAT i oświadczeniach oraz w sposób nierzetelny wystawiały faktury VAT podlegające rozliczeniu. Członkowie grupy działali na terenie województwa wielkopolskiego.

W minionym tygodniu, w Poznaniu i w okolicy, policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 9 osób, mieszkańców pow. poznańskiego, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W wyniku przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczono dokumentację, która jest poddawana dokładnej analizie. Ponadto podczas czynności ujawniono i tymczasowo zajęto mienie ruchome m.in. w postaci pieniędzy, samochodów, maszyn oraz ruchomości o łącznej wartości ok. miliona złotych.

Działania były poprzedzone długotrwałym, skrupulatnym gromadzeniem i weryfikowaniem materiału dowodowego przez policjantów CBŚP oraz prokuratorów. Praca ta doprowadziła również do ujawnienia przez funkcjonariuszy CBŚP i wskazania prokuratorom do zabezpieczenia mienia należącego do podejrzanych oraz mienia przeniesionego na inne osoby o łącznej wartości ok. 64 mln zł.

Dwóch zatrzymanych w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszało zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, siedmioro podejrzanych udziału w niej, a także  prania pieniędzy i popełnienia przestępstw karno-skarbowych, w tym narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku VAT w kwocie ponad 37 milionów złotych.

Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu na wniosek prokuratora Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zastosował wobec dwóch podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych zatrzymanych zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych i innych.

Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.policja.pl

Komentarze (16):

Andej2020.06.22 14:23
Taki cios przed wyborami zmobilizuje totalną opozycję do głosowania na gwaranta ciemnych interesów.
Darek2020.06.22 19:10
Czemu opozycja miała by glosować na Dudę, nie jest aż tak ciemna chyba. Ciemne interesy na maseczkach i respiratorach to nie opozycja robi, więc po kiego wała miała by wspierać Przekupnych i Skorumpowanych?
Suweren2020.06.22 14:00
Super! Jeszcze 32 takie akcje i zwróci się za propagandę w TVP. Nawet z 48-milionową nawiązką.
Darek2020.06.22 19:08
Ale trzeba się wyrobić do końca roku, bo to 2 miliardy na każdy rok idą na propagandę.
katowicka kretynitacja polski2020.06.22 12:59
Ten obóz szkodzący Polsce, zwany PO lub ZLew musi jak najszybciej opuścić scenę polityczną w naszym kraju, a wielu z nich z zarzutami zdrady stanu stanąć przed TS. Członkowie tej zarazy tak zagalopowali się w anty-PIS-ie, że dla nich ratunku już nie ma, bo ich demokracja polega na manipulacji. To co oni uprawiają to żadna polityka, a kłamstwa, nienawiść, zło i zdrada, którą posługują się w UE . I jak do tego dodać ich złodziejstwo i korupcję na skalę niebotyczną, bo w wysokości setek MLD zł i brak zdolności rządzenia państwem, to wyłania się obraz antypolskiej mafii politycznej ! To wrogowie Polski ! W dużych miastach mafiozi z PO są stowarzyszeni ze starym układem esbecko-postpeerelowskim. Ci ludzie zmienili język polityki na język nienawiści. Oni chcą Polaków patroszyć, dorzynać, strząsać z drzew, taplać w błocie ... Jeśli chcemy mieć Polskę jako strefę wolną od nienawiści, to oni muszą odejść prędzej czy później w zapomnienie obłożeni anatemą do trzech pokoleń !
verizanus2020.06.22 12:48
A ile pod obecnymi rządami mogą stracić np właściciele tzw. agnecji towarzyskich zwanych potocznie burdelami. Ile mogą stracić nic nie produkujący a obciążający budżet biurokraci, ile mogą stracić pospolici przestępcy (tacy co to "mała szkodliwość społeczna", różni mafiozi itp. Bo narazie to tylko sukcesy w sprawniejszym ściąganiu podatków ;).
geniapandemia2020.06.22 12:41
Za ryj i do pierdla!
Polak2020.06.22 12:14
Coraz trudniej finansować PiS, kolejni pisowcy za kratami...
Grzegorz 2020.06.22 12:11
A kiedy rozliczą Trzaskowskiego za największą katastrofę ekologiczną w Europie. Zrzut ścieków jaki zrobił do Wisły na długie lata będzie jeszcze negatywnie wpływał na ekosystem Wisły i morza Bałtyckiego. Jakby tak zatruł Tamizę lub Sekwanę już by siedział a u nas spokój a i ekolodzy nagle problemu nie widzą.
Darek2020.06.22 19:07
Zaraz, jak prezydentem Warszawy był Kaczyński, to ścieki płynęły do Wisły każdego dnia. Czemu wtedy nie krzyczeliście o największej katastrofie ekologicznej w Europie. Budowa oczyszczalni była blokowana przez ratusz. Potem przyszła bufetowa i ruszyła sprawę, ale w wielkim pośpiechu bo Warszawa mogła stracić dotacje przez nie opóźnienia spowodowane przez Kaczyńskiego. Teraz awaria i kilka tygodni ścieki płynęły tak jak wcześniej przez całe lata i wielka katastrofa. Chyba że za Kaczyńskiego też protestowałeś i o katastrofie krzyczałeś?Trzaskowski ani nie brał udziału w budowie oczyszczalni ani nie miał najmniejszego wpływu na awarię, więc w ogóle co on ma do tej sprawy? Awaria mogła się zdarzyć wszędzie zresztą.
fekaliowy rafalek2020.06.22 11:57
poubeckie odpady ...wciaz okradaja kraj....trzaskowski wspolnik pomatolow !!!
AAAtomek2020.06.22 12:21
Trzaskowski wspólnikiem PiS, chyba coś ci się poiiiiebało bolszewiku?
katolicka kretynizacja polski2020.06.22 11:56
a co z bezprawnym drukiem kart do głosowania które podatnika kosztowały ok. 70 mln zł.? czemu prokuratura nie zajęła majątku Siusina!
fekaliowy rafalek2020.06.22 11:58
sowiecki pomiocie ....zrobil cie ruski miekim i wyprodukowal kretyna z debilizmem.. cuchnacy fekaliami
AAAtomek2020.06.22 12:18
Znowu ten kretyn fekaliowy rafalek zanieczyszcza planetę swoimi durnymi komentarzami. Czy on jest z PiS?
Suweren2020.06.22 13:58
Dziś fekaliowy, jutro inaczej się podpisze. Nie zwracaj na niego uwagi. To kompletna patologia.