Brawo Polska! Mamy szansę stać się krajem z najniższym bezrobociem!  - zdjęcie
08.10.20, 21:50Fot. screenshot - YouTube

Brawo Polska! Mamy szansę stać się krajem z najniższym bezrobociem!

6

- „Tego jeszcze w historii Polski nie przerabialiśmy. Istnieje szansa, że w najbliższych miesiącach zostaniemy krajem z najniższą stopą bezrobocia na świecie” – pisze na spidersweb.pl Rafał Hirsch.

Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu wyniosła 3,1 proc. Tym samym jesteśmy w Unii Europejskiej drugim krajem z najniższym bezrobociem. Uciekliśmy Niemcom i ścigamy Czechy, które mają 2,7 proc. bezrobocia zajmując pierwsze miejsce w UE.

Przed koronawirusem mieliśmy 3 proc. bezrobocia. W maju wynik wskutek kryzysu osiągnął 3,3 proc., ale od tego czasu zaczęło ono znowu spadać. Inaczej jest w Czechach, gdzie bezrobocie obecnie powoli rośnie. Jeżeli nic się nie zmieni, Czechy ustąpią nam pierwszeństwa.

Jednak możemy być najlepsi nie tylko w Unii Europejskiej:

 - „Według danych OECD dla trzydziestu siedmiu najważniejszych gospodarek na świecie pod względem bezrobocia z Polską i Czechami może się równać obecnie jedynie Japonia. Tam bez pracy w lipcu (ostatnie dostępne dane z bazy OECD) pozostawało 2,9 proc. siły roboczej. Kilka dni temu Japonia podała, że w sierpniu jej stopa bezrobocia urosła do trzech procent” – podkreśla Rafał Hirsch.

Autor zaznacza, że inaczej jest liczona stopa bezrobocia Eurostatu i polskiego Głównego Urzędu Statystycznego, wedle którego utrzymuje się ona na poziomie 6,1 proc. Liczba podawana przez GUS jest liczbą osób zarejestrowanych jako bezrobotni w urzędach pracy. Eurostat natomiast swoje dane opiera o przeprowadzane ankiety i nie uwzględnia osób bezrobotnych, które o prace się nie starają i nie chcą jej podjąć.

kak/spidersweb.pl

Komentarze (6):

johnny2020.10.9 20:37
40 tys z 270 tys bezrobotnych w covidzie szuka pracy. Reszta bumeluje albo wyjechała. Propaganda uświęca środki :D
Torchwood2020.10.9 8:57
Jak narazie, to wygląda, że mamy szansę stać się krajem z największą liczbą zakażeń Covid-19 i największą liczbą zgonów z tego powodu.
MaxFiend2020.10.9 8:04
"nie uwzględnia osób bezrobotnych, które o prace się nie starają i nie chcą jej podjąć" :-D
gumowa kaczka2020.10.9 6:05
trzeba było jeszcze wspomnieć ,że przeciętny bezrobotny na Zachodzie dostaje zasiłek 2-3 krotnie wyższy niż te ochłapy ,które nam wypłacają za pracę -tak,brawo Polska
Marco Breslaviano2020.10.9 0:46
Spokojnie. Poczekajmy jeszcze troszkę. Niedługo będzie trzeba zacząć spłacać wszystkie długi.
violencja2020.10.8 22:16
U nas bezrobocie też będzie rosło:rolnicy , przedsiębiorcy , górnicy i pozostali.