Bp Pieronek: Orban próbuje uratować chrześcijańską Europę - zdjęcie
12.11.15, 12:00

Bp Pieronek: Orban próbuje uratować chrześcijańską Europę

10

"Komunia dla rozwodników w nowych związkach była niemożliwa wczoraj, jest niemożliwa dzisiaj, będzie niemożliwa jutro" - powiedział w rozmowie z włoską "La fede quotidiana" bp Tadeusz Pieronek, były sekretarz generalny KEP, ceniony teolog, przyjaciel Jana Pawła II.

Dlaczego Komunia dla rozwodników w nowych związkach jest niemożliwa? Jak mówi bp Pieronek, odpowiedź jest oczywista.

"Motyw jest prosty. Doktryna Kościoła jest w tym punkcie jasna i niemodyfikowalna, niezmienna. Jej zmiana oznaczałaby zmianę Ewangelii, a wiemy, że to, bez wpadania w herezję czy apostazję, jest nie do pomyślenia. Jej zmiana byłaby poza tym zdradą tradycji Kościoła, której trzeba zazdrośnie strzec. Nikt, czy to synod, czy to papież, nie może tego zrobić. My nic nie możemy wymyślić, wszystko jest napisane. Synod jest, poza tym, ciałem doradczym bez jakiejś władzy decyzyjnej" - powiedział biskup.

Hierarcha pytany, co sądzi o wzroście liczby egzorcystów w Polsce, odparł:

"Dzisiaj diabeł przechadza się swobodnie, rozpanoszył się. Wynika to ze słabej wiary czy z wątpliwości, które mamy. Im słabsi jesteśmy w wierze, tym szatan odnosi większe korzyści [...]. Obrazuje to upadek wartości chrześcijańskich, szczególnie na Zachodzie, oraz postępująca sekularyzacja czy też narastająca dechrystianizacja obyczajów, na wszystkich polach życia społecznego".

Gdy idzie o działanie diabła w Kościele, to biskup przyznał, że choć ostatecznie bezskuteczne, bez wątpienia ma ono miejsce.

"Działanie szatana jest nakierowane na zniszczenie Kościoła. Oczywiście nie może tego zrobić, ale ciągle próbuje. Szatan jest z natury przeciwny Kościołowi i czasami, zdarza się, wykorzystuje ludzi Kościoła do siania niezgody" - wskazał. 

Hierarcha mówił też o polityce europejskiej i polskiej. Pytany o politykę Wiktora Orbana w sprawie kryzusu imigracyjnego i zalewu Europy muzułmanami, bp Pieronek odparł: "Ze wszystkimi swoimi ograniczeniami, [Orban] próbuje uratować chrześcijańskość Europy".

Gdy chodzi o polską politykę, to bp Pieronek przyznaje, że w ostatnich latach nie było najlepiej. "Partia liberalna, która była u władzy, za bardzo skręciła w lewo, postępując bez żadnego sprzeciwu za dyrektywami z Europy, które dzisiaj nie odpowiadają wartościom chrześcijańskim i tradycji katolickiej naszego kraju. Jako Polacy musimy patrzeć na naszą specyfikę" - powiedział biskup.

hkw/La fede quotidiana

Komentarze (10):

anonim2015.11.12 12:16
Mam nadzieję, że PiS pójdzie drogą Orbana ...
anonim2015.11.12 13:35
Coś się panu Pieronkowi poprzestawiało w głowie ? Dotychczas obciągał platfusom kiedy tylko mógł.
anonim2015.11.12 13:41
@bielzz ...wybacz ale tego co Ty wypisujesz atakując Kościół nie da się już czytać. Prezentujesz swoją osobą jawne NIEPOSŁUSZEŃSTWO Kościołowi, nieustannie atakujesz Papieża. Przeczytaj o co prosiła Maryja w Fatimie- o modlitwę za papieża, który jest nieustannie atakowany. Wiesz jaki los sobie gotujesz atakując samego JEZUSA w osobie Jego namiestnika? Toż to sam swąd rodem z najgłębszych czeluści. Identyczne poglądy prezentuje ks.Natanek- przypominam SUSPENDOWANY! opamiętaj się kobieto! Administratorom proponuje się przyjrzeć wypowiedziom tej osoby, ponieważ prezentuje na tym portalu szkodliwe dla KK poglądy!
anonim2015.11.12 14:14
@Ninainsky Przestań walczyć z prawdą, a prawda cię wyzwoli. Rzeczy, o których pisze @bielzz są oczywiste dla każdego, kto ma oczy i uszy. To wiedza powszechna i dostępna dla każdego, kto interesuje się Kościołem Katolickim. Chyba tylko szatan nie może tego czytać, więc lepiej się zastanów co atakujesz, a atakujesz katolicyzm w najściślejszym tego słowa znaczeniu. Zdumiewająca zajadłość.
anonim2015.11.12 14:59
@Credo ...Ty jesteś rycerz? nieposłuszny Kościołowi? uderz się w piersi razem z bielzz i zapamiętaj, że pod płaszczykiem pokory szatan robi właśnie to co sobą reprezentujesz, brak POSŁUSZEŃSTWA! i przypominam Tobie "rycerzu", któremu brak podstawowej cnoty: "Stolica Apostolska, oprócz pięciu tak zwanych „Papieskich Zakonów Kawalerskich”, które w rzeczywistości są nazwą przyznawanych przez papieża orderów – uznaje i otacza opieką jedynie dwa zakony rycerskie: Suwerenny Zakon Kawalerów Maltańskich i Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie. Zaznaczono, że Stolica Apostolska nie przewiduje w tej dziedzinie jakichkolwiek innowacji, nie zamierza także dodawać do wspomnianych, żadnych nowych zakonów rycerskich. Wszystkie pozostałe, nie są uznawane przez Watykan, który nie jest gwarantem ich prawomocności historycznej lub prawnej, celów czy też struktur organizacyjnych. „Aby zapobiec wszelkim możliwym wątpliwościom, związanym na przykład z bezprawnym wydawaniem dokumentów czy niewłaściwym używaniem miejsc świętych oraz aby zapobiec dalszym nadużyciom, które mogłyby prowadzić do szkód wśród ludzi dobrej wiary Stolica Apostolska stwierdza, że nie przywiązuje absolutnie jakiejkolwiek wartości wszelkim certyfikatom przynależności czy insygniom wydawanym przez te grupy i uznaje za niewłaściwe wykorzystywanie kościołów bądź kaplic dla tzw. „uroczystości inwestytury”.
anonim2015.11.12 15:02
@Credo ...a zatem templariuszu.... nie siej herezji z łaski swojej...
anonim2015.11.12 17:30
A co mają wspólnego zakony rycerskie (o których bredzisz) z kryzysem Kościoła, o którym pisze bielzz ?
anonim2015.11.12 19:30
Sprawa ks. Piotra musi się skończyć dobrze z bardzo prostego i oczywistego powodu - mnóstwo ludzi modli się za niego...
anonim2015.11.13 7:25
@bielzz ..Twój "wysiłek" nie przyczynia się do jedności Kościoła ale do jego rozłamu. Wręcz szkodzisz swoimi poglądami Kościołowi. Nie uznajesz SVII a zatem rozumiem, że nie uznajesz również jednego z głównych jego twórców Jana Pawła II, który jest już wyniesiony na ołtarze jakbyś się nie zorientowała; rozumiem, że kolejnych jego następców Benedykta XVI i Franciszka też nie uznajesz, ponieważ sposób prowadzenia przez nich Kościoła był i jest w tym samym posoborowym duchu. Najgorsze jest to, że Ty w ogóle nie masz świadomości, że nie idziesz zgodnie z nauczaniem Kościoła, któremu należy być POSŁUSZNYM! Poradź się dobrego spowiednika bo masz wielki problem z posłuszeństwem i źle pojętą pokorą. Broniąc ks.Natanka obnażyłaś dogłębnie swoje poglądy, przypomnę Tobie komunikat Episkopatu, z którym oczywiście będziesz miała problem, bo związany jest z posłuszeństwem, ale zerknij może: "Osoby współpracujące z suspendowanym ks. Piotrem Natankiem przyczyniają się do rozłamu wspólnoty wierzących. Współdziałając w niszczeniu jedności Kościoła, popełniają grzech, z którego mają obowiązek oczyścić się w sakramencie pokuty. Warunkiem natomiast otrzymania rozgrzeszenia jest odstąpienie od wspierania rozłamu w Kościele i gotowość naprawienia wyrządzonego zła. Rada zwraca uwagę, że Msze św. sprawowane przez suspendowanego kapłana są niegodziwe i świętokradzkie, a udzielane rozgrzeszenia – nieważne." Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski Pojmujesz? Porównanie przypadku ks.Natanka z przypadkiem ks.Charamsy jest prawdę mówiąc niefortunne...to są dwa zupełnie odrębne problemy. Za obydwu kapłanów trzeba się modlić. Obiecuję również modlitwę za Ciebie. @enrque111 ..czytaj ze zrozumieniem- Credo pisze o KK i prawdzie, identyfikuje się z templariuszami a cnota posłuszeństwa również jest mu obca - poczytaj troszkę o zakonach rycerskich, wówczas się wypowiadaj..cały czas chodzi o POSŁUSZEŃSTWO Kościołowi, rozumiem, że Ty również masz z tym problem, także radzę porozmawiać z dobrym spowiednikiem. POSŁUSZEŃSTWO Kościołowi jest najdoskonalszym weryfikatorem czy ktoś ma poglądy zgodne z jego nauką. Miarą miłości do Boga zaś jest miara miłości do człowieka.
anonim2015.11.13 14:53
@Ninainsky Niestety, ale jesteś tylko głupią owcą sprowadzoną na drogę protestantyzmu. Bredzisz mi tu coś o zakonach rycerskich nie mając pojęcia, że ci rycerze zakonni w grobach się przewracają z powodu takich sprotestantyzowanych katolików jak ty. Jak by ci papa buongiorno zniósł VI przykazanie, to byś się gździła na lewo i na prawo, bo jesteś posłuszna Kościołowi? Zapamiętaj sobie, że Kościól ma 2000 lat, a nie tylko 50, jak byście wy moderniści chcieli. Chcesz być wierna i posłuszna Kościołowi? To szanuj i pielęgnuj wszystko to, co ten Kościół nam pozostawił, a nie tylko łykasz każdą posoborową głupotę i protestancką herezję jak kormoran kluchy bez popitki. Zawsze wstyd mi za takie miernoty religijne, które w dodatku nie znają znaczenia słowa herezja. Ogarnij się, bo głupotę nasz Pan wymienia jako jeden z najcięższych grzechów człowieka. Bądź wierna Chrystusowi w całej spuściźnie Kościoła to nie pobłądzisz. Albo zamilknij.