Bez Słowa Bożego nie ma Kościoła - zdjęcie
18.04.21, 09:34fot. yt/episkopat.pl

Bez Słowa Bożego nie ma Kościoła

5

- Zachęcam wszystkich do czytania Słowa Bożego ponieważ bez Słowa Bożego nie ma Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji Niedzieli Biblijnej, obchodzonej 18 kwietnia, która rozpoczyna XIII Tydzień Biblijny.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że w życiu codziennym, poza liturgią, zauważa się niekiedy pewną obojętność względem Pisma świętego i jego natchnienia pośród wiernych i duszpasterzy. „Za mało czyta się Pismo święte, za mało poważa wypowiedź Pisma świętego” – zauważył.

Abp Gądecki przypomniał też regułę św. Hieronima: „Nie znać Pisma św. to nie znać Chrystusa”. „Pismo święte jest pierwszą i najważniejszą Księgą wiary Kościoła. Jest kręgosłupem całej jego refleksji teologicznej. Każda epoka w inny sposób podchodziła do tej Księgi odczytując ją ciągle na nowo, na różne sposoby w swojej konkretnej sytuacji” – zaznaczył.

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że Sobór Watykański II podkreślił konieczność wspólnego wsłuchiwania się w Słowo natchnione. „To Słowo tworzy wspólnotę między słuchaczami a Bogiem, a w następstwie także między samymi słuchającymi” – zauważył. Dodał również, że Niedziele Biblijne praktykowane były w latach posoborowych, a potem zostały zapomniane. „Dzisiaj powinniśmy do nich wrócić, ponieważ skłania do tego nowa sytuacja Kościoła i wołanie nowego Tysiąclecia” – powiedział.

Abp Gądecki stwierdził, że byłoby dobrze, aby w Niedzielę Biblijną w każdej parafii zostało przygotowane nabożeństwo Słowa Bożego. „W większych parafiach powinno odbywać się po południu, o dogodnej dla wiernych porze. W małych parafiach, zwłaszcza tam, gdzie wierni mają trudniejszy dostęp do kościoła, może mieć miejsce w łączności z niedzielną Mszą św. Nabożeństwa te powinny być jednak przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

BP KEP

 

mp/episkopat.pl

Komentarze (5):

Grizzly2021.04.19 8:15
***** *** * **** i Konfederację też
V2021.04.18 13:37
Kościoła nie ma bez naszych pieniędzy !
antoni.s2021.04.18 11:46
Kościoła nie byłoby bez dojnej krowy zwanej polska, powinien raczej powiedzieć... dobry cwaniak.
rebeliant2021.04.18 10:52
Przestrzenią do silnego wzrastania jako człowiek jest obszar poza okładkami nieba i piekła. Na obu tych okładkach nie ma życia, a między nimi wytwarzane są zaburzenia dzięki, którym wzrost człowieka doznaje mnogim porażeniom. Niebo i piekło ze sobą współpracują i s ze sobą połączone pewnym pomostem. Piekło stanowi ekran odbijający na rzecz jedynego porządku, w którym ów "niebo" może mieć absolutną władzę... ale jak to wiadomo - w uścisku władzy nie ma życia o poznaniu samego siebie nie wspominając.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.18 9:39
Bez pyerdolenia dzieci przez klechów w imię Boże nie ma Kościoła