31.05.20, 12:00Screenshot Youtube

Bez Niego ich wiara rozpadała się w gruzy

Wejść w środek Trójcy

Zesłanie Ducha Świętego

Dz 2,1–11; 1 Kor 12,3b–7.12–13; J 20,19–23

Udzielenie Ducha Świętego kojarzy się nam przede wszystkim ze sceną w Wieczerniku. Bez wątpienia było to wylanie szczególne i bez precedensu, ale błędem byłoby sądzić, że to jeden jedyny raz, kiedy Duch Święty został dany. Tytułem przykładu czytamy dzisiaj fragment z Ewangelii według św. Jana o tym, że Duch jest pierwszym darem Zmartwychwstałego. Tym zalęknionym, zdesperowanym ludziom, jakimi byli Apostołowie po dniach Męki Pana, potrzebne było umocnienie samym Duchem Świętym, bez Niego ich wiara rozpadała się w gruzy. Jezus o tym wiedział, więc podzielił z nimi tym, co dla Niego jest najcenniejsze: więzią z Ojcem i Duchem, wprowadził ich w samo serce Trójcy Świętej. A skoro zaczął w nich działać Duch, to mają odpuszczać grzechy, mają przebaczać, jak z miłości skruszonym grzesznikom przebacza Bóg. Chodzi tu w pierwszym rzędzie o sakrament pokuty, ale niemniej ważne jest przebaczenie, którego udzielmy hojnie tym, którzy przeciw nam zawinili. Jeśli mamy udział w Duchu, musimy Go naśladować w Jego pokorze i przebaczeniu.

I na nas, przyjmujących Komunię, tchnie dzisiaj Jezus i mówi: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.

Fragment książki „Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych”

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła „Pomiędzy grzechem a myślą” oraz o praktyce modlitwy nieustannej „Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie”.

Komentarze

jaa2020.05.31 20:06
Duch Święty - Kobieta mnie zaskoczyła...zażądała uczciwej pokuty, spowiedzi wg 7 grzechów głównych ponieważ grzechy chowają się jak robaki w jabłku...zażądała bezwzględnej miłości bliźniego polegającej na tolerancji ich grzechów - grzesznikom należy okazywać miłość i mówić im o miłości Boga...zażądała pokuty za zmarłych i nawet za dusze w piekle....pokazała, że ważniejsza jest miłość bliźniego niż msza św czy adoracja....wywróciła mój dekalog do góry nogami
Seks pokazy randki2020.05.31 14:22
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
"Leszek" Radziszewski Keller-Krawczyk żyd z Kremla2020.05.31 14:05
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 ! 𝐖𝐈𝐑𝐔𝐒 𝐊𝐎𝐑𝐎𝐍𝐘 𝐍𝐈𝐄 𝐙𝐀𝐁𝐈𝐉𝐀 𝐓𝐘𝐋𝐊𝐎 𝐖𝐙𝐌𝐀𝐂𝐍𝐈𝐀 𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐌 ! 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐀 𝐁𝐈𝐋𝐋𝐀 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒𝐀, 𝐓𝐎 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐄 𝐈 𝐂𝐇*𝐉𝐀 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 ! 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 ! 𝐀𝐌𝐁𝐀𝐒𝐀𝐃𝐀 𝐔𝐒𝐀 𝐖 𝐖𝐀𝐑𝐒𝐙𝐀𝐖𝐈𝐄 𝐓𝐎 𝐒𝐀𝐌𝐈 "𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐈" !
JKJ2020.06.1 1:28
Leszek"..... A skąd wiesz, że w Ambasadzie USA są sami Masoni...? Skąd takie niedobre masz wieści? Ktoś ci to mówił, czy się tylko dopyślasz? Jak to jest?
katolicka kretynizacja polski2020.05.31 12:23
"Wejść w środek Trójcy" jakiś homoseksualny czworokąt???
JAGODA2020.05.31 23:31
"kretynizacjo...." ! CZY TY ZDAJESZ SOBIE SPRAWĘ CO PISZESZ?? OPAMIĘTAJ SIĘ CHŁOPIE! Wszystkie mogą być darowane grzechy, jeżeli się o to poprosi! ALE NIE GRZECH PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU ! NIGDY NAWET TAK NIE ŻARTUJ, UPRZEDZAM SIĘ NA PRZYSZŁOŚC! SZKODZISZ SOBIE, NIE NAM ! Będziemy wszyscy rozliczeni z każdego złego słowa ....i ty też! Obojętnie, czy wierzysz, czy nie! To nie żarty! Tu już wyboru nie będziesz miał!
MementoMori2020.05.31 12:08
PiS “reglamentuje” posłów Konfederacji w Sejmie Przez obostrzenia wynikające z pandemii rządzący chyba bardzo zatęsknili za długo zamkniętymi cyrkami, więc postanowili, że zorganizują go sobie w Sejmie. Władza w sposób skandaliczny i niesprawiedliwy zdecydowała, że zamiast dwóch posłów na sali plenarnej #Konfederacja może mieć tylko JEDNEGO posła. Jednocześnie zwiększyli liczbę miejsc dla swoich posłów (do 28) oraz Koalicji Obywatelskiej (do 16) i Lewicy (do 6). Mało tego poseł Grzegorz Braun został też ukarany obcięciem części pensji poselskiej za mocne słowa prawdy o ministrze Szumowskim,który kompletnie się pogubił, wymyślając kolejne absurdalne obostrzenia, zakazy i nakazy, a do tego zamieszany jest w afery finansowe. Nergal wczoraj powiedział chwaląc Hołownie że " satanista będzie szanował katolika który wyznaje poglądy ekumeniczne który buduje mosty" . Iście zastanawiające
Klara2020.05.31 23:14
Memento.... W jakie afery jest on zamieszany ! Co mu udowodniłeś? Jak wiesz o nim coś złego, to zgłoś do organów! Inaczej wg przepisów kryjesz przestępstwo, bo wiesz, a nie zgłaszasz ! Jeżeli nie wiesz, to ZAMILCZ! Pomówienia są przestępstwem, to też jest karalne! Powiedz to jemu, nie nam ! NIEOBECNI SIĘ NIE BRONIĄ.... NIE WIEDZĄ ŻE OCZERNIASZ....!