Będą zmiany w rządzie? Gowin: Koalicja przetrwa do końca kadencji - zdjęcie
29.09.17, 21:15Zdj. screen Youtube

Będą zmiany w rządzie? Gowin: Koalicja przetrwa do końca kadencji

Wicepremier Jarosław Gowin był gościem Polskiego Radia24. Minister nauki i szkolnictwa wyższego mówił m.in. o przyszłości obozu Zjednoczonej Prawicy. 

Czy Polska Razem wyjdzie z koalicji z Prawem i Sprawiedliwością? Wicepremier zapewnił, że są to tylko plotki. 

"Ja nawet dzisiaj słyszałem od jednego z zaprzyjaźnionych posłów PiS-u pytanie: „słuchaj, co się dzieje, bo podobno w poniedziałek - ten który minął - mieliście wyjść z koalicji. Przecież powinniśmy zachować jedność”- powiedział lider Polski Razem. Jak dodał, "ktoś wyraźnie tego typu plotki rozpuszcza".

"Chcę albo uspokoić albo zmartwić słuchaczy w zależności od ich sympatii politycznych: koalicja Zjednoczonej Prawicy przetrwa do końca tej kadencji"- podkreślił 

Czy do końca bieżącej kadencji rządu będzie pełnił funkcję wicepremiera stwierdził, że jest to odrębna sprawa. 

Pytany, czy oczekuje, że będzie pełnił funkcję wicepremiera do końca kadencji stwierdził:

"W połowie listopada nasz rząd będzie poddany ocenie przez nasze zaplecze parlamentarne. Tak się od początku umawialiśmy, że rząd ma dwa lata, potem następuje coś w rodzaju śródokresowej oceny"- wyjaśnił polityk. 

Podkreślił jednocześnie, że jak do tej pory notowania zarówno rządu, jak i całego obozu politycznego są "niezłe". Wicepremier zwrócił jednak uwagę, że każdego dnia każdy członek rządu "musi się liczyć z tym, że to może być ostatni dzień jego urzędowania". 

Minister potwierdził również, że toczą się rozmowy z pojedynczymi politykami opozycji. Posłowie mają zastanawiać się, czy nie lepiej- zamiast "tkwić w jałowej opozycji"- przejść do obozu rządowego.

"Ale czy ktoś podejmie taką decyzję, zobaczymy, osobiście myślę, że tak"- stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Wiceszef polskiego rządu gościł dziś również w Polsat News. Lider Polski Razem stwierdził, że podobają mu się prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS. Co więcej, dodał, że zarówno prezydentowi Dudzie, jak i prezesowi PiS zależy na porozumieniu. 

"Mnie się te ustawy podobają. To będzie test naszej dojrzałości koalicji rządowej. Jest duże prawdopodobieństwo znalezienia porozumienia z prezydentem."- podkreślił minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wicepremier zwrócił jednocześnie uwagę, że istnieje jedna kwestia sporna: rozwiązanie sytuacji, w której nie udałoby się wybrać sędziów do KRS większością 3/5 Sejmu.

"Zastrzeżenie pana prezydenta jest słuszne. Jarosław Kaczyński chce porozumienia z Andrzejem Dudą i byłoby krokiem samobójczym, gdyby nasze drogi się rozeszły"- ocenił Gowin.

yenn/PolskieRadio24, Polsat News, Fronda.pl