Autor książki o Polakach ratujących Żydów rzecznikiem episkopatu - zdjęcie
09.06.15, 11:49Ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik (fot. Twitter.com)

Autor książki o Polakach ratujących Żydów rzecznikiem episkopatu

4

Nowy rzecznik episkopatu urodził się w 1976 roku w Sokołowie Podlaskim. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. bpa Antoniego Dydycza 16 czerwca 2001 roku w Siemiatyczach. Od 2003 r. studiował we Włoszech, na Oxfordzie w Wielkiej Brytanii i w Ziemi Świętej. Od 2012 r. jest profesorem Pisma Świętego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie i wykładowcą na Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Podczas swej edukacji studiował 16 języków obcych, którymi posługuje się w pracy duszpasterskiej i naukowej. Od 2013 r. pełni też funkcję zastępcy redaktora naczelnego tygodnika „Niedziela” ds. Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Współpracował także z Katolickim Radiem Podlasie, „Naszym Dziennikiem”, Katolicką Agencją Informacyjną, Radiem Maryja, Telewizją Trwam i Radiem Watykańskim. Jak informuje dotychczasowy rzecznik ks. Józef Kloch, ks. Rytel–Andrianik pomagał biuru prasowemu, przysyłając korespondencje z Rzymu. Nowy rzecznik episkopatu jest też aktywny w portalu społecznościowym Twitter.

Ks. prof. Paweł Rytel–Andrianik wspólnie z historykiem dr. Edwardem Kopówką wydał książkę „Dam im imię na wieki” opowiadającą o Polakach ratujących Żydów. Praca zawiera relacje i świadectwa dotyczące ponad 250 zamordowanych, głównie za pomoc Żydom (w tym 18 księży), prawie 350 Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i ponad 300 innych osób, które z narażeniem życia niosły efektywną pomoc. Dziadek nowego rzecznika episkopatu sam był jednym z ocalałych z Treblinki.

KJ/Twitter.com/Wiescisokolowskie.pl

Komentarze (4):

anonim2015.06.9 14:53
To pochodzi z pieknych terenow, gzie ja jezdzilam na wies do wsi Milkowice : ) Tu mozna poczytac troche jest tam cudwone zrodelko: http://www.siemiatycze.com.pl/archiwum/132-mikowice-maki-cuda-byy-s-i-bd.html Z Bogiem:D
anonim2015.06.9 17:41
Miałem ogromną przyjemność uczestniczyć we Mszy świętej w trakcie której Ksiądz Profesor głosił homilię. :)) Wspominał o swej działalności na rzecz zachowania pamięci osób, którzy ratowali Żydów w okresie WWII, zachęcał do zgłaszania kolejnych świadectw.
anonim2015.06.9 19:04
Ciekawe czy byli jacyś Żydzi ratujący Polaków - z rąk NKWD albo innej bezpieki, gdzie - w końcu - Żydzi byli reprezentowani dość mocno, to i możliwości też były odpowiednio większe.
anonim2015.06.9 19:13
Bogu dzieki.Polska Ziemia wydaje tez dobre owoce.