Prawnicy: Arcybiskup Michalik jest dyskryminowany - zdjęcie
08.04.15, 10:31abp Józef Michalik (fot.media)

Prawnicy: Arcybiskup Michalik jest dyskryminowany

12

Przed sądem w Przemyślu toczy się proces o naruszenie dóbr osobistych, który wytoczyła arcybiskupowi Michalikowi Małgorzata Marenin, feministka z Kielc. Kobieta poczuła się dotknięta słowami metropolity, dlatego domaga się przeprosin, 1000 zł zadośćuczynienia na cel charytatywny oraz odwołania wypowiedzi w ogólnopolskich mediach.

Chodzi o homilię wygłoszoną w 2013 roku, podczas której arcybiskup duchowny mówił, że Kościół stał się celem ataku promujących aborcję i zwalczających tradycyjny model rodziny feministek. Podczas pierwszej rozprawy metropolita nie pojawił się w sądzie. Kolejną zaplanowano na czwartek.

W obronie arcybiskupa wystąpili prawnicy - dr Michał Chajda z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Michał Skwarzyński z KUL. W wydanej opinii dowodzą oni, że proces jest bezpodstawny. Według nich za tak sformułowaną tezą przemawia fakt, że wypowiedzi miały charakter ocen niepodlegających odpowiedzialności prawnej i stanowiły wyraz wolności wyznania oraz wolności słowa, a działanie samo w sobie było podyktowane społecznie uzasadnionym interesem społecznym. Prawnicy argumentują również, że metropolita w całej sprawie nie jest traktowany jak każdy inny obywatel.

Natomiast próby kontroli kazań w działaniach sądu dopatruje się senator Kazimierz Jaworski z "Polski Razem". "Jako katolik w całości podzielam poglądy wygłoszone przez arcybiskupa" - podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Wysłał też list do ministra sprawiedliwości, w którym apeluje o podjęcie adekwatnych działań.

ed/Rzeczpospolita

Komentarze (12):

anonim2015.04.8 10:40
Hę? Dziwne. Zawsze myślałem, że w Polsce to Adam Michnik jest dyskryminowany jako chrześcijanin... .. (widocznie pomyliłem się) ironia
anonim2015.04.8 11:00
Do czego prowadzi wiara w nieskończony POSTĘP. Do nieskończonego szeregu błędów genetycznych! . Jeden z tych błędów zniszczy całą ludzkość. ceterum censeo Komorowski! co tam słychać w Moskwie? chcą do NATO?
anonim2015.04.8 11:02
[email protected] A wiesz co to jest wolność słowa? Ciebie można oskarżyć za tego "palanta", ale pani M strzela kulą w płot. A sąd jest nieprofesjonalny, albo tendencyjny.
anonim2015.04.8 11:10
Antolek Sąd jeszcze w tej sprawie nie orzekł. W tym przypadku nie zachodzą podstawy do odrzucenia pozwu. Na czym zatem polega ta tendencyjność? Zapewne zapadnie wyrok oddalający powództwo, a powódka poniesienie wszelkie koszty, w tym koszty, które poniósł Michalik. Tak działa sądownictwo w całym cywilizowanym świece. To jest postępowanie cywilne i można pozywać kogo się chce. Na koniec, jeśli pozew okaże się bezpodstawny, trzeba za to zapłacić.
anonim2015.04.8 12:00
[email protected] No właśnie. Podtrzymuję swoje zdanie o sądzie, który jeszcze nie orzekł. Dlaczego tak długo to trwa? Ano dlatego by sprawę by nagłośnić. Podstaw do przeciągania jej nie ma żadnych.
anonim2015.04.8 12:07
antolek Widzę, że masz duże doświadczenie procesowe. Wiesz, ile to przeciętnie trwa?
anonim2015.04.8 12:07
antolek Widzę, że masz duże doświadczenie procesowe. Wiesz, ile to przeciętnie trwa?
anonim2015.04.8 12:15
@ antolek "Podczas pierwszej rozprawy metropolita nie pojawił się w sądzie. Kolejną zaplanowano na czwartek." I masz już odpowiedź na pytanie- dlaczego to tyle trwa.
anonim2015.04.8 12:15
Wiedźma która się odkrywa czyli odkrywamka każdemu sugeruje leki (psycholodzy takie zachowanie nazywają projekcją) - ciekawe czy wiedźma odkrywamka dziś wzięła leki - bo z jej wpisów wynika, że powinna leczyć się systematycznie, a nigdy tego nie robi
anonim2015.04.8 12:36
O! wiedźma odkrywamka rozszerzyła swój repertuar o nowe wulgaryzmy i wyzwiska - no cóż typowy język lewych wiedźm ( i nie tylko wiedźm) - nihil novi...
anonim2015.04.8 12:40
Czy Jezus glosil swoje Nauki w podziemiu? Czy wolal ludzi na miejsce odludne i tam glosil? Nie.. Jezus glosil do tlumow, wyglaszal kazanie z lodzi do licznie zgromadzonych ludzi, mowil smialo do faryzeuszow. Wiec dzis apostolowie (ksieza, ktorzy sa nasladowcami Jezusa) tez glosza swoja kazania w kosciele, ale nie tylko tam, bo i w mediach, wychodza na ulice... I Jezusa za Jego slowa skazano na smierc i nas za to co mowimy beda przesladowac. I kazdy biskup, ksiadz, kazdy chrzescijanin powinien odwaznie mowic prawde i nie zwazac na to, ze znajda sie tacy, ktorym sie to nie spodoba... I jeszcze Pismo Sw uczy nas, ze biada nam gdy wszyscy ludzie chwalic nas beda, tak bowiem czyniono falszywym prorokom. Mam temperature i nie mam sil dzis na wyszukane slowa : ) Ale wiem, ze Jezusa przesladowali i nas beda przesladowac. Tak samo jak posla Godsona spotkaly przykrosci jak bronil tego czego uczy nas Pismo Swiete... Z Bogiem ; )
anonim2015.04.8 15:07
ufam 100/100. Pozdrawiam.