Abp Stanisław Gądecki mówi o... ,,nawróceniu ekologicznym'' - zdjęcie
01.02.20, 17:10

Abp Stanisław Gądecki mówi o... ,,nawróceniu ekologicznym''

39

- Niektórzy chrześcijanie drwią z troski o środowisko naturalne. Inni są bierni i niechętnie zmieniają swoje przyzwyczajenia. Tymczasem dzisiejszy kryzys ekologiczny jest wezwaniem do głębokiego wewnętrznego nawrócenia. Potrzebujemy nawrócenia ekologicznego, bo bycie obrońcami dzieła Bożego stanowi istotną część uczciwego życia – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP przemawiał w katedrze poznańskij na Mszy świętej z okazji 100-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

- Lasy państwowe to wielkie, wspólne dobro każdego kraju – powiedział w sobotę przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej w katedrze poznańskiej w trakcie mszy św. z okazji 100-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

"Na problemy społeczne odpowiada się więziami wspólnotowymi, a nie samą sumą dóbr indywidualnych. Potrzebne jest połączenie wszystkich sił i jedność w działaniu. Nawrócenie ekologiczne - niezbędne do stworzenia dynamiki trwałej zmiany – winno więc być nawróceniem wspólnotowym" - wskazał.
 
Przewodniczący KEP mówił, że "nawrócenie ekologiczne powinno "pobudzać nas do szczodrej i serdecznej troski o świat, który jest darem otrzymanym dzięki miłości Ojca. Winno nas ono prowadzić do rozwijania własnej kreatywności i entuzjazmu, do ofiarowywania siebie Bogu jako »ofiary żywej, świętej, Bogu przyjemnej«. Trzeba więc, abyśmy nie tylko dbali o ekologię środowiska naturalnego, ale również o ekologię naszych serc".
 
bsw/polsat

Komentarze (39):

kacpi2020.02.13 8:51
Nawrocenie ekologiczne to nawrocenie do diabla
Felek2020.02.2 20:02
Niezwykle jest to ze niektorzy katolicy na slowo ekologia reguja strachem i panicznym obrzydzeniem. Tak jakby oczywsta oczywstosc, ktora nawet rodzice przekazywali z pokolenia na pokolenie- dbanie o przyrode i srodowisko stalo sie dla nich jakims wymyslem szatana. Jak wy zyjecie zatem? Wyrzucacie smieci do lasu i morza? Zyjecie w jakims syfie nie baczac na nic bo ekologia to zlo?
anonim2020.02.2 19:18
Z całym szacunkiem kolejna homilia gdzie dużo jest powiedzine a nic z tego niewynika. Oczekuje od tak wysokiego hierarchy, że powie mi rób to, nie rób tego. Od wielu lat słucham listy pasterskie episkopatu, i co z nich wynika: nic. Jest to tak napisane jak mówia nasi polityce: dużo powiedzieć i nic nie powiedzieć. Oczekuje konkretów: rób to, nierób tego.
krzysztof2020.02.2 15:24
TO MASON KOŚCIOŁA DZIAŁA NA RZECZ NASZYCH WROGÓW TO SAMO DOTYCZY WYPOWIEDZI O KAŚCIE SĘDZIOWSKIEJ LUDZI NIE BRONIŁ
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.2 12:58
W ten oto sposób Jędraszewski vel czarna zaraz dostał po łbie od swojego przełożonego Gądeckiego. Za tydzień następny odcinek :)
Marek2020.02.2 12:52
I ma rację - jak patrzę co ten motłoch u mnie na wsi robi z przyrodą, drzewami, zwierzyną to mnie szlag trafia.
zapluty kopciuch reakcji2020.02.2 7:36
A więc eucharystia śmieciowa...
Mejer2020.02.2 6:08
Durna nowomowa 'światłych'. Ekologiczne serce to niby jakie? bo jak dla mnie np: - 'serce z kamienia' to sama ekologia :D
zdenek2020.02.2 5:36
co on wygaduje, co za zwrot. oczywiście nie wolno niszczyć środowiska. biskupi w Polsce wam potrzeba stawać w obronie doktryny i mowić o Chrystusie. pobłądziliście. wy nie pasterze tylko najemnicy.
ect2020.02.1 22:24
No i tego typu biskupi próbują nam zniszczyć Kościół. Dobrze, że Pan Bóg nad wszystkim czuwa.
Michał Pasierb 2020.02.1 21:51
"Trzeba więc, abyśmy nie tylko dbali o ekologię środowiska naturalnego, ale również o ekologię naszych serc".-....Jak zgrabnie Abp przeskoczył z jednej religii do drugiej: z ekologizmu do (mam nadzieję) katolicyzmu....
majcin2020.02.1 20:44
Halo, czy jest tu jakiś moderator, czy może wpisy andrzejhahn3 odpowiadają linii redakcji?
Tomasz2020.02.1 20:35
Abp. Gadecki kiedy spotkasz sie z ofiarami Paetza? Kiedy? Bo nigdy z nimi sie nie spotkales! A za zycia Paetza listu do Watykanu nie wyslales! Obłudniku! Sprawdz najpierw swoje oczy czy w nich nie ma drzazgi!
Ma\\\\305\\\\202gorzata2020.02.1 20:14
Nawracać mamy się od GRZECHU a nie od ekologii . Czyżby wśród leśniczych nie było żadnego katolika aby przypomniał nauczanie Kościoła ? A w szczególe Pasterz winien troszczyć się o ZBAWIENIE swoich wiernych a nie o świat . Ta "nowo-moda" - "ekologia naszych serc" doskonale wpisuje się w panujący chaos w "ekologiczno-ekumenicznym" kościele chrześcijan.
JS2020.02.1 20:07
Wyrażenie "nawrócenie" dodane do słowa ekologiczne jest nadużyciem i z ekologii robi ateistyczną religię ochrony planety, którą włącza się do chrześcijaństwa. Nie można dwom panom służyć. O ochronie środowiska naturalnego winna mówić szkoła od pierwszej do ostatniej klasy szkoły średniej ale nie Kościół, bo on nie jest od tego nawrócenia. Z tego względu nie przyłącze się do słów abp Gądeckiego. Najpierw niech sami arcy-kapłani nawrócą się i bardziej słuchają Boga niż samych siebie, nie trzymają światła pod korcem, Biada wam, uczeni w Piśmie faryzeusze, obłudnicy, że zamykacie Królestwo Niebios przed ludźmi, albowiem sami nie wchodzicie ani nie pozwalacie wejść tym, którzy wchodzą (chcą wejść). Króluj nam Chryste Pozdrawiam
J.P2020.02.1 20:18
Jezus nie będzie nam królował jeśli zniszczymy świat ktory nam dał, nie będzie komu do niego wznosić modłów. To raczej logiczne.
ect2020.02.1 22:26
Wiara jest czymś więcej jak logiką.
J.P2020.02.2 7:29
To spróbuj nie oddychać i wierzyć.
JS2020.02.2 10:17
Czy to ja wymyśliłem taki postęp, że teraz chcą mnie i ciebie zdepopulować ? JUż 100 lat temu mogła zacząć się era czystego środowiska i czystszego przemysłu gdyby zastosowano wynalazki Tesli. Ale biznes i bankowe układy w USA nie chciały inwestować. Ropa i węgiel i gaz byłyby do czegoś innego i żylibyśmy na czystszej ziemi. Wierzę, że Jezus Król po oczyszczeniu naszych serc i dusz i ciał, oczyści także i ziemię. A po Jego powtórnym przyjściu wszystko będzie odnowione. Króluj nam Chryste
J.P2020.02.2 10:25
Kto inny sieje, kto inny zbiera.. Napominanie późne jest lepsze niż zamiecienie problemu pod dywan, bo i dyean ma ograniczoną możliwość wchłaniania brudu.. Nie odniosę się do Twojej wiary bo to Twoja prywatna sprawa.
Dam2020.02.2 14:26
Czyli masz nadzieję, że ktoś po tobie posprząta, jak będziesz bardzo chciał, bo tobie się nie chcę? Jak dziecko, które nie sprząta pokoju, bo ten się magicznie posprząta "sam" przez noc.
J.P2020.02.1 19:41
Cóż tak złego powiedział, że tak was to zezłosciło ? Czy dbanie o segregacje śmieci, nie wyworzenie śmieci do lasu jest złe, rozsądna gospodarka leśna jest złem?
emigrant2020.02.2 0:35
1. Nie ma czegoś takiego jak "nawrócenie ekologiczne"! Co to znaczy??? 2. Nie ma czegoś takiego jak "nawrócenie wspólnotowe"! CO to znaczy? Nawrócenie - methanoia = przemiana myślenia. Dokładnie: np. żyłem w cudzołóstwie szedłem na zatracenie do piekła-----> Nawróciłem się: od dzisiaj żyję w czystości - chcę iść do nieba <------- Poziom umysłowy polskich biskupów coraz bardziej mnie zdumiewa. Powinny być obowiązkowe badania psychiatryczne kandydatów, powtarzane co roku. Wyniki powinny być ogłaszane publicznie. TO JEST SPRAWA WSPÓLNOTOWA.
J.P2020.02.2 7:28
Dobrze napisałeś : "Nawrócenie - methanoia = przemiana myślenia." Ubodło was słowo bo do słów bardzo się przyzwyczailiście, ale w istocie właśnie chodzi o przemiane myślenia. Przyroda da radę bez nas, my bez niej nie.
likad2020.02.2 9:11
oni jak opetani szukaja pretekstu do ataku na biskupa.
likad2020.02.2 9:11
niestety...
Bogusław2020.02.1 18:54
Przykre to, pogubiony biskup, który zatracił wiarę skoro odszedł od Jezusa Chrystusa. No cóż, Jezus to "Droga-Prawda i Życie". Wymaga przestrzegania zasad, głoszenia prawdy, konsekwentnego nawracania pogan. Jak widać naszemu biskupowi łatwiej jest zamiast nawracania urządzać dni pogańskie w kościele - czyli judaizmy, islamizmy, protestantyzmy. Zamiast prawdy, zamiast nazywania zła po imieniu, które szerzy się coraz bezczelniej - promocji dewiacji i szatańskich marksistowskich ideologii, zdrady narodowej i targowicy - mamy milczącą akceptację zła dokonywaną przez naszych pasterzy! Biskupowi Gądeckiemu polecam słowa biskupa Lengi, co do którego nasz episkopat wypowiedział się, że nie reprezentuje kościoła polskiego. Paradne to, gdyż ten kapłan właśnie, biskup Lenga jest światłem i naszą nadzieją. Takich pasterzy wypatrujemy. Szanowny księże biskupie Gądecki: nie chcemy herezji i szatana w naszym kościele! Modlimy się o nawrócenie księdza biskupa.
Ciekawy2020.02.1 18:29
To już ekologia nie jest wrogiem kosciola a co na to Jedraszewski pochylał się z rozpaczy
matis892020.02.1 18:00
A jak się nazywa ten bóg mówiący o ekologicznym nawróceniu ??? Bo na pewno nie Jezus Chrystus. Chodzi o jakiegoś innego boga. Może o jednego z bogów Bergoglio czyli pachamame. Za Bergoglio oszustem nie katolikiem coraz więcej hierarchów głosi jakiś innych bogów.
Ciekawy2020.02.1 18:30
Jestes dziedzicznie obciążony debilizmem
matis892020.02.1 17:53
Jak widać abp. Gądecki już się sprzedał masonowi Bergoglio Fałszywemu Prorokowi Nie Katolikowi. Nawrócenie ekologiczne to masońska herezja i czysty idiotyzm. Tuż przed wybuchem trzeciej wojny światowej o której mówi nawet heretyk Bergoglio wymyślili idiotyzm ekologicznego nawrócenia. Całe państwa pójdą z dymem, jak mówi Apokalipsa Św. Jana będą kataklizmy, wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, z nieba meteoryty, epidemie. A oni kłamią o jakimś ekologicznym heretyckim nawróceniu jako alternatywie do nawrócenia dla Jezusa. Nikomu nie jest potrzebne żadne heretyckie ekologiczne nawrócenie, wystarczy tylko nawrócenie do Jezusa o którym nie chcą już mówić za oszustem nie katolikiem Bergoglio.
.2020.02.2 11:46
Żyj sobie w chlewie i śmietniku, jak chcesz, ale nie przezywaj tych, którzy w śmietniku żyć nie chcą.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.1 17:43
A skąd ten plaster na łbie Gądeckiego! p r z y p i e r d o l i ł , mu jakiś ojciec któremu ten kleszy pomiot molestował dzieciaka?
Leszek2020.02.1 17:41
Głupota wysokich hierarchów kościoła osiągnęła swój szczyt. Trzeba głosić Św. Ewangelię a nie bzdury opowiadać. Łatwo można zobaczyć jak masoneria przedostała się do Św. Kościoła Katolickiego i rozwala to od środka.
ladychapel2020.02.2 18:59
Od środka to ciebie rozwala tfuj iloraz inteligencji
andrzejhahn32020.02.1 17:18
gadecki ty koscielna kloako .kiedy wreszcie zdechniesz gnoju
andrzejhahn32020.02.1 17:18
gadecki ty parszywa kreaturo koscielna,nierobie i pasozycie spoleczny.............SRAM TOBIE DO RYJA PASTUCHU koscielny
Roman2020.02.1 22:59
Czy wiesz, że pilnie potrzebujesz pomocy biedy człowieku podpisujący się nickiem "andrzejhanh3" ?
andrzejhahn32020.02.2 15:36
a czy ty wiesz ze potrzebujesz pilnie nowego rozumu...