Abp Paglia: Lekarz musi leczyć, a nie eliminować pacjentów! - zdjęcie
13.01.20, 13:08

Abp Paglia: Lekarz musi leczyć, a nie eliminować pacjentów!

29

Dawanie odporu eutanazji i budowanie kultury życia odbywa się również przez formowanie sumień lekarzy. Przypomina o tym abp Vincenzo Paglia kierujący Papieską Akademią Życia. Hierarcha wskazuje, że w sumieniu każdego lekarza musi zostać wyryte, iż jego powołaniem jest leczenie, a nie eliminowanie pacjentów; niesienie pomocy, a nie porzucanie chorego; zapewnienie ulgi w cierpieniu, a nie stawanie się panem życia.
 

Abp Paglia przypomina, że pomimo ogromnych nacisków z różnych stron, promujących eutanazję i wspomagane samobójstwo, budzi się również coraz większa świadomość tego, że na takie praktyki nie może być zgody. Jako przykład działań podejmowanych w tym kierunku wymienia podpisanie w ub.r. w Watykanie międzyreligijnej deklaracji na temat końca życia oraz jednoznaczne stanowisko świeckiej instytucji, jaką jest Światowe Towarzystwo Medyczne, które w zdecydowany sposób sprzeciwiło się jakimkolwiek praktykom przyśpieszającym koniec życia. „Odpowiedzią na szerzenie kultury śmierci powinno być promowanie opieki paliatywnej, czyli otoczenie chorego u kresu jego życia płaszczem obecności i pełnej troski miłości” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Paglia.

„Ponowne odkrycie roli medycyny, a co za tym zadania lekarzy jest dziś niezwykle ważne. Oczywistym jest, że nie zawsze możemy chorego wyleczyć, śmierć prędzej czy później przyjdzie, zawsze możemy go jednak objąć opieką. Innymi słowy, jeśli działania służące wyleczeniu nie przynoszą już rezultatu pozostaje nam podstawowe zadanie bycia przy chorym, towarzyszenia mu; zadanie nieopuszczania nigdy nikogo, szczególnie tych chorych, którzy znajdują się w najcięższej sytuacji i są najbardziej doświadczeni – mówi papieskiej rozgłośni abp Paglia. – Trzeba dać zdecydowany odpór medycynie wszechmogącej, czyli myśleniu, że jeśli medycyna nie może wyleczyć, to poniosła klęskę i trzeba się wycofać. Jest to pozycja czysto technicznej skuteczności oddalająca od perspektywy humanistycznej, którą, jestem o tym głęboko przekonany, trzeba odzyskać na nowo w naszym społeczeństwie.“

Prezes Papieskiej Akadami Życia wskazuje na działania podejmowane przez Papieża Franciszka na rzecz walki z kulturą śmierci. Przypomina jego ostatnie przesłanie na Światowy Dzień Chorego, w którym Ojciec Święty apeluje do pracowników służby zdrowia, aby każda interwencja diagnostyczna, prewencyjna, terapeutyczna, badawcza, lecznicza i rehabilitacyjna była stale nakierowana na godność i życie człowieka, bez jakiejkolwiek zgody na działania o charakterze eutanazji, wspomaganego samobójstwa, zaprzestania podtrzymywania życia, nawet wówczas, gdy stan choroby jest nieodwracalny. 

 

bz/vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze (29):

JS2020.01.13 20:52
Najgorsze i najsmutniejsze jest to, że lekarze uzależniają większą pomoc, którą mogą udzielić w szpitalu, w przychodni od zaoferowania im korzyści majątkowej. Podobnie działają sędziowie, a nawet prokuratorzy, adwokaci. Pozdrawiam i nikomu nie życzę doświadczeń z takimi profesjonalistami z powołania do pieniędzy.
Ewa B.2020.01.13 16:10
Każde życie kiedyś się kończy. Co dalej? Chcesz stanąć na progu wieczności jako zabójca? Chcesz zmuszać lekarzy, by stali się mordercami? Co dalej? Na jaką wieczność liczysz? Trudno wytrzymać cierpienie trwające 5 lat, 50, a jak wytrzymać trwające zawsze?
RHQQ22020.01.13 17:14
No sama odpowiedziałaś sobie - Trudno wytrzymać cierpienie trwające 5 lat - to czemu innych ludzi tak ochoczo na takie męki skazujesz?
anonim2020.01.13 20:57
A może tak czytaj ze zrozumieniem
Niejestemrobotem2020.01.13 19:12
Zawsze? Raczej tylko do śmierci, bo później wszystko się skończy. Nie jest morderstwem eutanazja, którą ktoś chce.
Darek2020.01.13 16:05
Kto szerzy kulturę śmierci - czy ten który pomaga ludziom w cierpieniu, czy może ten który stara się to cierpienie i umieranie maksymalnie wydłużyć uprawiając swoisty kult cierpienia i umierania. A po spełnionym obowiązku szerzenia cierpienia gdzie tylko się da idzie konsumować ludzkie mięso przy asyście kapłana pijącego ludzką krew pod narzędziem kaźni na którym powieszono replikę martwego ciała umęczonego na śmierć torturami człowieka?
andrzejhahn32020.01.13 14:19
SRAM NA WSZYSTKIE KLOAKI koscielne
anonim2020.01.13 20:54
A my ciebie kochamy i gorąco pozdrawiamy ;)
Urszula2020.01.13 13:47
Eutanazję już mamy. Wystarczy zaobserwować to co się dzieje w polskiej służbie zdrowia. I nie jest to wina lekarzy, a winna środki czystości, na żywienie w szpitalu, nieziemskie kolejki do specjalistów. Ale za to Kurwizja dostanie 2 miliardy z naszych podatków. Z tych 2-ch miliardów blisko milion pójdzie na wynagrodzenie najgorszego w dziejach TVP prezesa i jego kumpla. Dla nich kasy nie brakuje.
Azazel2020.01.13 13:41
Lekarz ma POMAGAĆ pacjentowi. Jeżeli jedyną pomocą jest pomoc w odejściu, to jego obowiązkiem jest pomóc. Żadne panbuczki i ich wyznawcy nie maja prawa swoich chorych poglądów narzucać. Chcą cierpieć - ich sprawa. Ale od normalnych ludzi won!
Unrug2020.01.13 14:20
No właśnie, won od normalnych ludzi świrze!
anonim2020.01.13 15:36
Unrug, nie jesteś normalny skoro chcesz komuś narzucić powolne konanie a ten tego nie chce.
Ciekawy2020.01.13 13:36
A jak nazwać działania naszych ograniczające dostęp do badań dopłaty domlekow jak nie PISIA EUTANAZJA
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.01.13 13:35
Czarna zaraza twierdzi, że cierpienie to dar i stąd mają takie wypaczone poglądy na eutanazję.
RHQQ22020.01.13 13:31
Życzę autorowi żeby błagał o eutanazję w męczarniach - skoro odmawia tego ludziom na prawdę cierpiącym niewyobrażalne męki. Pamiętacie jak inkwizycja wymuszała zeznania? Oferowała "eutanazję" w zamian za przyznanie się, lub powolne konanie w męczarniach za odmowę. Jakoś pacjenci inkwizycyjnego "lekarza" rzadko kiedy nie decydowali się na katolicką "eutanazję". Widać inkwizytorzy nadal są rządni cierpienia ludzi - to jakaś sadystyczna obsesja - eutanazja powinna być dostępna dla każdego, kto nie ma szans na polepszenie stanu i nie chce dalej cierpieć - nie mylcie proszę z zabójstwem - bo "eutanazja" ludzi starych, niepotrzebnych spoleczenstwu to zwyczajny mord, ale jak ktos ma ostatnie stadium raka i kona w niewyobrazalnych meczarniach to odmowa eutanazji jest najpotworniejszym okrocienstwem jakie mozna zadac drugiemu czlowiekowi - to przejaw fanatycznego zbydlecenia.
Matka Polka2020.01.13 13:37
Człowieku, słyszałeś/słyszałaś kiedykolwiek o opiece paliatywnej? Również tym ma się zajmować lekarz!
RHQQ22020.01.13 14:59
Tak słyszałem, jak moja ciocia umierała na raka płuc i błagała mnie o truciznę. W Polsce medycyna paliatywna praktycznie nie istnieje - umierającym nie podaje się skutecznych dawek środków przeciwbólowych, bo jeszcze się przed śmiercią uzależnią i dopiero będzie. To zwykły sadyzm a nie medycyna paliatywna w polskim wydaniu. Poza tym nawet w krajach gdzie paliatywna opieka jest normalna są stany w których nie jest w stanie ulżyć pacjentowi w cierpieniu w żaden sposób i eutanazja jest jedynym znanym nam sposobem na uwolnienie nieszczęśników od tortur.
Niejestemrobotem2020.01.13 19:09
Medycyna paliatywna jest ok, ale w pewnym momencie przestaje być skuteczna. Poza tym, wiele osób wolałoby nie żyć, niż żyć w męczarni, albo niż być sparaliżowanym, itd. Należy im na siłę wymuszać życie? W którym tylko się męczą? Czy uszanować ich wolę, nawet jeśli ktoś samemu zdecydowałby inaczej?
Zenekxiks2020.01.13 14:51
Człowieku ogarnij się !!! Są lekarstwa które eliminują ból w 100%. Ale łatwiej zabić prawda ?
RHQQ22020.01.13 15:12
To powiedz to umierającym, którzy jakoś nadal ten ból odczuwają. Sam byłem na fentanylu po chemii a nie znam żadnego mocniejszego środka i gwarantuje ci że bólu to mi to nie zlikwidowało, a to nie był jeszcze stan terminalny, i pewnie nawet nie był to procent tych męczarni jakie na oddziale paliatywnym przechodziłą moja ciocia której żałowano morfiny bo jeszcze by sie mogla uzaleznic zanim umrze, a to nie wiem chyba grzech by był według NFZ. Fentanyl dostajesz w plastrach - owszem przytepia ból ale go nie eliminuje - bol sie inaczej slabiej odczuwa ale sie zaczynasz dusic i sie skupiasz bardziej zeby zlapac powietrze bo uczucie jakby cie duszono torba foliowa - potem bol wraca jeszcze silniej, dusi cie nadal bo pluca nie pracuja, opadasz z sil i zrywasz ten plaster ktory ma ci niby starczyc na kilak godzin ale juz kompletnie nie dziala i wsadzasz sovbie pod jezyk wtedy dawka jest taka ze bol prawie przechodzi chociaz na chwile - dusisz sie za to strasznie, ale masz nadzieje ze sie udusisz i bol nie wroci, kiedy juz myslisz ze po wszystkim juz odrochowo tylko chwytasz powietrze - nie walczysz juz o oddech bo nie masz sily bol wraca jeszcze wiekszy i znowu sie dusisz, a nic ci nie podadza bo limity i sie uzaleznic mozesz. Nie chrzać i tych cudownych lekach bo to tylko mowi op tym ze nie masz pojecia o czym mowisz. Ja bylem na fentanylu 12 lat temu - moja ciocia 2 miesiace temu zmarla w meczarniach i nic sie w kwestii leczenia bolu w Polsce nie zmienilo - moze na gorsze - bo ja jeszcze rokowalem to sie starali i tak jak na mozliwosci. Życzę Ci żebyś skorzystał z dobrodziejstw medycyny paliatywnej ktora tak zachwalasz i sprawdził tą mityczną 100% skuteczność osobiście.
taro2020.01.13 16:22
z braku wiedzy piszesz bzdury. Agnieszka Dz. jest tak doswiadczona przez zycie i po studiach medycznych tak,ze ona pomoze utrzymac cie w twej glupocie.
Sebastian Lorenc2020.01.13 16:28
Nie mam studiów medycznych ani ochoty z Tobą rozmawiać.
RHQQ22020.01.13 17:13
Z braku wiedzy? No może z braku wiedzy lekarzy w ale jak znasz jakiś srodek ktory dziala lepiej niz fentanyl czy morfina i 100% eliminuje ból to się podziel z nami tą wiedzą - a najlepiej z lekarzami - nie wiem czy nie bede miec kiedyś nawrotów, więc chętnie się dowiem co to za cudowne odkrycie medyczne masz do zaoferowania.
Sebastian Lorenc2020.01.13 15:36
Nie ma takich lekarstw. Nie życzę Ci bólu jaki odczuwa się podczas i po chemioterapii.
taro2020.01.13 16:18
obudz sie jelopie, wyjdz z tego czerwonego,ideologicznego transu. jedyna inkwizycje jaka miales to byli bandyci ,mordercy jakobini, rosyjskie badziewie bolszewicko-kimunistyczne, niemcy jako nazisci, a w dzisiejszych czasach lewacko-zielone glaby i debile pseudoekologiczn-klimatyczne. Chrzescijanska-katolicka inkwizycja wysylala takich zionacych nienawiscia baranow jak ty na drugi swiat. Kary z lamaniami kolem , przypalaniami, sciaganiem skory to byly naturalne wyroki, ktore zostaly wykonane w imienia ksiazatek, krolow,hrabiow, i innych dostojnikow w majestacie prawa na ich ziemiach, dlatego tez wielu wiezniow wolalo sie przyznac do obelgi skierowanej w kierunku Boga, wiary chrzescijanskiej, bo kary byly lzejsze, lepsze wyzywienie, a takze wyjscie na misto do wykonania swej codziennej pracy.
Janka2020.01.13 18:05
Zapraszam do zwiedzenia muzeum inkwizycji w Santander - pouczająca wycieczka - ostrzegam tylko najnizszy poziom juz nie jest inkwizycja tylko muzeum tortur po prostu - mozna pomylic bo w tym samym obiekcie. Co nie zmienia faktu ze nikt tak gorliwie nie mordował ludzi jak chrzescijaniem raz celowo z zapałem innym razem z religijnego fanatyzmu i głupoty. Sam papież Grzegorz IX spowodował śmierć około 200 000 000 ofiar, protestanci jako ze rowniez chrzescijanie tez brali udzial w morderczym wyscigu. Katolicy jeszcze za hitlera "ewangelizowali" w obozach koncentracyjnych jak chocby w Jasenovac. Także synku rączki na kołderkę i do spania.
taro2020.01.13 21:12
dziecinko, dosyc bajek na dobranoc, fakty sa faktami, a bajki bajkami i nic, nikt to nie zmieni. . Taki debili komunistyczny jak barosso cieszyl sie, ze poprzez unie ma nareszcie swoje imperium, okolo 500mln luda, a ty mowisz, ze grzesiu spowodowal smierc 200 000000 ofiar, to byl lepszy jak kilka dzum europejskich w rokach srednich. Ewangelizacja jest obowiazkiem chrzescijanina, a juz w obozach smierci to przygotowanie do przejscia na spotkanie z najwyzszym.
ja2020.01.13 17:45
Przy obecnym stanie medycyny możesz dostać leki znieczulające i nie wiele będziesz czuł, choć i tak się będziesz w takim stanie męczył. Jednak jeśli gdzie postawisz granicę kiedy można zabić chorego , w Holandii samo to że jesteś stary i nie zrobią cie juz młodego z przyczyn ekonomicznych uśmierca się większość dziadków w wieku 70 lat (nie wierzysz ?) I to co ciekawe wcale nie musi być zgody tego dziadka, a nawet przy jego niezgodzie i próbie ucieczki lekarka z rodziną przytrzymali babcie i ją zabili w majestacie holenderskiego prawa.
Janka2020.01.13 18:11
Cholera to dlaczego mój tata jak umierał nie dostał tych leków - możesz mi wyjaśnić - 7 miesięcy niewyobrażalnego bólu i cierpienia mojego taty, no czekam czemu mój tata nie dostał leków które działaj skoro takie są jak twierdzisz, tylko ta morfina jak w 19 wieku? A nikt tu nie pisze o morderstwach osób starszych tylko o eutanazji, więc nie zmieniaj tematu. I nie mieszkamy w Holandii. Zreszta też nie wiem czy sobie tego nie wymyśliłeś, tak jak cudownego leku na każdy ból - śpiączka farmakologiczna tylko, ale nie dostaniesz na ból i to nie tylko u nas. W sumie to tez rodzaj eutanazji tylko dluzej trwa i nie wiemy czy nieprzytomny pacjent nie cierpi.