Abp Marek Jędraszewski: Światu potrzebny jest radykalizm wiary - zdjęcie
09.03.20, 13:15Fot. Joanna Adamik via Flickr (Archidiecezja Krakowska)

Abp Marek Jędraszewski: Światu potrzebny jest radykalizm wiary

35

Dziękuję wam za przykład i świadectwo wiary, a jednocześnie proszę, abyście w swoich domach, małżeństwach, rodzinach, tam gdzie pracujecie, gdzie się codziennie znajdujecie, dawali przykład myślenia Bożego, a nie czysto ludzkiego. Potrzebny jest światu radykalizm, jednoznaczne świadectwo, że Chrystus ma w sobie słowa życia wiecznego – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas wizytacji kanonicznej w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie-Płaszowie.

W twojej osobie witamy swojego Arcypasterza, świadka Chrystusa, sukcesora Apostołów i następcę wielu wielkich postaci zasiadających na stolicy krakowskiej, takich jak św. Stanisław ze Szczepanowa, bł. Wincenty Kadłubek, kard. Adam Sapieha i św. Jan Paweł II. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że podobnie jak oni jesteś niezłomnym głosicielem prawd ewangelicznych. Zapewniamy o naszej solidarności z tobą i wspieramy cię naszą modlitwą. Twoja obecność wśród nas jest wielkim świętem dla naszej parafii – tymi słowami parafianie z Płaszowa witali abp. Marka Jędraszewskiego w kościele Matki Bożej Fatimskiej.

W drugą niedzielę Wielkiego Postu abp Marek Jędraszewski przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii w Krakowie-Płaszowie. Metropolita krakowski przewodniczył mszom św., głosił Słowo Boże i spotkał się ze wspólnotami parafialnymi.

W czasie homilii arcybiskup przypomniał ewangeliczną scenę, gdy Chrystus pytał apostołów za kogo Go mają. Piotr odpowiedział „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” i spotkał się z pochwałą. Po chwili jednak Jezus zaczął opowiadać o swej męce i śmierci, a Piotr przekonywał Go, że to się nie stanie. Chrystus jednoznacznie go skarcił, mówiąc „zejdź mi z oczu, szatanie”. Kilka dni później wybrani apostołowie byli świadkami przemienienia na Górze Tabor, gdy Bóg powiedział, że Jezus jest jego umiłowanym Synem.

Metropolita przywołał wydarzenia sprzed 20 lat, gdy w Wielkim Poście 2000 r. w Bazylice św. Piotra na Watykanie św. Jan Paweł II przepraszał Chrystusa za wszystkie grzechy, obojętność religijną, laicyzację i zwątpienie, które są spowodowane również grzechami ludzi Kościoła i brakiem wiary chrześcijan. Dwoistość, niejednoznaczne postępowanie ludzi wierzących sprawia, że inni pogrążają się w obojętności i relatywizmie. Św. Jan Paweł II w swoim zawołaniu biskupim miał słowa „Totus Tuus”. – Cały Twój Chryste, Cały Twój Matko Najświętsza. Z całym swym życiem, myśleniem i postępowaniem wynikającym z tego myślenia. To właśnie dlatego był tak wielkim autorytetem dla ówczesnego świata. Nie tylko wołał od początku swego pontyfikatu, by otworzyć drzwi Chrystusowi. On całym swoim życiem na Chrystusa się nieustannie otwierał – powiedział arcybiskup. Przypomniał, że Matka Boża Fatimska, której jest poświęcony kościół w Płaszowie ocaliła Jana Pawła II. Bóg za przyczyną Maryi uratował jego życie, aby szedł przez świat z przykładem jednoznacznej, konsekwentnej wiary w Jezusa Chrystusa.

Metropolita zwrócił uwagę na przywołane przez księdza proboszcza sprawozdanie z życia parafii, w której udało się zrealizować wiele przedsięwzięć związanych z rozbudową i wyposażeniem świątyni. – To wielkie dzieło, dzieło waszej wiary, wynikające z tego, że myślicie po Bożemu, a nie po ludzku. (…) Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystkie inne rzeczy znajdują właściwe miejsce. Za ten przykład i świadectwo wiary chciałbym wam z całego serca podziękować, a jednocześnie prosić, abyście w swoich domach, małżeństwach, rodzinach, tam gdzie pracujecie, gdzie się codziennie znajdujecie, dawali przykład myślenia Bożego, a nie czysto ludzkiego. Potrzebny jest światu radykalizm, jednoznaczne świadectwo, że Chrystus ma w sobie słowa życia wiecznego – powiedział abp Jędraszewski do zebranych parafian. Przypomniał, że Wielki Post to czas nawrócenia dzięki modlitwie, postom i jałmużnie, by zacząć myśleć tylko po Bożemu.

W czasie Mszy św. o godz. 11.00 arcybiskup prowadził dialogowane kazanie z dziećmi, w czasie którego wyjaśniał najmłodszym rolę biskupa w Kościele, a także zwracał uwagę na praktyki wielkopostne, które przygotowują do przeżywania Świąt Wielkanocnych. Z kolei w czasie Mszy św. o godz. 12.30 metropolita krakowski udzielił młodzieży bierzmowania. Arcybiskup zwrócił uwagę, że od początków dziejów Kościoła każde pokolenie chrześcijan spotykało się z trudami i przeciwnościami, ale w każdym pokoleniu pojawiali się chrześcijanie pełni mocy i wiary, którzy byli gotowi oddać własne życie dla Boga i drugiego człowieka.

Każde pokolenie ma wspaniałych świadków wiary, którzy pociągają innych swoim przykładem życia i pokazują, że nie tylko tak można żyć, ale taki jest prawdziwy sens ludzkiego życia, które zmierza do nieśmiertelności obiecanej nam i zapowiedzianej przez Chrystusowe zmartwychwstanie – mówił abp Marek Jędraszewski i wskazał na świadectwo doktora Li Wenliang z miasta Wuhan, który jako pierwszy przestrzegał przed niebezpieczeństwem koronawirusa. Li Wenliang za informowanie o zagrożeniu był zastraszany, nakazywano mu milczenie. Nie zrażał się tym wszystkim, posługiwał chorym w szpitalu, od których zakaził się chorobą. Zmarł jako 34-latek. Dopiero po jego śmierci okazało się, że był katolikiem.

Taka postawa jego życia – pełna ofiary i poświęcenia – wynikała z tego, że zawierzył swoje życie Chrystusowi – mówił arcybiskup i przywołał jego notatki sprzed śmierci: „Moja dusza jest w raju, podczas gdy ciało spoczywa na białej pościeli. Żegnajcie moi kochani. Żegnaj Wuhanie, moje rodzinne miasto. Mam nadzieję, że po tych potwornościach wspomnisz, że ktoś usiłował pokazać ci prawdę. Ufam, że po tych okropnościach dowiesz się, co znaczy być sprawiedliwym. Nigdy więcej ludzie nie powinni cierpieć na skutek beznadziejnego i dojmującego strachu i smutku”. Notatki zakończył fragmentem z drugiego Listu św. Pawła do Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłem. Bieg ukończyłem. Wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan – sprawiedliwy sędzia”.

Wierzący w Chrystusa człowiek. Walczący o prawdę. O sprawiedliwość. Narażający się dla swoich chorych. Dzielący potem – niespodziewanie – ich los. To los chrześcijanina, który umie patrzeć na swoje życie w pryzmacie nieśmiertelności, którą mu otworzył – jako możliwość – zmartwychwstały Chrystus – mówił arcybiskup zwracając uwagę młodzieży, że sakrament bierzmowania przynosi Boże łaski do gotowości świadczenia o Chrystusie, zwłaszcza w sytuacjach trudnych.

Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie-Płaszowie została utworzona 1 grudnia 2012 roku. Powstała z podziału parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. 13 maja 2012 roku parafialny kościół został pobłogosławiony przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Wspólnota parafialna liczy ok. 6 tys. wiernych. Proboszczem parafii jest ks. Florian Gruca SCJ.

Diecezja.pl

Komentarze (35):

anonim2020.03.10 21:38
Czyli KORONOWIRUS TO CZERWONA ZARAZA nr 2 prosto z komunistycznych Chin
Alpc 2020.03.10 7:00
Dokument wiary to rozbudowa i upiększenie świątyni, myślenie wiara, a nie po ludzku, czyli wróćmy do dawnych czasów i oddajmy wszystko nie kościołowi, a im by mogli żyć w luksusie. Pytanie, a co z ubóstwem Waszych sukienek, gdy co rusz kradnięcie tereny za 1% społeczeństwu.
Janek2020.03.9 20:09
Czego jak czego, ale jemu radykalizmu i szaleństwa nie brakuje. Tylko czy wiary???
skuter2020.03.9 19:17
Abp pie oby Bóg dał ci siłę na walkę ze złem Chwała ci za odwagę Nie poddawaj się choćby nie wiem co Zło jest silne Ale dobro silniejsze Czerwona i pomarańczowa zaraza musi przegrać A lekarstwem na to jest RÓŻANIEC
grajek2020.03.9 17:44
Nie o wiarę tu chodzi ale o władzę.
Baka2020.03.9 15:48
Próżno szukać w mediach informacji, że ten dzielny chiński lekarz był katolikiem. Wspaniała postać! Może trzeba będzie rozważyć jego beatyfikację, tym bardziej, że wiemy mniej więcej, co dzieje się w reżimowych Chinach. Wielkie podziękowanie Arcybiskupowi Jędraszewskiemu za informację! I wielkie podziękowanie za mądrą naukę. Każdy katolik powinien zawierzyć swoje życie Chrystusowi. On wie najlepiej czego potrzebujemy, daje też tak bardzo potrzebną odwagę i obdarza Swoim Pokojem. Naprawdę!!!
Cool2020.03.9 15:30
Tylko radykalni katolicy dostąpią zbawienia!
Marian2020.03.9 18:51
Oby jak najszybciej!
BliskiKoniecWygodnegoPasożytowaniaJędraszewskiego2020.03.9 14:41
Stary klero-wypierdzioch Jędraszewski całe życie luksusowo przepasożytował na koszt państwa, bredząc o bajkowych kato-skrzatach jak pambuk, bozia, jezusiek i jamiołki. Ale już robaki rozkładu już wyciągają odnóża w jego kierunku.
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.9 14:19
Właśnie wydalam ostatnie szare komórki. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ Mam HIV, koronawirus może skróci moją samotność.
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.9 14:02
Koronawirusie apelujemy POCHŁOŃ czarną zarazę leciwego arcybiszkopta Jędraszewskiego!
franek2020.03.9 13:55
Kto jest szlachetny, abp Jędraszewski który idzie do wiernych czy papa Franciszek który chowa się przed wiernymi. Zobaczymy jak się zachowa dzielny ekumenista abp Ryś.
Michal2020.03.9 14:03
Szlachetny Jędraszewski.... Oskymoron. (Sprawdź w słowniku)
franek2020.03.9 14:31
Sprawdziłem , Michal - ortografia
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.03.9 13:52
Menda obrzezana 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 gudłaj 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer")
JPIII2020.03.9 13:48
Wiara w bóstwa to tylko wiara a nie stwierdenie faktu. A przecież to widać po zdjęciach zamieszczonych na frądzie, że to bóstwo to stary dziad, który gwalcił 14-letnie dziecko zw. maryśką. I ten stary hój spłodził pedała zw. jezuskiem chrystuskiem i który wałęsał sie z 12-oma pedałami po pustyni.
Baka2020.03.9 15:50
Gdzie jest moderator tego portalu????
JS2020.03.9 13:44
Światu potrzebny jest Jezus Król ! Trzeba zdetronizować szatana i intronizować Jezusa na Króla inaczej wszyscy zginiemy, nie tylko cieleśnie ale i duchowo. Pan Jezus z tą prośbą przyszedł najpierw do NAS ! A my ? A my zawzięcie budujemy ten świat w nadziei, że nasze dzieci będą miały lepiej niż my. A do czego ten cały postęp zmierza ? Mamy okazję przekonać się, jak człowiek postawił się w miejsce Boga i zaczyna grzebać w genach. Naruszył Prawa Patentowe Pana Boga bo żadna głupia ewolucja nigdy nie dokonałaby konstrukcji tak wspaniałych organizmów ! Żadna ! A to jeszcze nie koniec. Rozwój techniki komputerowej, mikrofal i "sztucznej" inteligencji doprowadzi do ostatecznego zniszczenia człowieka, bo tego chce dla nas szatan aby uniemożliwić nam poszukiwania Boga i zbawienia przez Jego Syna Jedynego. Gdyby szatanowi udało się zniszczyć ziemię i życie całkowicie, wtedy on wie, że Bóg (chyba) nie uczyni drugiej ziemi aby umożliwić nam przejście przez proces uczenia się na nowo miłości, dobra, poznawania Boga. Gdyby nie pomoc z Nieba dana przez Boga w postaci naszego Anioła stróża, szatana już dawno by nas zabił ! Tak powiedziała Maria Simma, która miała dar rozmawiania z duszami czyśćcowymi. Króluj nam Chryste jako Królu Polski ! Pozdrawiam i życzę wszystkim zbawienia, bo nie warto walczyć za wszelką cenę o to życie na tym świecie, gdy czeka na nas o wiele, wiele piękniejszy świat ! Pamiętajmy, co powiedział Pan Jezus - kto będzie chciał zachować swoje życie straci je a kto straci je z Jego powodu odzyska je. To nie są mity ani legendy tak jak mitami ani legendami nie są np. tzw. mity greckie ! Takie rzeczy na prawdę miały miejsce na ziemi !
dt2020.03.9 19:59
zbawianie przez zabawianie z nieletnimi
Alpc 2020.03.10 7:04
Nic nie szkodzi, byś był tym spieszącym do podziemia i robaszkow.
anonim2020.03.9 13:39
Współczesny świat bardzo daleko odszedł od Boga. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy pod presją relatywizmu i sekularyzacji. Wielu z nas, jako normę przyjmuje rozpad rodziny i życie w konkubinatach. Coraz więcej z nas przechodzi obojętnie obok uznania zboczeń za normalność. "Wiara w Boga", bez Kościoła staje się wyznacznikiem "nowoczesnego, wykształconego społeczeństwa" W istocie, bez radykalizmu w kierunku bezgranicznemu i konsekwentnemu zawierzeniu Bogu sczezniemy nie dając szans na życie przyszłym pokoleniom.
realissimus2020.03.9 14:51
Bóg to Wszechświat z wszystkimi prawami które znamy, których jeszcze nie znamy i których nigdy ne poznamy, bo mamy za mało zmysłów.
anonim2020.03.9 15:52
Takie trochę z New Age, mało konkretne i niezobowiązujące, a już na pewno nie mające nic wspólnego z twoim nickiem.
Jarek2020.03.9 17:16
"Wiara w Boga", bez Kościoła staje się wyznacznikiem "nowoczesnego, wykształconego społeczeństwa" No bo jakież wzorce mamy z KK, np. z polskiego? Głódź, Rydzyk, Jędraszewski, Natanek, można by jeszcze wymieniać. Czy tu też obowiązuje "co wolno wojewodzie, to ..."?
anonim2020.03.9 17:37
Czytając tekst zwracaj uwagę na cudzysłowia, ponieważ zrozumiałeś go opacznie.
Michal2020.03.9 13:37
Panu Jędraszewskiemu to jest potrzebny stoperan i espumisan, bo takie wypierdy produkuje że aż smutno się robi, o smrodzie nie wspominając.
Andrzej 2020.03.9 13:43
Jeżeli masz trudności w pisaniu opinii to lepiej nie pisz, bo to jest bardzo trudne dla twojego umysłu. Serdeczne współczucie dla ciebie..
Michal2020.03.9 14:02
Nie mam z tym problemów, ale dziękuję za troskę. Widzę, że niektórzy katolicy w okresie swojego Wielkiego Postu stają się faktycznie bardziej empatyczni. To miłe.
Andrzej 2020.03.9 14:41
Michał - głupota nie boli, mogłeś tego nie zauważyć.
Michal2020.03.9 15:40
Dziękuję za troskę. Nie trzeba. Proszę swoje współczucia skierować w stronę panów z torbami po cukrze na głowach. Im one są bardziej potrzebne.
leszczyna2020.03.9 23:28
Kto to jest pan z torbą po cukrze na głowie?
Michal2020.03.10 0:21
Przykładowy pan tego typu znajduje się na zdjęciu powyżej, nawet ma torbę.
Baka2020.03.9 15:39
Bóg wie, co wyprawiasz i jak żyjesz. Zapłacisz za każde swoje nienawistne i bluźniercze słowo! Pamiętaj!! Arcybiskupa nie dotkniesz swoimi wulgaryzmami, Bóg go ochroni, ale sam się pogrążasz. Obyś się nawrócił, bo jesteś żałosną karykaturą człowieka!!!
Albert2020.03.9 17:41
Jeżeli faktycznie istnieje jakiś bóg, który chroni tego chorego z nienawiści ͏s͏k͏u͏r͏w͏y͏s͏y͏n͏a Jędraszewskiego, to lepiej z takim bogiem nie mieć nic wspólnego.
Old Wable2020.03.9 17:34
Czy jest to stanowisko świata - czy Jędraszewskiego??