Abp Marek Jędraszewski do kapłanów: Przepowiadacie nadejście Królestwa Bożego - zdjęcie
22.05.19, 14:30Zdj. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska, Flickr, CC0

Abp Marek Jędraszewski do kapłanów: Przepowiadacie nadejście Królestwa Bożego

24

- Mija 30 lat Waszej kapłańskiej posługi. Ciągle głosicie Boże Królestwo (...) Pan na Was wskazał, powołał Was, obdarzył tytułem przyjaciela. - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski w Katedrze na Wawelu podczas Mszy św. z okazji 30. rocznicy święceń kapłańskich. Uroczystą Eucharystię koncelebrował biskup Jan Zając.

Metropolitę przywitał ks. Kazimierz Kijas, który przypomniał historię wyświęconych przez kardynała Franciszka Macharskiego 30 lat temu kapłanów. Sakrament otrzymało wtedy 59 diakonów. Rocznikowi patronuje św. Franciszek Salezy. Wśród świętujących dziś Jubilatów jest również biskup Janusz Mastalski.

– Posługę kapłańską pełnimy w różnych miejscach i na różne sposoby (…) Prosimy Księdza Arcybiskupa o odprawienie tej koncelebrowanej Mszy św. jako dziękczynienie za 30 lat kapłaństwa i przeproszenie Pana Boga za nasze grzechy, a także w intencji naszych zmarłych współbraci (…) Chciałbym dodać jeszcze jedno zdanie pod adresem Księdza Arcybiskupa. Widzimy i doceniamy to wszystko, co w imię wolności Kościoła od poprawności politycznej i presji medialnej, Ksiądz Arcybiskup robi i mówi i jaką płaci za to cenę. Bóg zapłać.

W homilii, arcybiskup zwrócił uwagę na trzy kluczowe hasła, które Pan Jezus zawarł w swoim przesłaniu w Wieczerniku: pokój, władca tego świata, świadectwo.

– Chrystus obdarza apostołów pokojem, który nie jest typowy dla świata i oparty na zgniłych kompromisach, podstępie, niewierności i zdradzie. Daje Boży pokój, wynikający z faktu, że uczniowie włączeni są w życie Trójcy Przenajświętszej (…) Władca tego świata nie ma nic wspólnego z Chrystusem, choć często będzie chciał przyjąć Jego kształt. Jest on źródłem kłamstwa, przemocy i śmierci (…) Chrystus pragnie dać świadectwo o Ojcu. Jest to świadectwo miłości i posłuszeństwa.

Metropolita podkreślił, że powyższe pojęcia ciągle ujawniają się w życiu Kościoła. Odwołał się do wydarzeń z Dziejów Apostolskich i misyjnej działalności św. Pawła i Barnaby. Apostoł Narodów zaznaczał, że trzeba doświadczyć wielu ucisków, aby wejść do Królestwa Bożego. Arcybiskup dodał, że misjonarze, dzięki świadectwu i głoszeniu Ewangelii, umacniali w wierze pozostałych chrześcijan.

– Dawanie świadectwa o Chrystusie i Jego miłości sprawia, że pojawiają się uciski. Ale nie ma innej drogi!

Zwracając się do Jubilatów, metropolita przypomniał, że nieodłącznym elementem ich kapłańskiego posługiwania jest przybliżanie wiernym Królestwa Bożego.

– Jesteśmy na drodze, którą Chrystus wytyczył w Wieczerniku. Stąd ta dzisiejsza Eucharystia przy grobie biskupa, męczennika, świadka, głosiciela Ewangelii w sposób jednoznaczny i nawołujący do odnowy ładu moralnego.

Kończąc homilię, arcybiskup zachęcał do rachunku sumienia opartego na trzech pojęciach z dzisiejszej Ewangelii, a także do wspólnego dziękczynienia za 30 lat kapłaństwa.

– Potrzeba nam wspólnej modlitwy o poczucie jedności, bo jedność między braćmi to pierwszy owoc pokoju, który daje Chrystus. Pokój daje moc, by każdego dnia dawać świadectwo o miłości, jaka jest między Chrystusem a Jego Ojcem i przyjmuje kształt najbardziej wiernego i heroicznego posłuszeństwa samemu Bogu.

W 1989 roku święcenia kapłańskie z rąk kardynała Franciszka Macharskiego otrzymali: ks. Jan Antoł, ks. Zygmunt Filip Badurski, ks. Józef Baran, ks. Adam Biłka, ks. Zdzisław Bogdanik, ks. Zdzisław Bury, ks. Zygmunt Cholewa, ks. Bohdan Ciołczyk, ks. Roman Ciupaka, ks. Kazimierz Czubat, ks. Roman Dziadosz, ks. Marian Dziubas, ks. Stanisław Furczoń, ks. Emil Furtak, ks. Jan Gibała, ks. Wiesław Gibas, ks. Ryszard Grabczyk, ks. Jacek Gracz, ks. Zdzisław Grochal, ks. Tomasz Gucwa, ks. Józef Handerek, ks. Marek Holota, ks. Maciej Jenker, ks. Paweł Jurek, ks. Andrzej Kamiński, ks. Piotr Koszyk, ks. Kazimierz Kijas, ks. Jerzy Klauzner, ks. Krzysztof Kołata, ks. Marek Kościelniak, ks. Piotr Kowalczyk, ks. Michał Kowalski, ks. Janusz Kuciel, ks. Andrzej Lichosyt, ks. Stanisław Lipowski, ks. Grzegorz Łopatka, bp. Janusz Mastalski, ks. Andrzej Mojżeszko, ks. Krzysztof Moskal, ks. Bogusław Mielec, ks. Janusz Okrzesik, ks. Wiesław Ostrowski, ks. Piotr Pokojnikow, ks. Wiesław Popielarczyk, ks. Stanisław Rapacz, ks. Wiesław Ryżka, ks. Piotr Sadkiewicz, ks. Adam Słaby, ks. Janusz Sołtys, ks. Karol Szałas, ks. Adam Szczygieł, ks. Leszek Uroda, ks. Andrzej Wiktor, ks. Andrzej Zając, ks. Janusz Zajda, ks. Andrzej Zemła, ks. Paweł Zięba, ks. Zbigniew Zięba.

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

Komentarze (24):

gośka2019.05.23 22:14
podobno za lekceważenie szanownego Biskupa są polityczne roszady w Krakowie...czy to takie w porządku to bym się spierała
Stanisław2019.05.22 17:18
Mamy prawie 150 biskupów i 30 tys. księży. 1% = 300 „pedofilii” 1”PEDOFILIA” = ??? %
Marek2019.05.23 6:19
W Australii akta sądowe wykazują , iż 7% kapłanów to pedofile , w USA prokuratorzy oceniają tą ilość na 10 % . To jest zupełnie inny wymiar . Można twierdzić w sposób uzasadniony , iż w tych środowiskach to powszechne.
ochrona przed pedofilami w sutannach2019.05.22 17:14
ilu pedofili ukrył i wyświęcił?
iza2019.05.22 17:05
Czekamy , kiedy prokuratura zapuka do pałacu Jędraszewskiego i innych biskupów ukrywających pedofilię. Królestwo bezprawia udało się biskupom utworzyć w Polsce.
Ho, ho ...2019.05.22 16:40
man woman albo gender + słowiczek poznański itp. Chcesz znać dokładny przekrój rectum, waginy czy długość "gwoździa"? Zdaje mi się, że twój gender jeszcze nie ma oficjalnej definicji. Hi, hi ... Biorę pucka i idę na spacer, jak byś był/była moim sąsiadem/-ką pucek by ci się "wykasztanił" na wycieraczce. Widzisz ile tracisz?
michu2019.05.22 15:38
Nie tylko kapłani. W Warszawie sam kardynał wymienił bezpośrednio, którzy politycy w czasie swojej kadencji budowali już tu na ziemi Królestwo Boże. Zdaje się była to nawet Msza św. dziękczynna sprawowana osobiście przez niego w podzięce za to.
man woman albo gender2019.05.22 15:21
...w którym to każdemu kapłanowi przypadnie tyle słowiczków, ile dany kapłan będzie w stanie ubogacić.
Hi, hi ..2019.05.22 15:50
napisz to raz jeszcze, ale po angielskiemu
słowiczek poznański2019.05.22 16:14
Poproś bogatego męża albo któreś z wnucząt to ci przetłumaczy na pidżyn inglisz.
Hi, hi ..2019.05.22 16:19
ile ty gender masz genders? Albert Einstein: The definition of insanity is doing the same thing over and over and expecting different results.
słowiczek poznański2019.05.22 16:23
Napiszę, ale najpierw dookreśl, czy na obecnym etapie uważasz się za mężczyznę czy za kobietę?
4rodzajprawdy2019.05.23 7:09
coś jak modlenie się w kółko np.: o ponowne przyjście pana jezuska :D o zmartwychwstanie itd itp. czyste szaleństwo.
CeleKleroPedofilomNiosącymZgorszenieICierpienie2019.05.22 15:16
Spęd kleruchaczy. Jeszcze się bawią, jeszcze sobie basują i liżą po fujarach zadowoleni, że mają dziś władzą, bogactwo i bezkarność. Ale już klerykom lud pokazuje, gdzie będzie ich miejsce - wśród bosych i ubogich, rozliczanych z każdego grosza i kęsa darowanej strawy. A za pedofilskie zbrodnie na dzieciach, które zostaną zwabione podstępnie do kościołów - długie lata w celach z recydywistami, a nie misje na Bahamach i wypoczynkowe urlopy w kurortach. Recydywiści prowadzą spontaniczny, oddolny program resocjalizacji i zadośćuczynienia za grzechy klero-dewiantów. Nogą od więziennego taboretu i kijem bardaszanej szczotki.
anonim2019.05.23 12:30
bądź konsekwentny i w chwili kiedy umierać będziesz nie korzystaj z posługi klechów. Widziałem takich bohaterów jak ty … aż do momentu choroby ciężkiej.
qwertyu2019.05.22 15:05
Na liście jest 58 nazwisk. Ilu było w 2018, ktoś wie?
andrzejhahn32019.05.22 14:38
znowu ten kretyn jedraszewski otwiera ryj
MB2019.05.22 15:04
Gdybyś napisał z tytułem i z wielkiej litery to bym wiedział o kogo chodzi. A w kwestii ryja, to może za często przebywasz w oborze albo myśląc, że brodzisz w błocie masz ryj zamiast twarzy? Głowa do góry, nie wszystko stracone. Weź się za siebie a nie tylko sianie jadem jak napalmem
man woman albo gender2019.05.22 15:23
Apologetę sutannowych pedofili tytułować? Na szacunek trzeba sobie zasłużyć.
MB2019.05.22 21:16
W waszym środowisku istnieje pojęcie szacunek? Przecież wy się wszyscy zagryzacie. Żyjecie nieustanną nienawiścią
Marek2019.05.22 14:34
Królestwo to już macie.
io2019.05.22 15:09
tylko Boga w nim ani grama