Mszą św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w Krakowie rozpoczęły się obchody 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II. „On uczył nas tego, jak być z Bogiem i doświadczać, jak Bóg się nad nami pochyla” – mówił metropolita krakowski w papieskim sanktuarium na Białych Morzach.

Witając zgromadzonych w świątyni, kustosz sanktuarium ks. prałat Jan Kabziński przypomniał, że niemal czterdzieści lat temu świat usłyszał głos nowo wybranego papieża, który zaprosił wszystkich do otwarcia drzwi Chrystusowi. „Te słowa z dnia inauguracji pontyfikatu zapisane są na fasadzie naszego kościoła. Wiele innych myśli z nauczania wielkiego papieża przypominamy tutaj, na Białych Morzach, aby jego nauczanie inspirowało nas do pięknego i wymagającego od siebie życia” – powiedział.

„Przez długie lata swojego pontyfikatu Jan Paweł II pokazywał, jak kocha: bezgranicznie, do końca, ciągle otwarty na natchnienia Ducha Świętego” – podkreślał w homilii abp Jędraszewski. Dodał, że powołanie Karola Wojtyły było „cichym, ale jakże skutecznym przychodzeniem Chrystusa do niego”.

„Patrząc na to wszystko, co nam zostawił jako ksiądz, kardynał, następca Piotra, to jedno wielkie doświadczenie, która wszystko tłumaczy. To ciągłe odkrywanie Chrystusa, który przychodzi w znakach czasu, w drugim człowieku” - mówił hierarcha. Jego zdaniem, polski Papież „uczył nas tego, jak być z Bogiem i doświadczać, jak Bóg się nad nami pochyla”.

Powołując się na słowa homilii w dniu inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, abp Jędraszewski zaznaczył, że zawarte jest w niej aktualne wskazanie, do którego trzeba wciąż wracać. „W świecie, który coraz bardziej odcina się od chrześcijańskich korzeni, w świecie, który ogarniany jest chrystofobią, tym bardziej musi być głoszony, także przez nas, ten sam program: Pozwólcie dla dobra człowieka mówić Chrystusowi do człowieka” – mówił.

Według metropolity krakowskiego, drugie wskazanie pochodzi z homilii wygłoszonej w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki w 1979 roku dnia 2 czerwca 1979 roku. Przypomniał papieskie słowa: „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa – to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa”.
„Są to słowa mówiące o konieczności dogłębnego przenikania naszych polskich dziejów, naszej polskiej historii, by z tego, co mówi głos naszej ziemi, niczego nie zatracić. Przeciwnie: usłyszeć i sprawiać, że nasze i kolejne pokolenia będą wierne tym dziejom naszego narodu, niezrozumiałym przecież bez Chrystusa” – wyjaśniał kaznodzieja. Jak dodał, nie można pozwolić, by Chrystusa oddzielić od naszej ziemi i od naszej historii.

W Mszy uczestniczyła wicepremier Beata Szydło. Obecni byli krakowscy biskupi, przedstawiciele kapituł, przełożeni i alumni krakowskiego seminarium duchownego, wierni i kapłani przybyli z wielu parafii archidiecezji, zgromadzenia zakonne, delegacja Słowaków z Lewoczy. W papieskim sanktuarium zgromadziły się również liczne delegacje ruchów, bractw i stowarzyszeń, władze lokalne, miejskie i wojewódzkie oraz przedstawiciele krakowskich uczelni i służby mundurowe.

Obchody 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II odbywać się będą pod hasłem „Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości”, zaczerpniętym z homilii Jana Pawła II wygłoszonej na krakowskich Błoniach podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. W ramach cyklu wydarzeń religijnych, kulturalnych i naukowych zaplanowano m.in. ogólnopolskie dziękczynienie z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych, koncert artystów scen polskich, międzynarodową konferencję naukową, pielgrzymkę do Rzymu oraz spotkanie kard. Stanisława Dziwisza z młodymi.
Jubileusz 40-lecia pamiętnego konklawe obchodzony będzie we wspólnotach, parafiach, sanktuariach i innych miejscach związanych w Archidiecezji Krakowskiej z Janem Pawłem II. Charakter dziękczynny za wydarzenia z października 1978 roku będą miały również coroczne pielgrzymki, jak Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę czy Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dziękczynienie w papieskim sanktuarium na Białych Morzach zakończy się odpustem ku czci św. Jana Pawła II, 22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia świętego. W tych dniach do Sanktuarium zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich stanów i grup społecznych.

Magda Dobrzyniak/diecezja.pl