Abp Jędraszewski: Matko, ratuj! Daj nam siłę ducha, dzięki któremu nie ulegniemy dyktaturze mniejszości! - zdjęcie
12.07.20, 07:30Fot. Joanna Adamik (Archidiecezja Krakowska) via Flickr

Abp Jędraszewski: Matko, ratuj! Daj nam siłę ducha, dzięki któremu nie ulegniemy dyktaturze mniejszości!

34

- Kierujemy nasz wzrok ku Matce Bożej Jasnogórskiej, naszej Królowej, i wołamy: Matko, ratuj! Matko, daj nam siłę ducha, dzięki któremu nie ulegniemy dyktaturze mniejszości! Przywróć nam jasność oceny tego, co jest dobre i co jest złe! Obdarz wewnętrzną mocą, aby zawsze iść za głosem sumienia i wybierać dobro, a jednoznacznie, odważnie i wytrwale przeciwstawiać się złu! - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Arcybiskup w homilii nakreślił żywot wspominanego dziś w liturgii św. Benedykta, który został powołany przez Boga do życia pustelniczego i założył klasztor na Monte Cassino. – Benedykt zrozumiał, że najlepszą odpowiedzią na niepewność ówczesnej teraźniejszości jest radykalizm porzucenia wszelkich dóbr materialnych i budowania przyszłości na tej jedynej pewności, jaką jest całkowite zawierzenie Bogu – wskazał metropolita.

Przypomniał wykład Benedykta XVI na temat korzeni kultury, w którym papież emeryt tłumaczył, że fundamentem duchowości średniowiecznych mnichów było poszukiwanie Boga poprzez zgłębianie słowa Bożego. Cały ich wysiłek, zgodnie z zasadą Ora et labora – „Módl się i pracuj”, był skierowany do pełnej żaru modlitwy uwielbienia Boga i dziękczynienia za dzieło zbawcze Jezusa. Podczas konferencji naukowej poświęconej Europie papież Franciszek mówił, że klasztory benedyktynów stały się kolebką humanistycznego, kulturowego, religijnego, a także gospodarczego odrodzenia kontynentu.

Benedyktyni odegrali także kluczową rolę w chrystianizacji Polski. – Do zakonu benedyktynów należał zarówno św. Wojciech, jak i Pierwsi Święci Polscy Bracia Męczennicy: Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn. Głosząc Chrystusową Ewangelię plemionom słowiańskim, żyjącym w kraju Mieszka I i Bolesława Chrobrego, benedyktyni otwierali ludzi na prawdziwego, w Trójcy Świętej Jedynego Boga, a równocześnie służyli im swoją wiedzą i wysoką kulturą – podkreślił metropolita. Przypomniał, że pierwszy utwór poetycki napisany po polsku – „Bogurodzica” była wyznaniem wiary oraz modlitwą do Maryi i Chrystusa. Bez wewnętrznej jedności chrześcijaństwa, narodu i państwa nie można zrozumieć istoty tego, co stanowi Polskę.

100 lat temu bolszewicka nawała zagroziła chrześcijańskiemu humanizmowi, zakorzenionemu i rozwijanemu na polskiej ziemi. Ówczesny Episkopat Polski wystosował trzy dramatyczne listy: do papieża, biskupów świata i polskiego narodu. 27 lipca na Jasnej Górze poświęcili Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i ponownie obrali Matkę Bożą na Królową Polski. Te wołania i modlitwy zostały wysłuchane, 15 sierpnia 1920 r. doszło do Cudu nad Wisłą, gdy wojska bolszewickie poniosły druzgocącą klęskę, a Polacy odnieśli wspaniałe zwycięstwo.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie, po 100. latach od tamtej wiktorii, znajdujemy się jako Europa i Polska w obliczu kolejnego, równie śmiertelnego niebezpieczeństwa. Tym razem ma ono charakter przede wszystkim kulturowy – powiedział metropolita i zauważył, że współcześnie miejsce prawdy zajmują post-prawda, relatywizm, kłamstwo i fake-newsy, podważa się instytucję małżeństwa i rodziny, tworzy programy deprawujące dzieci i młodzież. Należy wzorem św. Jana Pawła II skierować swój wzrok ku Matce Bożej Jasnogórskiej i prosić o siłę ducha. – W tej sytuacji – podobnie jak polscy biskupi 100 lat temu – kierujemy nasz wzrok ku Matce Bożej Jasnogórskiej, naszej Królowej, i wołamy: Matko, ratuj! Matko, daj nam siłę ducha, dzięki któremu nie ulegniemy dyktaturze mniejszości! Przywróć nam jasność oceny tego, co jest dobre i co jest złe! Obdarz wewnętrzną mocą, aby zawsze iść za głosem sumienia i wybierać dobro, a jednoznacznie, odważnie i wytrwale przeciwstawiać się złu! – powiedział metropolita.

Zwrócił się do Rodziny Radia Maryja, stwierdzając, że jej członkowie tworzą wspólnotę zatroskaną o to, by wskazywać Chrystusa i budować autentyczny chrześcijański humanizm. – Trwajcie, moi Drodzy, w tym wielkim, głęboko humanistycznym dziele! Trwajcie w nim dzisiaj, jutro, przez następne dni, miesiące i lata! – powiedział.

Diecezja.pl

Komentarze (34):

DJ JĘDRU2020.07.12 17:05
WSPANIAŁA SZUJA!
Anonim2020.07.12 9:34
Walczyliśmy o ten klasztor!
Jerzy2020.07.12 9:08
Mam nadzieję, że dzisiejszy wynik wyborów, położy kres rozpasaniu nazistowskiego bydła LGBT.... Pedofile nie przejdą! ¡No pasarán!
Klapaucjusz2020.07.12 10:39
Ciekaw jestem dlaczego używasz ulubionego hasła Antify. To hasło lubił też stary komunista Broniewski: "Umierający republikanie, brocząc po bruku krwią swoich ran, w krwi umaczanym palcem po ścianie, wypisywali: "¡No pasarán!"
adam2020.07.12 9:05
Kraków od dziesięcioleci nie miał większego błazna niż obecny arcybiskup..
stary frondziarz2020.07.12 8:58
Jaromír Nohavica - U nás na severu • https://www.youtube.com/watch?v=vxjpS2zrxPI
Seks kamerki2020.07.12 8:55
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania Mam na imię Monia 24 wiosny.... wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu- http://frircikvip.com.pl Znajdź mnie- Danusd- napisz do mnie i spotkajmy sie!
Zimne oko2020.07.12 8:53
POd rozwagę i refleksję różnym dewiantom i zdrajcom wiszącym na brukselskich klamkach i żebrzących o kary dla mojej Ojczyzny: ,,Nadejdzie wkrótce taki dzień, Że zginą wszyscy śmiercią szczura. Nie topór, nie katowski pień Lecz jęk i zaśpiew sznura. Nie znajdziesz bowiem w świecie kul, Co pomszczą ich okrutne zbrodnie. Nieważne, który z nich co czuł Nie może umrzeć godnie. Dla woja jest kamienny mur, Szlachetnym miecza błysk i lśnienie. Dla łotrów zaś napięty sznur! Dla łotrów poniżenie!"
Jestem już po2020.07.12 8:52
Czuje się jakbym kopnął urbana w twarz.
marianl2020.07.12 8:47
Modlitwą codzienną zwyciężymy każde zagrożenie.Matka Boża jest z nami!!!
Polak Ateista Dumny Gej2020.07.12 8:46
TRZA dziś głosować, żeby takie kreatury jak Jędraszewski nie mogły narzucać Polakom swojej zwyrodniałej ideologii.
buzdyganek2020.07.12 11:48
...to stary komuch....nakłada wiernym swoje ideologie....chyba chce wojny domowej....
antyPiS2020.07.12 8:45
Ta hydra dziś łeb podnosić na LGBT bo czuje bezkarność PiSiej władzy.
abcd2020.07.12 8:45
Nie istnieje małżeństwo częściowe, tzn. nie można homoseksualistom przyznać prawa do zawierania związków małżeńskich bez prawa do adopcji dzieci. To tylko kolejny wybieg homoaktywistów, a ich plan jest prosty. Najpierw przyjąć to, co jest prawnie niemożliwe, czyli małżeństwo dla par homoseksualnych bez prawa do adopcji dzieci, a następnie wykorzystać ten błąd prawny, aby Sąd Najwyższy orzekł dyskryminacyjny charakter takiego zapisu i nakazał go znieść. Jeśli kochasz swoje dzieci powiedz NIE homopropagandzie. Czytaj więcej: "Komu zagraża tęczowa zaraza?" https://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Komu_zagra%C5%BCa_t%C4%99czowa_zaraza%3F
Polak Ateista Dumny Gej2020.07.12 8:48
Piszesz jakby LGBT chcieli tylko części praw, a z resztą się ukrywali. Nie, my chcemy pełnej równości. Nie ma żadnego powodu, żeby hetero mieli więcej praw tylko dlatego, że lubią się bzykać z płcią przeciwną. Poza tym w Polsce już teraz funkcjonuje co najmniej 50 tys rodzin jednopłciowych
cal.502020.07.12 10:51
Nie ma czegoś takiego jak pełna równość. To wasza, chora i lewacka ideologia wymyśliła. O efektach możesz sobie przeczytać z jedynego, dostępnego ci źródła informacji - wikipedii. Towarzysze Pol Pot, Mao, Stalin, Hitler, Kim Ir Sen i jego następcy, Che Guevara, Castro, Breżniew. To są wszyscy twoi bohaterowie, którzy marzyli o pełnej równości. Teraz wy próbujecie podpiąć pod te chore ideologi swoją, chora ideologię. Ludzie normalni się nie bzykają. To wy się bzykacie, dzięki czemu wenerologia ma wdzięczny obiekt badań. I nie kłam bezczelnie o rzekomych 50 tyś. "rodzin jednopłciowych". Nie ma czegoś takiego jak rodzina jednopłciowa. Małżeństwo mężczyzny i kobiety oraz ich dzieci. To jest rodzina. Zapamiętaj to sobie raz i na zawsze.
abcd2020.07.12 11:51
Właśnie wyjaśniam dlaczego są prawa, które nie są dostępne dla homo. Przeczytaj, będziesz wiedział. Co więcej, przyznanie tych praw jest niebezpieczne, bo będzie skutkowało żądaniami praw dalszych (adopcja dzieci).
Polak Ateista Dumny Gej2020.07.12 13:18
To ty nie rozumiesz, że pełna równość oznacza także adopcje.
buzdyganek2020.07.12 11:58
3 miliony osób LGBT w Polsce....................co najmnie 3 miliony popierajacych......razem 6 milionów....to olbrzymia siła...
Polak Ateista Dumny Gej2020.07.12 8:42
Ten arcybiszkopt jako przedstawiciel mniejszości od lat Polakom narzuca swoją chorą ideologię. Miejmy nadzieję, że 2020 będzie rokiem, w którym zdechnie faszysta jędraszewski.
Skuter2020.07.12 8:34
Dziś mecz Polska Niemcy Mieszkając w Polsce zawsze powinno się wspierać własny kraj
antoni.s2020.07.12 8:23
Jak trza, to trza.
Aga Dziedzic ❤️ 🌼2020.07.12 8:25
No pewnie, że trza :)
Marian2020.07.12 11:39
Aga! Nie mówi się trza tylko TRZA MÓWIĆ trzeba.
Stary Frondel2020.07.12 9:34
Trza, ja już trzasnąłem drzwiami z samego rana. ***** ***
Iza2020.07.12 8:13
Mamy siłę, żeby pokonać Waszą fanatyczną, szkodliwą dla społeczeństwa mniejszość. Nie mylić katolicyzmu z fundamentalizmem Jędraszewskiego i jemu podobnych.
Kinga2020.07.12 8:47
Dla Katolika istnieje tylko tak lub nie - bo co innego od złego pochodzi. Więc nie istnieje taki twór, jak to napisałaś "fundamentalizm Jędraszewskiego", tylko "tak" czyli prawda katolicka, którą głosi arcybiskup Jędraszewski.
Maciej Łagodny2020.07.12 8:08
Szanowny Abp. DOKONUJE się Wybór: Polska WOLNA ,Polska Ludzi Wiary ,CZY POLSKA LUDZI HOMO nie PEWNYCH ,BEZ WIARY i ZASAD.
Anonim2020.07.12 15:19
Więc jak masz wiarę to nie wychodż z domu,odmawiaj różaniec święty,a pan bóg i maryja zrobią resztę.
Aga Dziedzic ❤️ 🌼2020.07.12 8:03
Jezus bronił mniejszości, w większość skazała Go na śmierć.
K.2020.07.12 8:18
Jezus na Krzyżu bronił wszystkich
Po 11 ...2020.07.12 9:05
Ale bardziej biednych, uciśnionych, prześladowanych, a trochę mniej za rzymskich władców. Obrona prześladowanych mniejszości jest wpisana w chrześcijaństwo. Dlatego Jędraszewski bredzi, obraża Jezusa.
antoni.s2020.07.12 15:15
Bo to zły biskup jest.
Nadzieja w was!!!2020.07.12 7:59
Wind Of Change