Abp Jędraszewski do rodzin: ,,W miłości nie może być egoizmu czy hedonizmu'' - zdjęcie
05.09.21, 18:57fot. flickr.com/archidiecezja krakowska

Abp Jędraszewski do rodzin: ,,W miłości nie może być egoizmu czy hedonizmu''

33

Jeżeli będziemy myśleć o rodzinie i małżeństwie w kategoriach socjologicznych, ekonomicznych, czysto przyjemnościowych, nie dziwmy się, że zaczyna się otwierać przestrzeń dla ogromnego kryzysu małżeństwa i rodziny w naszym polskim narodzie – mówił abp Marę Jędraszewski zachęcając do otwarcia się na Bożą rzeczywistość, na wizję małżeństwa i rodziny, która powstała w zamyśle Boga, kiedy stworzył mężczyznę i kobietę. Metropolita krakowski przewodniczył uroczystej Mszy św. w Kalwarii Zebrzydowskiej w trakcie XXIX Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

– Potrzebujemy, jak nigdy, doświadczenia wspólnoty. Kalwaria nam takie doświadczenie zapewnia – wchodzimy w rezerwuar modlitwy – mówił o. Gracjan Adam Kubica OFM witając uczestników XXIX Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kustosz kalwaryjskiego sanktuarium zwrócił uwagę, że Jezus na krzyżu uczy oddawać swoje życie za drugiego człowieka. Zaznaczył, że Kalwaria przywołuje także scenę, gdy Jezus powierzył opiece ucznia swoją Matkę. – To jest zachęta dla nas wszystkich, byśmy tę Matkę, tak jak uczeń Jan, zabrali ze sobą na drogę swojego życia. Bo tak bardzo potrzebujemy Tej, która umie słuchać i umie patrzeć w ludzkie serce – dodawał o. Kubica.

Abp Marek Jędraszewski na początku homilii powiedział, że liturgia Słowa dzisiejszej niedzieli pokazuje, jak Bóg wkracza w historię człowieka. Zaznaczył, że wypowiedziane do głuchoniemego słowo „Effatha!” Należy rozumieć zarówno dosłownie, jak i w znaczeniu duchowym. – Otwórz się na rzeczywistość Bożą, która wkracza w twoje życie; zobacz więcej niż widzą tylko twoje oczy, usłysz więcej niż słyszą twoje uszy; zrozum, że Bóg pragnie wkraczać w twoją codzienność – mówił metropolita krakowski podkreślając, że takie wkraczanie Boga w rzeczywistość ludzką w sposób szczególny dotyczy życia małżeńskiego i rodzinnego, gdzie mamy do czynienia z tajemnicą poczęcia się i narodzin nowego dziecka.

W tym kontekście arcybiskup przywołał historię Zachariasza i Maryi. Mąż Elżbiety był zamknięty na Boga, który chciał w sposób cudowny wkroczyć w jego rzeczywistość. Maryja uwierzyła zapowiedzi archanioła Gabriela, była otwarta na Bożą rzeczywistość – w Jej życiu spełniło się to, co po ludzku wydawało się niemożliwe, bo dla Boga nie ma nic niemożliwego.

Odwołując się do trzech wydarzeń opisanych przez św. Mateusza Ewangelistę – prowokacyjnego pytania faryzeuszów o możliwość oddalenia żony, wskazania przez Jezusa na dziecko jako przykład ufności Bogu oraz o trudności wejścia bogatego do królestwa niebieskiego – arcybiskup zwrócił uwagę, że zbawienie według ludzkich wyobrażeń i kalkulacji byłoby niemożliwe, ale „u Boga wszystko jest możliwe”. – Wszystko jest możliwe także dla człowieka, który otworzy się na Boże Słowo i będzie starał się żyć na co dzień Bożą rzeczywistością. Okaże się, że i on się zmienia, i jego patrzenie na świat, i innych ludzi. Całe życie się wtedy zmienia – staje się prawdziwie Boże – mówił metropolita krakowski podkreślając, że otwarcie się na Ewangelię życia w sposób szczególny odnosi się do życia małżeńskiego i rodzinnego.

Przywołując hasło XXIX Pielgrzymki Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej „Wezwani do życia sakramentalną łaską, która udoskonala miłość małżeńską” arcybiskup zwrócił uwagę na konieczność patrzenia na małżeństwo i rodzinę w kategoriach przychodzenia Pana Boga do człowieka, który – przez tajemnicę poczęcia i rodzenia nowego życia – staje się bliski Stwórcy. Metropolita zaznaczył, że niestety w myślenie o wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej coraz częściej wchodzi kalkulacja czy coś się opłaca czy nie. To z tego typu myślenia wynika swoista plaga związków nieformalnych. Coraz częstsze rozwody skutkują pytaniem „czy warto w ogóle się żenić”, które jest niejako echem słów z Ewangelii. We współczesnych związkach panuje prymat ekonomii – rodzice liczą, jaki będzie koszt pojawienia się dziecka w ich domu. Kolejną pokusą dla życia rodzinnego jest egoizm i wygodnictwo. – Jeżeli będziemy myśleć o rodzinie i małżeństwie w kategoriach socjologicznych, ekonomicznych, czysto przyjemnościowych, nie dziwmy się, że zaczyna się otwierać przestrzeń dla ogromnego kryzysu małżeństwa i rodziny w naszym polskim narodzie – mówił arcybiskup zachęcając do otwarcia się na Bożą rzeczywistość, na wizję małżeństwa i rodziny, która powstała w zamyśle Boga, kiedy stworzył mężczyznę i kobietę, błogosławiąc ich wspólnocie i potomstwu.

Arcybiskup wskazał na Maryję jako przykład otwarcia się na Boży głos oraz postawę św. Józefa pełną ufności i zawierzenia Panu Bogu, którą z kolei charakteryzuje postawa dziecka. – Nie może być w naszym myśleniu o małżeństwie i rodzinie żadnego socjologizmu, egoizmu czy hedonizmu. Ma być prawda, każdego dnia na nowo odkrywana, o Chrystusowym krzyżu, to znaczy o miłości ofiarnej z siebie, dla drugiego, zatroskanej o jego szczęście tu na ziemi, ale także o szczęście wieczne – mówił abp Marek Jędraszewski.

Przywołując myśl św. Pawła, że skarb łaski przechowywany jest w naczyniach glinianych i łatwo go utracić, metropolita apelował o codzienne proszenie Pana Boga o trwanie przy Jego darach, aby tę łaskę pogłębiać, żyć nią i się dzielić, aby w kruchym i słabym ludzkim życiu okazywała się zwycięska moc samego Boga. Przypominając treść przysięgi małżeńskiej arcybiskup prosił, by i ona stała się treścią codziennej modlitwy małżonków, aby wytrwali w ślubach złożonych współmałżonkowi.

XXIX Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej przebiegała pod hasłem: „Wezwani do życia sakramentalną łaską, która udoskonala miłość małżeńską”, które zostało zaczerpnięte z adhortacji Amoris laetitia papieża Franciszka. Pielgrzymka tradycyjnie rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej, z czasie którego wysłuchano rozważań Beaty i Wojciecha Kudybów.

 

mp/diecezja.pl

Komentarze (33):

Anonim2021.09.6 10:38
Rozmowy Komisji Europejskiej z marszałkami pięciu województw (małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego, łódzkiego i podkarpackiego) na temat wypłat z wyżej wspomnianego programu REACT-EU są zawieszone. W piątek wieczorem otrzymali oni pisma z Komisji Europejskiej. Ich przesłanie jest stanowcze i wyraźne - środki nie zostaną wypłacone, dopóki samorządu nie wycofają przyjętych uchwał. ............................ Ciekaw jestem, czy Jędraszewski wspomoże te województwa ze swojej diecezji.
Adeptus2021.09.6 10:07
Facet żyjący z datków, nie mający żadnych dzieci (a przynajmniej takich, które by musiał utrzymywać) tłumaczy ludziom, że decydując o założeniu rodziny i płodzeniu dzieci nie powinni zwracać uwagi na kwestie ekonomiczne, bo to złe jest. Kabaret Rzymskokatolicki. adeptusrpg.wordpress.com
Leon Knabit to kurwa2021.09.6 9:41
Tak właśnie myśli większość współczesnych mężczyzn - nie ma w nich egoizmu i hedonizmu kiedy ich wybranki domagają się kuszenia miejscami gdzie mogą mierzyć innych potencjalnych bar trenerów oczywiście na koszt obecnego. Przypomnę że współczesna kobieta ma prawo ubierać się tak jak chce a facet musi być dostosowany - bo nie jest niemęskim egoistą - tak jak ja.
kibolzpoznania2021.09.6 9:37
Ty z Paetzem miałeś w Poznaniu szwedzki stół.... Moralisto od siedmiu boleści...
zgryz2021.09.6 9:36
Największą plagą to wy, czarne pasożyty i specjaliści od pustego mielenia ozorem jesteście
flemming2021.09.6 9:35
Kurski - na kolanach z Warszawy do Krakowa i błagać arcyszatana Jędraszewskiego o zezwolenie na życie na kocią łapę. Superkatoliku na pokaz dla ciemnego ludu -rozumiesz????? Czeka cię piekło Kurski...
Adeptus2021.09.6 9:29
Olbrzymia większość ludzi na świecie żyje w związkach niesakramentalnych - bez ślubu, ze ślubem cywilnym, lub ze ślubem w jakimś "pogańskim" obrządku. Twierdzenie, że związek jest pozbawiony miłości, jeśli nie zatwierdził go kapłan joszki z Nazaretu, jest po prostu groteskowe. adeptusrpg.wordpress.com
POdPIS2021.09.6 9:15
Jako że trochę lat żyje to mogę porównać swoje dzieciństwo i dzieciństwo moich wnuków . I są to dwa różne światy .Wiele pokoleń drzewiej było podobnych do siebie ale nie ostatnie pokolenie rewolucji informatycznej .Kościół nie ogarnia tych przemian i stoi na przegranej pozycji.Przekaz Jędraszewskiego dociera do starszych ale nie młodzieży, a przecież to do niej powinien docierać .Nauka religii w szkole nie w kościele uczyniła ją byle jaką nastawioną na futrowanie kasy wielebnym .
cube2021.09.6 9:09
Ten kretyn niech się lepiej zajmie pedofilami w sutannach
asr2021.09.6 9:09
Ty bezbożny draniu a jaki przykład wy dajecie w tej sekcie ?? kurski trójka dzieci 25lat małżeństwa i nagle małżeństwo nie ważne ?? jego nałożnica dwójka dzieci też długi staż małżeński i nagle biała suknie bo małżeństwo nie ważne ?? rozpędź się zdeprawowany draniu i walnij pustym łbem w ścianę.
Krakus2021.09.6 8:31
Według statystyk, co drugi zawierany obecnie ślub w ciagu 5 lat zakończy się rozwodem. Dlatego wolę, żeby syn przed ślubem pomieszkał ze swoją dziewczyną, żeby się lepiej poznali i "dotarli".
Anonim2021.09.6 8:21
Aby umieć kochać bez hedonizmu i egoizmu trzeba być człowiekiem dojrzałym. Dojrzałość osiągamy poprzez zwycięskie przechodzenie prób, które wcale nie muszą być przyjemne. System wychowawczy oparty na mniejszych i większych marchewkach, nie przygotowuje do osiągnięcia dojrzałości.
xyz1232021.09.6 7:52
Abp Jędraszewski o "pladze" związków nieformalnych. Wskazał na "nieszczęście społeczne" A z takiego nieszczęścia wyszedł Jezus. On nie zna historii religii na którą się powołuje? Wyraźnie uderza w PiSowców - Obajtek, Kaczyński, Martusia, Mazurek, Terlecki, Gliński, Kuchciński, Witek, obydwie żony Gosiewskiego, Bielan, a Cejrowski, a Mariusz Antoni Kamiński. Poucza facet któremu jego Korporacja Finansowa nie pozwala nawet zamoczyć - obłęd ...
żydek Po 11 ... re.aktywa.c.ja-vinc.pl2021.09.6 4:37
... "Jędraszewski o "pladze" związków nieformalnych. ........ tak publicznie o celibacie ??? :) :) :) .... ... cóż za odwaga "jędraszewskiej zarazy" !!!" - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - żydku jak już nie jeden raz pisałem: There is NO hiding place in the cyberspace!
graszka2021.09.6 0:24
Swoimi wypowiedziami księża jedynie potwierdzają, że naprawdę nie wiedzą nic o życiu rodziny.
Misue Tanaka2021.09.6 0:21
Zjeba.ny dziad w szmacie do ziemi dal głos. Do chlewu chamie jeden.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.09.5 21:47
Każda kolejna wypowiedź tej czarnej zarazy to 1000 nowych apostazji i coraz więcej pustych krzeseł w kościołach. Tak trzymaj jędraszewska kanalio, im dłużej pożyjesz tym bardziej zaszkodzisz katosekcie!
Po 11 ...2021.09.5 21:31
"Dostojnik" KK, Jędrek Szewski piętnuje egoizm i hedonizm ... PARADNE. A co jutro? Kurski napiętnuje rozwody? Albo Kaczyński stomatologię?
Anonim2021.09.5 21:26
JBĆ KLR!
Żyd zboczeniec z Gdańska szuka "miłości"2021.09.5 20:11
Tu na Frondzie zboczeniec-pedofil pod pseudonimem "𝐑𝐄𝐁𝐄𝐋𝐈𝐀𝐍𝐓 " napastował mego syna (13-latek). Oto co mu "proponowal" cyt. "Daj mi proszę swój numer telefonu to z chęcią zadzwonię i zaproszę cię np. na lody?" - - - - - - - - - - - - - - - Sprawa będzie miała dla tego zboczeńca, tak czy siak, poważne reperkusje!
Żyd zboczeniec z Gdańska szuka "miłości"2021.09.5 20:10
Tu na Frondzie zboczeniec-pedofil pod pseudonimem "𝐑𝐄𝐁𝐄𝐋𝐈𝐀𝐍𝐓" złożył memu synowi (13-latek) następująca "propozycje", cyt. "Daj mi proszę swój numer telefonu to z chęcią zadzwonię i zaproszę cię np. na lody?" - - - - - - - - - - - - - - - Sprawa będzie miała dla tego zboczeńca, tak czy siak, poważne reperkusje!
Skrzypek na dachu2021.09.5 20:04
Brawo Abp Marek Jedraszewski . Masz 100% racje .
Skrzypek, szkoda, że nie jesteś w Dachau!2021.09.5 20:09
Ale to nic straconego.
Grizzly2021.09.5 19:56
Czarodziej jędraszewski to najgorsze co spotkało nasz kraj. Wstyd
rebeliant2021.09.5 19:49
Tępe klesze c h u j e nie wyobrażam sobie ojca, który nie byłby w gotowości doyebać pedofilowi, który zgwałcił jego dziecko, a zamiast tego przebaczać i jeszcze zastraszać owe dziecko piekłem. Prawdziwy ojciec poszedłby za tym dzieckiem nawet do piekła, aby oddać krzywdę jej twórcy z dopiskiem: "to trzeba było tego k u r w o nie robić !!!"
Słuchając Jędraszewskiego nasuwa się cytat:2021.09.5 19:45
"Księża są przy tobie tuż po urodzeniu, kiedy cię chrzczą. Potem masz ich w szkole, jeżeli rodzice byli bigotami i powierzyli im twoją edukację. Kolej na pierwszą komunię, lekcje katechizmu i bierzmowanie. W dniu ślubu ksiądz powiada ci, co masz robić w sypialni, a nazajutrz, żeby mieć się czym podniecać w konfesjonale, pyta cię na spowiedzi , ile razy to zrobiłeś. Tobie o spółkowaniu mówią księża ze wstrętem, a sami wstają codziennie z łóżek, gdzie je uprawiali; nie myją nawet sobie rąk i idą jeść i pić swojego Pana, żeby potem wydalić go z siebie i wysikać. Powtarzają że ich królestwo nie jest z tego świata, ale zgarniają, co się da. Cywilizacja nie osiągnie doskonałości, póki ostatni kamień z ostatniego kościoła nie spadnie na ostatniego księdza i nie uwolni świata od tej pasożytniczej hołoty."
rebeliant2021.09.5 19:40
"kiedy stworzył mężczyznę i kobietę, błogosławiąc ich wspólnocie i potomstwu" - jakiemu potomstwu ? jaki seks ? Tylko dziewice i celibaty !!! A już niedługo spełni się marzenie Boga Jahwe, gdyż biotechnologia skończy raz na zawsze z tym diabelskim seksem i nagością, gdyż będą tylko postacie bez obrażających Boga narządów. Cywilizacja tak pójdzie na przód, że zaprojektowany osobnik od razu będzie wychodził gotowy z kokonu (a nie jakiejś tam pochwy). Ale oczywiście jest też pewien cymes dla chfałki Boga Jahwe - jeśli ten wniesie odpowiednią opłatę to takiemu osobnikowi wbudujemy dodatkową opcję przyklęku przed jego najcudowniejszym przybytkiem.
skynet2021.09.5 21:05
https://www.youtube.com/watch?v=J-Xws8yXpcw
Anonim2021.09.5 19:27
Mozna byc libertynem i nie popierac LGBT. Mozna byc przeciwko LGBT i nie popierac Jedraszewskiego. Nie lubie skrajnosci i czasem ich nie odrozniam. Prawde mowiac jak dla mnie Jedraszewski idealnie komponuje sie do ideologii LGBT i wrzeszczenia o faszyzmie ksiezy co nie chca blogoslawic pedryli.
Kaczyński wzór Cnót Niewieścich2021.09.5 19:19
Ten obok Jędraszewskiego to jego kochanek ? Naprawdę ładna para .
katolik2021.09.5 19:11
Niech ktoś powie Izraelczykom, że chcą ich wymordować chemią genetyczną!! masoni chcą wymordować ludzkość, a oni chyba tego nie wiedzą.
Anonim2021.09.5 19:06
normalnie kak Lenin , następny wielki teoretyk
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.09.5 19:03
pyerdolona klesza ciota jędraszewski wypowiada się na tematy o których nie ma pojęcia! no może poza hedonizmem bo widząc jak żyje to arcy gwno to skromność nie jest jego mocną stroną...