02.02.18, 18:43zdj. screen Youtube/SalveTV

Abp Hoser: Antykoncepcja to mina podłożona pod zjednoczeniem małżeńskim

W wywiadzie dla tygodnika "Niedziela" arcybiskup Henryk Hoser przypomniał, że w tym roku będziemy obchodzić, poza stuleciem odzyskania niepodległości, dwie inne ważne, okrągłe rocznice: na 16 października przypada 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, natomiast na 25 lipca- 50-lecie encykliki papieża Pawła VI, Humanae vitae. 

"Encyklika Humanae vitae” wskazuje na harmonijne i szczęściodajne zespolenie płciowości i płodności, seksualności człowieka i jego zdolności przekazywania życia"- mówił abp Hoser. Hierarcha podkreślił w tym miejscu, że świadome przeżywanie zjednoczenia małżeńskiego i płodności nie tylko scala małżeństwo, ale również rozwija wielki szacunek dla kobiety. 

Duchowny ostrzegał również przed antykoncepcją i zjawiskiem, które możemy określić jako "mentalność antykoncepcyjną", które, jak wskazał abp Hoser, wprowadza "konflikt i element agresji" w samą istotę aktu małżeńskiego. 

"Antykoncepcja jest postawą agresywną wobec ludzkiej biologii. Pod zjednoczenie małżeńskie zostaje „podłożona mina”. Miłość małżeńska ma być całkowita, integralna i bezwarunkowa, tymczasem tutaj pojawia się warunek: jedność może być wyrażona dopiero wtedy, gdy ubezpłodnimy organizm mężczyzny i kobiety"- tłumaczył hierarcha. W ocenie arcybiskupa, antykoncepcja wcale nie ma związku z wolnością, ponieważ wszelkie zabiegi biologiczne wokół człowieka związane są z manipulacją.

Wyzwolenie, które ma przynosić antykoncepcja, jest jedynie pozorne i niesie ze sobą opłakane skutki- podkreśla Hoser. 

"Nasycanie się hormonami jest bardzo dużą ingerencją w środowisko wewnętrzne człowieka i zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, a także niepłodności"- przypomina duchowny, który z wykształcenia jest lekarzem.

"Rodzina jest niewątpliwie naszym zbawieniem doczesnym. Powinniśmy robić wszystko,żeby się rozwijała, żeby była szczęśliwa, zrównoważona i przede wszystkim wierna swoim przyrzeczeniom. O szczęściu rodziny stanowią: miłość, wierność,uczciwość oraz „że cie nie opuszczę aż do śmierci”- podkreślił abp Hoser w rozmowie z tygodnikiem "Niedziela".

yenn/Niedziela.pl, Fronda.pl