Abp Gądecki apeluje ws. odwiedzania cmentarzy  - zdjęcie
23.10.20, 11:12Fot. screenshot - YouTube (Salve TV), Twitter - EpiskopatNews

Abp Gądecki apeluje ws. odwiedzania cmentarzy

12

W związku z sytuacją epidemiczną i wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zwrócił się z apelem do wiernych prosząc, aby odwiedzanie grobów bliskich rozłożyć na dni poprzedzające 1. listopada i następujące po uroczystości Wszystkich Świętych.

Polską tradycją jest odwiedzanie grobów bliskich w uroczystość Wszystkich Świętych, kiedy to też popołudniu sprawuje się Msze św. za zmarłych w związku z następującym dzień później wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki apeluje do wiernych, aby w tym roku odwiedzanie grobów swoich bliskich rozłożyli na dłuższy okres:

- „Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę” – napisał hierarcha.

Abp Gądecki przypomina również, że w wielu polskich diecezjach obowiązują dyspensy od udziału we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Przypomina, że z takiej dyspensy można skorzystać również w uroczystość Wszystkich Świętych:

- „W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji” – apeluje przewodniczący KEP.

Premier Mateusz Morawiecki, pytany dziś o możliwość zamknięcia cmentarzy 1. listopada zapowiedział, że decyzję tę rząd podejmie w przyszłym tygodniu.

kak/PAP

Komentarze (12):

Obywatel2020.10.23 18:28
Do" Masz otwarte zaproszenie- Ty 80- latkow nie zapraszaj, bo mozesz isc razem z nimi. Reymont pisal w "Chlopach" Dzis czlowiek, jutro jagnie, rowno im padnie. Nie kus losu.
Obywatel2020.10.23 17:58
Na cmentarzach pochowani sa ludzie, ktorzy chorowali na rozne choroby i na wirusy tez. Ludzie chodzili na cmentarz i to im jakos nie zaszkodzilo. Chodzili bez masek. Teraz w maskach to co ludziom grozi? Strach ma duze oczy.Cholerna przesada ludzi oglupia. Nie dziwie sie zwyklym obywatelom, ale Biskup tez namawia do chodzenia na cmentarz na raty?
Ja, Szatan2020.10.23 13:22
ANEKS nr 2 do INSTRUKCJI DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, wrogów Kościoła i Polski, czcicieli trupa Lenina, wyznawców poglądów masonów i brukselskich neomarksistów, marionetek Sorosa, które w amoku szaleją na Frondzie: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „ladychapel”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Maria Błaszczyk”, „Klejnot Nilu”, JPIII i wielu innych z tej samej szajki, choć pod innymi nickami ***** No dobra, widzę, że nie pojęliście moich ostatnich instrukcji. Myślicie, że się wykpicie jakimiś prymitywnymi złośliwościami w tych waszych komentarzach? Może was to cieszy, ale mnie nie. Pora więc wyłożyć karty na stół. Przypominam: Moim celem jest złapanie jak największej ilości dusz do piekła na całą wieczność. I nie zauważyłem żadnych efektów w tym kierunku od tej waszej durnej pisaniny. Katolicki motłoch śmieje się z tego i tylko umacnia w przekonaniu, że jesteście bandą przygłupów! Oni, że zacytuję mojego ulubieńca, Jurka Urbana, mają to wszystko w ᵭůᵱįě! ***** Powtarzam: Jesteście jak polska opozycja: totalnie skompromitowani i nieskuteczni! Nie zyskaliście mi ani jednej duszy! Ale dla was, durnie, piekło zawsze stoi otworem. Do zobaczenia zatem! ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
Aga Dziedzic💘🏳️‍🌈2020.10.23 12:02
Kołchoz 𝐀𝐍𝐎𝐍𝐈𝐌 - wszechobecne matoły z większymi zasobami imbecyli niż sam kołchoz "kretynizacja", z ilorazem IQ wszystkich do kupy wziętych, nie większym niż mój rozmiar sneakersów.
Yo gramps! What's up?2020.10.23 12:06
"Many past Trump voters fear they or their loved ones will be stricken with COVID-19 or suffer further economic harm from the disease. They are looking for a leader who can speak to those issues and lay out plans that will improve their lives — and keep them alive. Regrettably, Trump doesn't seem to know what to do to get us out of the crisis created by the pandemic. He seems most concerned with the welfare of his fellow wealthy Americans and the stock market, rather than the fate of hardworking Americans struggling to pay their rent or mortgage and put food on the table." https://www.foxnews.com/opinion/trump-biden-presidential-debate-richard-fowler
Seniorzy 65+ przyjmowani są na cmentarze2020.10.23 11:59
poza kolejnością.
Masz otwarte zaproszenie.2020.10.23 12:04
80-latków dostarczamy bezpłatnie.
XD2020.10.23 11:47
Idźcie tłumnie! Koronawirus jest niegroźny dla katolików, bo modlitwa was chroni.
katolik2020.10.23 12:35
Kapłani mają konsekrowane dłonie, które nie przenoszą wirusa. Posłuchaj ks. prof. Tadeusza Guza.
XD2020.10.23 18:20
Super! Dlatego zachęcam jak najmocniej – spotykajcie się, umawiajcie na grupowe lizanie ławek w kościołach i wspólnie maczajcie paluszki w aspersorium. Na zdrowie!
Anonim2020.10.23 11:24
Szacowna Eminencjo, czy w związku z zakazem aborcji potanieją usługi pogrzebowe na kobiety zmarłe przy porodzie? Czy będzie zniżka dla zdeformowanych martwych noworodków?
Anonim2020.10.23 15:37
Czemu siejesz propagandę? Kobiety nie są i nie będą zmuszane do rodzenia dzieci gdy zagraża to ich życiu ,to kobieta decyduje czy ratować dziecko i siebie .