Podczas wspólnej konferencji polski Prezydent podkreślił, że w kwestii rosyjskiej agresji na Ukrainę „postawa obu naszych krajów jest absolutnie jednolita”.
– Dziękowałem panu Prezydentowi za to, że Macedonia Północna i władze Macedonii od samego początku w zdecydowany sposób są po stronie Ukrainy. To nie jest tylko i wyłącznie wsparcie politycznie, ale to także pomoc militarna, która została przez władze Macedonii Północnej skierowana na Ukrainę po to, by pomóc ukraińskiej armii bronić swojego państwa przez rosyjską inwazją – wskazał.
– Dokładnie tak samo rozumiemy niebezpieczeństwo, które Rosja dzisiaj stwarza dla całej naszej części Europy – mówił Andrzej Duda.
Wizyta miała też komponent gospodarczy. Przywódcy wzięli udział w spotkaniu z inwestorami z obu krajów.
– Chcę podkreślić, że dobre stosunki Polski i Macedonii Północnej tworzą przyjazne warunki do zwiększania wymiany handlowej oraz pogłębienia współpracy pomiędzy polskimi i macedońskimi przedsiębiorcami. Współpraca ta powinna przebiegać pod politycznym patronatem, dlatego w tym miejscu pragnę raz jeszcze podziękować Panu Prezydentowi za wizytę i obecność na dzisiejszym naszym spotkaniu – mówił Andrzej Duda.
Polska jednoznacznie opowiada się za członkostwem Macedonii Północnej w Unii Europejskiej.
– Prezydent Andrzej Duda odegrał istotną rolę w rozmowach bułgarsko–macedońskich, które otworzyły drogę do rozpoczęcia przez Skopje negocjacji członkowskich. W tej sprawie odbywał w kluczowym momencie konsultacje z Prezydentami obu krajów pomagając w wypracowaniu kompromisu – podkreśla szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
