Jak dodał senator PiS, poza sojuszem NATO Niemcy naciskają na Litwę, aby ta zrezygnowała z kontrolowania dostaw do Obwodu Królewieckiego, pomimo narzucenia unijnych sankcji.

Odnosząc się do udziału „polskich architektów” stwierdził, że są oni jedynie na usługach i wpisują się znacznie szerszy plan gry rosyjsko-niemieckiej.

Komentując te sprawy redaktor Rachoń powiedział:

- NATO podejmuje decyzje, które dosłownie odwracają o 180 stopni te decyzje, które były podejmowane w roku 2010. Decyzje, których współarchitektami byli m.in. polscy politycy, którzy na tej naradzie w 2010 roku o tym rozmawiali.

Oznacza to de facto działania NATO zmierzające do wymazania resetu z Rosją.

- Polska stała się podmiotem w stosunkach międzynarodowych i przestała być przedmiotem, to ten cel jest ciągle aktualny – stwierdził Bernacki, dodając że państwa Europy Środkowej są wykorzystywane przez Rosję i Niemcy do wzajemnych gierek, których celem jest polityka zmierzająca do pomijania lub eliminowania znaczenia Polski.

- Nie możemy popadać teraz w taką euforię, że rzeczywiście  Unia Europejska gwarantuje nam cokolwiek - stwierdził senator PiS.