Mieszkaniec miasta Achacachi w prowincji Omasuyos w zachodniej Boliwii – Víctor Hugo Mica Álvarez został poczęstowany przez znajomego piwem. Po degustacji trunku mężczyzna stracił jednak przytomność.

Gdy ją odzyskał znajdował się w sytuacji, której na pewno się nie spodziewał. Boliwijczyk leżał zakopany pod ziemią w szklanej trumnie pełniąc rolę tzw. „sullu” czyli ofiary składanej pogańskiej bogini ziemi tzw. Pachamamie.

Mężczyźnie na szczęście udało się wydostać z nieciekawego położenia i wrócić bezpiecznie do domu.

Matka Ziemia jest głodna i to nie tylko pokarmów, ale także ofiar (sullu), aby odpłacić się ludziom w postaci owoców, produkcji zwierzęcej lub budowy domu, dostarczając cementu” – tłumaczy południowoamerykańskie pogańskie zwyczaje argentyński kapłan ks. Javier Olivera Ravasi.

Podczas odbywającego się w październiku 2019 roku w Watykanie Synodu Biskupów dla Amazonii drewniane figurki Pachamamy zostały ustawione nawet w Ogrodach Watykańskich oraz w bazylice św. Piotra. Spotkało się to ze sprzeciwem grupy wiernych, którzy wyrzucili pogańskie figury do Tybru. Franciszek przepraszał za ten czyn wiernych.