W wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Sieci” prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Polska nie będzie wywiązywać się ze zobowiązań wobec Unii Europejskiej, jeśli Bruksela wciąż będzie ignorować zobowiązania wobec Polski. Lider Zjednoczonej prawicy zapowiedział ułożenie stosunków z Unią Europejską na nowo. To odpowiedź na skandaliczne działania Komisji Europejskiej, która mimo porozumienia, wciąż wstrzymuje wypłatę należnych Polsce środków z Funduszu Odbudowy, stawiając kolejne warunki dot. wymiaru sprawiedliwości.

Spór komentuje niemiecka agencja RND, odnotowując również wypowiedź sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego, który stwierdził, że „jeśli KE spróbuje docisnąć Polskę do ściany, to nie pozostaje nam nic innego, jak wyciągnąć wszystkie armaty, które są w naszym arsenale, i odpowiedzieć ogniem zaporowym”. Niemieccy dziennikarze wyjaśniają, że Sobolewski miał na myśli wetowanie przez Polskę inicjatyw UE oraz tworzenie koalicji stawiającej sobie za cel odwołanie niemieckiej przewodniczącej KE. Zdaniem agencji, spór na linii Warszawa-Bruksela może się jeszcze pogłębić. W materialne zacytowano niemieckiego europosła Moritza Koernera.

- „Brutalna retoryka Kaczyńskiego ma odwrócić uwagę od tego, że polski rząd do tej pory nie wypełnił uzgodnionych kamieni milowych, od których zależy wypłata pieniędzy na odbudowę (…). Komisja musi pozostać twarda. Dopóki nie zostanie przywrócona zniszczona przez partię PiS niezawisłość sądownictwa, żadne pieniądze nie mogą popłynąć”

- stwierdził niemiecki polityk.