Kategoria

Kościół

Podkategoria: Kościół

fot. Wikipedia

Kościół

Ks. prof. Robert Skrzypczak dla Frondy: Potrzebujemy wrócić w liturgii do Chrystusa Zmartwychwstałego

Na wtorkowej konferencji Sancta Liturgia w Londynie prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah wezwał biskupów i księży całego Kościoła do refleksji nad zmianami w liturgii. Przedstawił konieczność nowego jej ukierunkowania tak, by w centrum stał zawsze Jezus Chrystus, a nigdy człowiek. Jedną z praktycznych i możliwych już wkrótce do wcielenia zmian mogłoby być według kardynała sprawowanie liturgii ad orientem w tych jej momentach, w których zwracamy się do Boga; ad orientem – a zatem ku wschodowi lub też przynajmniej w kierunku apsydy i tabernakulum. O ocenę zamysłu kardynała Sarah poprosiliśmy w rozmowie telefonicznej księdza Roberta Skrzypczaka, warszawskiego profesora teologii.

Dlaczego na Czerskiej martwią się o papieża i ŚDM?

Kościół

Dlaczego na Czerskiej martwią się o papieża i ŚDM?

Czego by nie mówić o papieżu Franciszku, ma na swoim koncie na pewno jedną ogromną zasługę: środowiska lewicowo-liberalne, przynajmniej w Polsce, zaczęły żywo interesować się Kościołem Katolickim. Problem w tym, w którą stronę to zainteresowanie idzie, bo sprawujący obecnie swój pontyfikat następca św. Piotra ma niebywałe szczęście do wybiórczego interpretowania jego słów. Prowadzi to nierzadko do kuriozalnej sytuacji, gdy część praktykujących katolików, zwykle ze środowisk konserwatywnych, oburza się na wypowiedzi o homoseksualistach, rozgrzeszaniu z aborcji czy imigrantach lub gesty miłosierdzia wobec uchodźców z Bliskiego Wschodu , a znów liberalni, często "letni" katolicy, którzy uważają, że Kościół powinien "iść z duchem czasu" (czegokolwiek by to nie oznaczało, a do tego worka można włożyć bardzo wiele), za wyżej wymienione papieża chwalą, mówią, że wreszcie mamy prawdziwego papieża. Z jednej strony: "fajny, nowoczesny, postępowy, tolerancyjny papież, który popiera aborcję, homos

fot. YouTube

Kościół

Kard. Schönborn: Amoris laetitia jest obowiązująca

Wiedeński kardynał Chrstiph Schönborn, jeden z najbliższych współpracowników Ojca Świętego, mówił o znaczeniu nauczania zawartym w adhortacji apostolskiej tegoż papieża Amoris laetitia. Schönborn, który na oficjalnej watykańskiej konferencji poświęconej publikacji Amoris... przedstawiał jej myśl, wskazuje, że zawarte w niej nauczanie jest wprawdzie zobowiązujące.

(fot. youtube)

Kościół

To Ksiądz Bohater! Uratował Hostię z pożaru!

We Florczakach, małej wsi pod Ostródą na Mazurach doszło do pożaru zabytkowego kościółka św. Antoniego. Ksiądz proboszcz okazał się być bardzo odważnym człowiekiem i ryzykując życiem uratował świątynię przed zupełnym zniszczeniem.

Oto jak rozpoznać antychrysta !

Kościół

Oto jak rozpoznać antychrysta !

Antychryst nie będzie nazywany antychrystem, gdyż nie miałby wówczas żadnych zwolenników. Nie będzie nosić czerwonych rajtuz, nie będzie zionąć siarką, nie będzie też dzierżyć wideł ani wymachiwać zakończonym strzałką ogonem niczym Mefistofeles w „Fauście”. Ta maskarada pomogła szatanowi przekonać ludzi o swoim nieistnieniu. Gdy nikt go nie uznaje, tym większą ma on moc. Bóg określił samego siebie mianem „Ja, który jestem”; szatan definiuje siebie jako „ja, którego nie ma”.

fot. Robert Krawczyk

Kościół

O. Leon Knabit: „Były zauroczenia, potańcówki…” czyli jak będąc młodym, nie zostać starym ramolem

Jak zachować świeżość w starzejącym się społeczeństwie? Czy możliwy jest dialog stary–młody? I komu to potrzebne? Jak nie zostać starym ramolem, wiecznie narzekającym tetrykiem? O używaniu komputera, ŚDM, depresji młodego pokolenia… – Jednym zdaniem: „Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha”. Z Ojcem Leonem Knabitem OSB rozmawia Jacek Zelek