07.07.19, 09:45Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Zełenski 'koniem trojańskim' Putina?

Od zeszłego roku rosyjskie służby specjalne negocjują ze świtą Wołodymyra Zełenskiego – pisze ukraiński politolog Taras Berezowiec na swoim konto w Telegram. O tym informuje ukraiński kanał Priamyj.

Począwszy od jesieni 2018 r. przedstawiciele rosyjskich służb specjalnych zaczęli aktywnie nawiązywać kontakty z najbliższym otoczeniem Wołodymyra Zełenskiego.

Politolog twierdzi, że informują o tym dwa źródła w ukraińskich strukturach państwowych i służbach specjalnych.

Wtedy Zełenski oficjalnie nie zamierzał nawet kandydować na prezydenta. Wiadomo co najmniej o dwóch przedstawicielach ze świty Zełenskiego, z którymi negocjowali oficerowie rosyjskiego wywiadu.

Celem kontaktów było uzyskanie zgody na informowanie o planach udziału w kampanii wyborczej i gotowości do współpracy, gdyby Zełenski został wybrany na prezydenta Ukrainy. Jeden z kontaktowców, z którymi negocjowali Rosjanie, zajmuje teraz wysokie stanowisko w układzie nowych władz.

Przypomnijmy, ukraiński portal „Mirotworec”, specjalizujący się w publikacji danych „osób, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa” i pochodzących z przecieków dokumentów dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy, zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz Rady Najwyższej Ukrainy i zaapelował o zweryfikowanie źródeł finansowania kampanii wyborczej kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zeleńskiego.

Eksperci twierdzą, że mają dowody, że w lutym 2019 r. pewien Andriej Pinczuk, oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej polecił Dmitrijowi Chawczence, który jest właścicielem giełdy kryptowalut WEX i bojownikiem nielegalnych formacji zbrojnych okresowe przeprowadzanie operacji prania pieniędzy w celu sfinansowania kampanii wyborczej kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego.

Jagiellonia.org

KOMENTARZ REDAKCJI

Szczerze mówiąc, ingerencja Rosji w sprawy wewnętrzne Ukrainy rozpoczęła się natychmiast po ogłoszeniu przez nią niepodległości w sierpniu 1991 roku. Ukraina nigdy nie została oczyszczona z sieci sowieckich agentów KGB, nigdy w tym państwie nie było prawdziwej lustracji. Od pierwszych dni niepodległości rosyjscy agenci (KGB) prowadzili ukrytą wojnę hybrydową przeciwko Ukrainie – zachęcali do korupcji, manipulowali opinią publiczną, podsycali kłótnie i niezgodę, niszczyli państwo, gospodarkę i armię.

W 2013 roku Putin był przekonany, że Ukraina wkrótce wpadnie w jego ręce jak dojrzały owoc, ponieważ prawie wszystkie stanowiska w jej władzach objęli agenci wpływu rosyjskich służb specjalnych. W celu odrodzenia potężnego imperium Rosja planowała wchłonięcie zachodniego sąsiada. Jednak putinowska operacja zajęcia dużego państwa na wschodzie Europy nie powiodła się. Miliony ludzi na antyrządowych demonstracjach w Kijowie i innych miastach Ukrainy pod koniec 2013 roku wyraźnie pokazały całemu światu, że Ukraińcy nie akceptują wyboru geopolitycznego narzuconego Kijowowi przez agentów Rosji. Putin stracił Ukrainę. Ludzie obalili rząd rosyjskich agentów i marionetek. Była to największa porażka rosyjskich służb specjalnych po pomarańczowej rewolucji.

20 lutego 2014 roku zirytowany Putin zdecydował o interwencji militarnej na Ukrainie, najechał Krym i Donbas. Od tego czasu trwa rosyjska zbrojna agresja wobec Ukrainy.

Przypomnijmy, pod płaszczykiem rozmów pokojowych Zełenski może skapitulować przed Putinem i zrezygnować z integracji euroatlantyckiej.

Pod koniec maja ukraińscy dziennikarze kilkakrotnie zauważyli w pobliżu Administracji Prezydenta Ukrainy samochód multimiliardera Wiktora Pinczuka, zięсia drugiego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy.

Ten fakt spowodował falę krytyki i komentarzy w sieciach społecznościowych, ponieważ podczas kampanii wyborczej Zełenski obiecał przejrzystą i otwartą politykę i twierdził, że zrezygnuje z praktyki zawierania umów za kulisami. Z kolei, dziennikarze wysłali apel skierowany do Zełenskiego i Pinczuka z prośbą o wyjaśnienie, o czym rozmawiano na tych spotkaniach i jakie porozumienia zostały osiągnięte.

W odpowiedzi na społeczne niezadowolenie Administracja Prezydenta Ukrainy zorganizowała briefing dla dziennikarzy podczas którego Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmowy podczas spotkań z Pinczukiem dotyczyły powrotu byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy do grupy reprezentantów Ukrainy w negocjacjach Trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku.

Powrót Pinczuka i Kuczmy do formatu negocjacji pokojowych powoduje uzasadnione obawy społeczeństwa, ponieważ może to doprowadzić do zawarcia pokoju na warunkach Putina, czyli do kapitulacji Ukrainy. Jeszcze na początku 2017 r. multimiliarder Wiktor Pinczuk w artykule opublikowanym na łamach „Wall Street Journal” stwierdził, że wybór Trumpa w USA i wzmacnianie się populizmu w Europie zmuszają Ukrainę do „bolesnych kompromisów”, więc, jego zdaniem Ukraina powinna zrezygnować z aspiracji wstąpienia do NATO i UE, zobowiązać się do neutralności, ale jednocześnie postarać się o gwarancje bezpieczeństwa. To jest dokładnie to, czego Putin domagał się od wiosny 2014 roku.

Szef Administracji Prezydenta Ukrainy i prawnik Kołomojskiego Andrij Bohdan, zaraz po nominacji na wysokie stanowisko powiedział, że kwestia zawarcia układu pokojowego z Rosją może zostać poddana pod referendum ogólnokrajowe, więc istnieją uzasadnione podejrzenia, że pod pozorem porozumień pokojowych prorosyjskie marionetki przygotowują Ukrainę do kapitulacji i zmiany kierunku polityki zagranicznej. Istotą manipulacji jest to, że ludzie mogą nie rozumieć, że pytanie poddane referendum prowadzi kraj do poddania się agresorowi, bowiem sama kapitulacja zostanie przedstawiona ludziom jako „wielki sukces” negocjacji pokojowych.

„Jestem gotów stracić swoją popularność, swoje notowania. Jestem gotów stracić swoje stanowisko, byle tylko nastał pokój” – powiedział podczas przemówienia unauguracyjnego Zełenski.

Prorosyjska organizacja Wiktora Medwedczuka Ukraiński Wybór od lat opracowywała pomysły, w celu oszukania wielkiej części ukraińskiego społeczeństwa podczas manipulacyjnego referendum. Wraz z dojściem do władzy Zełenskiego siły prorosyjskie postanowiły wdrożyć te idee. Chcą wyeliminować ukraińską niepodległość przy pomocy cynicznych manipulacji opinią publiczną podczas wyborów i referendów.

Znaczna część ukraińskiego społeczeństwa kategorycznie odrzuca taką zdradliwą politykę a dowódca Ochotniczego Korpusa Ukraińskiego Prawy Sektor Dmytro Jarosz powiedział, że jeśli Zełenski zdradzi Ukrainę, to straci nie stanowisko, ale życie – będzie wisiał na drzewie w centrum Kijowa.

Możliwe, że właśnie taki scenariusz jest najbardziej pożądany dla Kremla, ponieważ od czasu Rewolucji Godności na Ukrainie Putin z maniakalnyn uporem dokłada wszelkich starań, aby rozpalić wojnę domową w samym sercu Ukrainy – w Kijowie. Jeśli Zełenski nie zrezygnuje z haniebnych idei o kapitulacji pod pozorem porozumień pokojowych z Rosją, na Ukrainie może rozpocząć się prawdziwa wojna domowa. W tych warunkach Putin będzie zwycięzcą przy wdrażaniu dowolnego z możliwych scenariuszy.

Priorytetowym zadaniem społeczności międzynarodowej jest przekonanie nowo wybranego prezydenta Ukrainy, aby nie ulegał próbom wymiany niepodległości na pokój. Jeśli społeczność międzynarodowa potrafi przekonać Zełenskiego, że nie warto rezygnować z niezależności w zamian za pokój, może to zapobiec wybuchowi prawdziwej wojny domowej na wschodzie kontynentu europejskiego.

Jagiellonia.org

Komentarze

Dexi2019.07.7 22:09
To pewnie dlatego Netaniahu latał do Putina. „Uspokoić” Ukrainę w zamian za ochronę Izraela. Niezły plan. No i się dogadali.
Dociekliwy. 2019.07.7 17:36
Ten żydowski komik jak go określono, owszem, jest koniem trojańskim, ale Izraela właśnie (który notabene się z Rosją dogaduje)nie Rosji.
Mirek2019.07.7 16:12
Rosja to najbardziej bandyckie państwo na całym świecie . Nie ma takiego drugiego bandziora . Jeżeli chodzi o sam naród rosyjski to jest to naród pozbawiony wszelkiej kultury którym rządzi zgraja bandytów . Dam przykład : Stany Zjednoczone mają za sąsiadów Meksyk i Kanadę ale jeszcze nigdy nie zdarzyło się aby na któreś z nich napadły . Natomiast Rosja nieustannie wszczyna wojny ze swoimi sąsiadami . Najpierw była Czeczenia , następnie Gruzja a obecnie Ukraina . Mam nadzieję że ten bandzior ze wschodu , Rosja , w najbliższych latach rozpadnie się .
kalinka2019.07.7 16:29
prezes Kaczyński będzie dumny z takiego głupiego goja jak ty
jarek XXL2019.07.7 14:19
Ta Ukraina to na obraz i podobieństwo III RP i IV TEŻ.
Jack Em2019.07.7 14:14
"Wolne ' wybory na Ukrainie :-) wśród Ukraińców , którzy masowo dezerterowali i uciekali na stronę rosyjską :-)))
Maxx772019.07.7 11:17
W Polsce też nie było lustracji... i efekty min. w polityce, sądownictwie w wojsku, widać do dzisiaj... Ukrainą nie warto sobie zawracać głowy bo to sztuczny twór i strasznie zdegenerowane "państwo"... żyją tylko głównie dzięki zachodnim kredytom i nie maja poważania na arenie międzynarodowej... Polskę traktują żle i napewno Polsce w niczym by nie pomogli.
nikt2019.07.7 11:16
Nie wiem czy jest " koniem trojańskim " Rosji .? Rosja raczej nie miała wpływu na te wybory . Ale wiem na pewno , że jest prawie czystej krwi Żydem i Ukraina jako ojczysty kraj , czyli kraj jego przodków niewiele go obchodzi . Jej rdzenni mieszkańcy też niewiele . Ale go wybrali , gdyż mieli już dość korupcji . Prawdopodobnie ten wybór ich rozczaruje . A czy pójdzie w stronę Rosji , czy Polski , czy Zachodu ? Nie wiem . Na pewno pójdzie w stronę własnych ( jeszcze nam nieznanych ) korzyści .
Marian Kalinowski2019.07.7 11:08
Nienawiśc do Rosji w Polsce jest niewytłumaczalna, zapytajcie rolników czy oni sie z Wami zgadzają . Rosja to kraj ktory jedyny sprzeciwia się NWO. Dlaczego niby tutaj w katolickim izraelskim czasopiśmie tego nie piszecie? Bo NWO to dominacja zydowstwa na światem, banków korporacji pedalstwa itd Czyli nastepny Sanhendryn. To Rosja jest najbardziej Maryjnym krajem a nie my. Ikona pochodzi ze wschodu a nie z zachodu .
AB2019.07.7 11:36
Brak słów!! Ten "najbardziej Maryjny kraj" jest na jednym z pierwszych, kto wie, czy nie na pierwszym miejscu w świecie z powodu ilości dokonywanych aborcji, czyli mordowania dzieci. Żadne prawo w Rosji tego nie zabrania. I ten wspaniały kraj na największego bohatera rok w rok wybiera Stalina. Obłuda kagiebisty rządzącego rosją jest nieograniczona, szczególnie wtedy, kiedy morderca zapala świeczki w cerkwi. Rosja ma na sumieniu miliony Polaków, ostatnio polskiego Prezydenta i 95 jego towarzyszy w tragicznym locie w 1910 roku, w 60 rocznice pomordowania ponad 20 tysięcy polskich oficerów. Taki to był żart putina. Honor nie pozwala utrzymywać stosunków czy handlować z mordercami. Ale nie martw się o rosję. Świetnie współpracuje ze swoim sojusznikiem, czyli z niemcami i putin zawsze może na nich liczyć. A najgorsze z całego żydostwa jest żydostwo rosyjskie. Polsce najbardziej zagrażają w tej chwili rosja i niemcy, a nie jacyś wydumani Żydzi.
AB2019.07.7 12:06
Oczywiście w 2010 roku, w 70 rocznicę.
kalinka2019.07.7 12:07
ten kraj Polska dalej wybiera sobie komunistów, żydów, ruskich i anty polaków do europarlamentu i z całą zawziętością zwalcza wszelkie ruchy narodowe, cudze widzimy swojego nie?
Cichociemny2019.07.7 12:14
Rosja to ostatni przyczółek tradycyjnych wartości. Rosja obrońcą rodziny i wiary. Rosja jest zdrowsza moralnie niż zgniły Zachód wspierający homoseksualistów. Rosja jest głównym wrogiem genderyzmu i obrońcą cnót cywilizacji europejskiej – słyszymy z ust niektórych europejskich pożytecznych idiotów, szerzących absurdalne tezy rosyjskiej propagandy. Ci ludzie naiwnie wierzą, że Rosja, rządzona przez pułkownika KGB będzie obrońcą wartości konserwatywnych. Uderzająca głupota i krótkowzroczność! Dlaczego tak wielu przedstawicieli prawicy obdarzyło zaufaniem spadkobierców i następców ateistycznego imperium zła, którzy jeszcze wczoraj wyrzekli się Boga, niszczyli świątynie i prześladowali chrześcijan? Dlaczego pożyteczni idioci, rozczarowani genderyzmem i laicyzacją Zachodu, gotowi są uwierzyć w niemożliwe – chcą widzieć w Putinie i Rosji „zbawcę europejskiej cywilizacji”? Jak można wierzyć w takie bzdury?
kalinka2019.07.7 14:04
wydaje mi się, że czytam o Polsce, w której dalej do europarlamentu wybiera się komunistów (ci polscy komuniści to byli super ludzie nie to co te komuchy ruskie), komuchy sędziowie dalej mają wysokie emerytury a zażydzony PIS nie miał odwagi im ich obniżyć (powoływał się na prawa nabyte przez żydów) bo obniżyć emerytury polskim ubekom i esbekom mimo, ze mieli prawa nabyte już prawnie nie przeszkadzało bo ubekom i esbekom żydom , którzy żyją w Izraelu i pobierają bardzo wysokie emerytury z Polski już żydzi z PIS nie mieli odwagi obniżyć, to akurat nie przeszkadza,
Irena2019.07.8 8:51
Putler to przykład książkowy na reprezentanta z porzekadła "modli się przed figurą, a diabła ma za skórą". Niech Pan Marian wsiądzie w pociąg i pojedzie na Donbas, zobaczy , co przedstawiciele tego "rozmodlonego kraju" zrobili z donieckiego lotniska:(
Urszula2019.07.7 11:06
Poznałam pewnego ukraińskiego lekarza kardiologa i anestezjologa. Sprzedawał na placu jakieś tam ukraińskie wyroby, wątpliwej jakości. Siostra zaprosiła go do swojego domu bo człowiek nie miał gdzie spać. Kiedy go zapytałam dlaczego, on lekarz, handluje, odpowiedział: ja muszu. Za pensję lekarza nie był w stanie utrzymać żony i córki. Zaczęliśmy zabiegać aby zatrudniono go w polskim szpitalu bo anestezjologów u nas jak na lekarstwo. Procedury trwały zbyt długo więc gość postanowił wyjechać z Ukrainy do Moskwy. Dzisiaj pracuje w moskiewskim szpitalu, zarabia i żyje przyzwoicie i juz nie musi handlować na bazarach. Takich Ukraińców, którzy wybrali i jeszcze wybiorą Rosję jest wielu. Ukraina jest źle zarządzana. Ukraińskie czarnoziemy sa w stanie wyżywić całą Europę, ale do tego trzeba mądrej gospodarki.
Mirek2019.07.7 11:00
Ukraińcy nigdy nie umieli stworzyć własnej państwowości . Tak było kiedyś i tak jest dzisiaj . Za swoich bohaterów obrali sobie Chmielnickiego , Banderę i Szuchewycza . Dwóch ostatnich to zwykli bandyci a Chmielnicki to manipulator przez którego Ukraińcy stracili suwerenność którą posiadali w ramach Rzeczypospolitej . Chmielnicki wystąpił przeciwko Polsce po tym jak Czapliński zabrał mu żonę . Przystąpił do Ukraińców i namówił ich do wojny przeciwko Polsce . W tym czasie przywódcy ukraińscy wykazali się brakiem zdrowego rozsądku . Normalni ludzie zrozumieliby w lot że Chmielnicki rozgrywa swoje osobiste sprawy i w wojnę z Polska nie daliby się wpakować . Problem w tym że były to w większości bezrozumne chchły i skończyło się to dla Ukrainy umową w Perejesławiu .....i marzenia Ukraińców o wolności prysły jak mydlana bańka . Podobnie jest dzisiaj . Ruskie kręcą lody na Ukrainie a Ukraińcy na prezydenta wybrali sobie błazna , który tak się zna na polityce jak świnia na astronomii . Dlatego przyszłość Ukrainy widzę raczej w mrocznych kolorach .
kalinka2019.07.7 12:04
po Majdanie prezydent, premier żydzi, projekt ustawy zakazywał używania języka rosyjskiego na terenie Ukrainy z jednoczesnym pozwoleniem na używanie go w ich sejmie czyli Dumie, ostatnie wybory to 3 kandydatów i wszyscy żydzi, to wystarczy za komentarz, rozpracowują Ukrainę żydzi tak jak rozpracowali Polskę i robią to dalej żydzi z PIS
nikt2019.07.7 18:01
Pomiędzy rządzącymi w PiS widać czasem jakiegoś Słowianina . W PO i pokrewnych nie . Sami Żydzi . A tak nawiasem , to czego oczekujesz od tego upodlonego przez Polaków i Żydów narodu ? Że przyjdą do siebie w dwa pokolenia po wiekach upodlenia ? Porachunki osobiste Chmielnickiego nie wystarczyłyby , bo porwać za sobą cały naród . Naród ukraiński to dobrzy ludzie i życzę im jak najlepiej . Oby ten naród jakoś się odnalazł i nie wpadł w łapy kolejnych okupantów udających dobroczyńców . Między innymi Polaków . Nie dziwię się , że w czasie powstań mordowano Polaków i Żydów . Pierwsi ich upadlali a drudzy okradali . Przyjrzałam się zdjęciom pomordowanych w Katyniu . Sami Żydzi . Kwiat " polskiej " inteligencji .
Wszyscy Słowianie2019.07.8 15:25
Kozak jesteś. Ruski kozak. Inaczej tak byś się nie bał zjednoczenia Starej Rzeczypospolitej, do którego i tak dojdzie wcześniej czy później. Z Wami albo bez Was.......
Michał Pasierb 2019.07.7 11:00
Wychodzi na to, że Putin ma pokaźne stado takich koni..i klaczy też tam nie brakuje.....
kalinka2019.07.7 10:43
po rozpadzie ZSRR cały dług tego kraju został podzielony proporcjonalnie na każde powstałe państwo, szkoda, że Fronda nie napisze, że w ramach "ingerencji" Rosja spłaciła za Ukrainę przypadającą na nią część długu, to jest dla katolickiego portalu zbyt nie wygodny fakt wiec należy to pominąć a , że portal skierowany do wyborów PIS więc im ta informacja do niczego nie będzie potrzebna, o tym, że ponad milion Ukraińców pracuje w Rosji (jak oni tak mogą) też się dowiemy
PZPR2019.07.7 15:37
Troli, wracaj do domu!
kalinka2019.07.7 16:10
wpis pełen treści, przemyśleń, zgłoszę do literackiej nagrody Nobla, musiało to ciebie kosztować wiele wysiłku i nie wiem czy po takiej pracy intelektualnej dojdziesz przez następne lata do stanu z przed wpisu
GS2019.07.7 17:37
co ma piernik do wiatraka
kalinka2019.07.7 18:47
brakuje w tym organie propagandowym PRAWDY ale tobie akurat to nie przeszkadza
realista2019.07.7 10:17
Za swoje wybory zawsze POnosi się konsekwencje ...