Gryglas: Wałęsa nie powinien kandydować w Gdańsku - zdjęcie
22.01.19, 18:15gryglas_sejm_opaska_nsz_screen_youtube.jpg

Gryglas: Wałęsa nie powinien kandydować w Gdańsku

5

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Już w ubiegły wtorek, prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska. Szef klubu PO-KO Sławomir Neumann powiedział, że testamentem Pawła Adamowicza jest to, aby w przedterminowych wyborach w Gdańsku był jeden kandydat. Podobnie stwierdziła Katarzyna Lubnauer oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. Czy dobrze, że w tej kwestii między liderami partii jest zgoda? O czym świadczy ta ich decyzja? 

Zbigniew Gryglas, wiceprezes partii „Porozumienie”: Dobrze, że między liderami partii w tej kwestii jest zgoda. Bardzo cieszę się z tej deklaracji pana premiera Jarosława Kaczyńskiego, że nie będzie kandydata Zjednoczonej Prawicy w tych wyborach. W wyborach, które miały miejsce jesienią 2018 roku śp. pan Paweł Adamowicz uzyskał jednoznaczne zwycięstwo, stąd dzisiaj odpowiednią osobą, która powinna w naszym przekonaniu kandydować powinien być ktoś z otoczenia śp. Pawła Adamowicza. 

Czy myśli Pan, że Jarosław Wałęsa nie pokusi się w walce o urząd prezydenta Gdańska?

Nie wiem, będzie to decyzja pana Jarosława Wałęsy, choć moim zdaniem nie powinien on kandydować. Z racji tej tragicznej śmierci te wybory będą szczególne, nie będą wyglądały jak te z którymi mieliśmy do czynienia jesienią 2018 roku. Szczególnie warto podkreślić, że nie mogą one odbywać się na zasadzie plebiscytu między partiami, stąd myślę, że choćby z tego punktu widzenia kandydowanie pana Jarosława Wałęsy byłoby złym ruchem. 

Liderzy partii Teraz! - Ryszard Petru i Joanna Scheuring-Wielgus - oskarżyli Prawo i Sprawiedliwość o mowę nienawiści i hejt, które doprowadziły do zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza. Jednocześnie ocenili, że był to mord polityczny. W podobnym tonie wypowiedziała się też pani Bieńkowska. Kto rzeczywiście przesadza w zbyt ostrych wypowiedziach? Ci wymienieni politycy czy partia rządząca?

Z całą pewnością nie był to mord polityczny - nie wolno używać takiego określenia! To co się wydarzyło było mordem kryminalnym, atakiem szaleńca. Natomiast nie zmienia to faktu, że my (wszyscy), uczestnicy debaty publicznej - tak jak apelowali o to pan premier i pan prezydent - powinniśmy wyciągnąć z tej tragedii wnioski. Dziś szczególnie wszyscy winniśmy zrobić coś dobrego dla Polski, by w naszym wspólnym "polskim domu" było więcej zgody. Pan prezydent kilkakrotnie powtarzał (z czym się w pełni zgadzam) zmianę na lepsze powinniśmy zacząć od siebie.  

Pan już od siebie zaczął?

Przyznam, że choć nie jestem znany z ostrego języka, to jednak dwukrotnie przeprosiłem polityków opozycji w dwóch poważnych sprawach. Myślę, że to jest ten kierunek. Powinniśmy zacząć zmieniać polską politykę od siebie. Nie można natomiast mówić, że my jesteśmy bez winy, a tylko nasi oponenci polityczni ponoszą winę. 

Prezes TVP zapowiedział pozwy sądowe dla tych, którzy będą insynuować jakoby Telewizja Polska miała przyczynić się do śmierci Pawła Adamowicza – czy to dobry ruch? Przyniesie zamierzony skutek?

Trudno ocenić ten ruch. Myślę, że media, dziennikarze, publicyści także są ważnym uczestnikiem tego dyskursu i także powinni zacząć pracę w tej dziedzinie od siebie, tak by poprawiać jakość debaty publicznej. Na pewno potrzeba nam więcej pozytywnych działań, by każdego dnia zmieniać nasz polski dom na lepsze. 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (5):

Jan Radziszewski2019.01.22 20:24
po co te lamenty o ładzę w Gdańsku, Adamowicz żyje jest więc dalej prezydentem Gdańska Jak można pochować żyjącego wroga Boga w Kościele a tym bardziej w Bazylice - Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity. Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata czwartek, 17 stycznia 2019 16 I dokończenie - Zmyłka złego, 17 I 2019 Jeszcze o inscenizacji śmierci Adamowicza i rzeczach związanych. Chandra. Pan "Lecz tego nie robią. Trumna ma być zamknięta aby społeczeństwo przyzwyczaiło się do kłamstwa i wiele nie żądało. Lecz czas jest krótki. Krótki dla tych, którzy walczą z Bogiem. A Adamowicz walczył z Bogiem. Ja każdemu chcę podać rękę. Lecz musi uznać swe winy i przyjąć pokutę. - To wygląda jednak, Panie Jezu, na walkę agentur. Oto tzw. stronnictwo pruskie uruchomiło swoją agenturę, aby wracać do władzy kontra PiS. Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata niedziela, 20 stycznia 2019 18- 21 ( po północy) I 2019 Tak dziecko, to był mord satanistyczny [ śmierć dziewczynek w Koszalinie], który niewinną krwią miał podlać operację fałszywej flagi, fikcyjny zamach na prezydenta Gdańska – Adamowicza Piątek, 18 stycznia - Podtrzymujesz swoje zdanie w sprawie dziewczynek z Koszalina? (: smutny uśmiech Pana Jezusa). - Tak Panie Jezu. Podtrzymuję. - Tak dziecko, to był mord satanistyczny, który niewinną krwią miał podlać operację fałszywej flagi, fikcyjny zamach na prezydenta Gdańska – Adamowicza. - Dziękuję, Panie Jezu. Myśmy nie zasłużyli na Twoje Słowa. - Nie obrażaj się na społeczeństwo, dziecko. - Tak Panie. - To kolejni polscy męczennicy. Wstawiają się za wami a ich modlitwa ma szczególną rangę. Biada zabójcom. Po trzykroć biada.
Teresa2019.01.22 20:13
Wdowa po Adamowiczu dała piękny wywiad miłości warto się z nim zapoznać
lolek kremówka2019.01.22 19:29
tow. wielguckiego vrl.matkakurka szlag trafia.... "Zapełnijmy ostatnią puszkę Adamowicza dla WOŚP" - jest już ponad 9 000000 :)
antonim2019.01.22 19:07
Bardzo ciekawa informacja, jednak chętnie się dowiem kiedy p. Adamowicz zdążył napisać testament - zwłaszcza w kwestii przedterminowych wyborów w Gdańsku - czy szef klubu PO-KO Sławomir Neumann kłamie, czy to w teksie jest kłamstwo, czy rzeczywiście taki testament istnieje. Poza tym jeden kandydat - to jest dopiero demokracja.
Julita2019.01.22 18:30
Przeciez Walesa nie kandyduje w Gdansku i wszuscy o tym wiedza